Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Apatyczny noworodek

Avatar placeholder
03.01.2023 16:07
Apatyczny noworodek
Apatyczny noworodek (Shutterstock)

Niektóre niemowlaki są ruchliwe, ciekawe świata, wrażliwe na każdy odgłos, a inne wręcz przeciwnie – śpiące, płaczliwe i smutne. Rodzice bardzo często zastanawiają się, co może być przyczyną apatyczności ich maleństwa. Niestety, bardzo często odpowiadają za to różne choroby, które atakują organizm noworodka i nie pozwalają na jego spokojny rozwój. Nawet katar potrafi być poważnym problemem dla tak małego dziecka. Jakie dolegliwości wpływają na to, że noworodek jest apatyczny?

spis treści

1. Gorączka i katar u noworodka

Wysoka gorączka sprawia, że noworodek wymiotuje i jest apatyczny. Jeśli się pojawi, należy podać odpowiednie środki przeciwgorączkowe i skontaktować się z lekarzem. Natomiast gdy gorączce towarzyszą drgawki lub problemy z oddychaniem, należy zadzwonić po pogotowie.

Niepokój u niemowlaków bardzo często wywołuje katar. Noworodki oddychają przez nos. Kiedy pojawia się katar, nie chcą jeść, spać i są bardzo niespokojne, ponieważ nie mogą zaczerpnąć powietrza. Katar może odpowiadać za głośny płacz noworodków. Katar może przejść w zapalenie gardła, krtani, oskrzeli, płuc. Rodzice powinni być zaniepokojeni katarem, zwłaszcza jeśli ma zieloną barwę – to znaczy, że infekcja ma charakter bakteryjny. Odtykanie noska dziecku za pomocą gruszki lub aspiratora jest nie tylko niekomfortowe dla dziecka, ale też często przynosi ulgę zaledwie na parę minut. Spływająca do nosa wydzielina u noworodka wymaga czasem leczenia farmakologicznego.

2. Biegunka u noworodka

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Jeśli kupki noworodka są wodniste lub pieniste i mają kwaśny zapach, to znaczy, że maluch cierpi na biegunkę. Noworodki różnie reagują na biegunkę – jedne są apatyczne, inne pobudzone, niechętnie przyjmują pokarm. W czasie biegunki organizm noworodka pozbywa się toksyn i drobnoustrojów. Niestety, dziecko traci także wodę oraz sole mineralne – często grozi mu odwodnienie (można je poznać m.in. po tym, że niemowlak ma wysuszone śluzówki, usta, płacze bez łez i mało siusia).

Najczęściej przyczyną biegunki u niemowląt jest alergia pokarmowa lub błędy dietetyczne. Jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę i jest apatyczne, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem.

3. Anemia u noworodka

Zdrowie niemowlaka zależy od przebiegu ciąży i porodu. Anemia pojawia się najczęściej u wcześniaków, ponieważ urodziły się przed czasem intensywnego odkładania żelaza, jakie ma miejsce w ostatnich czterech tygodniach ciąży. Mało żelaza mogą mieć także noworodki z ciąż mnogich, a także te, które urodziły się rok po swoim starszym bracie lub starszej siostrze. Anemia grozi dzieciom, których matki w czasie ciąży przechodziły anemię. W trakcie porodu lekarze powstrzymują przecięcie pępowiny aż do momentu, kiedy sama przestanie pulsować – w tym czasie dziecko dostaje dodatkowo 50-100 ml krwi z łożyska.

Apatyczne niemowlę powinno zaniepokoić rodziców, gdyż apatia zazwyczaj świadczy o stanie chorobowym. Na szczęście po wyzdrowieniu stan ten przemija, a dziecko staje się radośniejsze. Jeśli dolegliwości nie pojawiają się zbyt często i nie przebiegają ostro, to w żaden sposób nie powinny wpłynąć na rozwój niemowlaka. Aby uchronić zdrowie noworodka, warto uważnie obserwować zachowanie dziecka, a niepokojące sytuacje konsultować z pediatrą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze