Trwa ładowanie...

Narzędzia internetowe pomocne w leczeniu chronicznego bólu

Z wyników badań przeprowadzonych przez australijskich naukowców wynika, że korzystanie z narzędzi internetowych może pomóc osobom zmagającym się z przewlekłym bólem.

spis treści
Jak zwalczyć ból? Zobacz, które z tych rzeczy robisz
Jak zwalczyć ból? Zobacz, które z tych rzeczy robisz [6 zdjęć]

To zaskakujące, ale istnieją sposoby na to, aby oszukać mózg i tym zmniejszyć objawy bólu. Wystarczy

zobacz galerię

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1. Lekarstwo z sieci

Wśród chronicznych zespołów bólowych najczęściej wymienia się bóle w obrębie jamy brzusznej, bóle w układzie kostno-stawowym, migreny oraz bóle reumatyczne
Wśród chronicznych zespołów bólowych najczęściej wymienia się bóle w obrębie jamy brzusznej, bóle w układzie kostno-stawowym, migreny oraz bóle reumatyczne

Internetowa wyszukiwarka coraz częściej zastępuje nam lekarza. O ile poszukiwanie w zakamarkach Internetu diagnozy i sposobów leczenia to rzeczywiście zjawisko dość niebezpieczne, naukowcy udowodnili, że sieć może być pomocnym narzędziem w leczeniu chronicznego bólu. Eksperci prześledzili efekty korzystania z dostępnych online tutoriali przez osoby cierpiące z powodu dolegliwości bólowych dłużej niż przez sześć miesięcy. W trakcie trwania ośmiotygodniowego eksperymentu uczestnicy zaobserwowali zmniejszenie natężenia bólu, a także związanego z nim stresu.

2. Technologia na zdrowie

W badaniu wzięło udział niemal pół tysiąca osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu, które przydzielono do jednej z czterech grup. W pierwszej znaleźli się ci, którzy korzystali z internetowych samouczków przy stałym kontakcie z lekarzem. Dla członków drugiej z grup konsultacja lekarska była opcjonalna, natomiast przynależni do trzeciej pozostali bez kontaktu ze specjalistą. Grupę kontrolną stanowili pacjenci nie korzystający z narzędzi internetowych.

Okazało się, że członkowie ostatniej z grup poświęcili łącznie 68 minut na konsultację z lekarzem, podczas gdy osoby z pierwszej 13, z drugiej zaś jedyne 5 minut w ciągu 8 tygodni trwania testów. W tym czasie pacjenci mieli dodatkowo okazję zapoznać się z kognitywno-behawioralnymi technikami leczenia bólu. Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że stopień ich dysfunkcyjności związanej z bólem zmniejszył się o 18 procent, związany z nią lęk o ok. 34 procent, a samo natężenie dolegliwości o ok. 12 procent. Poprawa ta utrzymywała się przez 3 miesiące po zakończeniu badań.

Zdaniem psychologa Blake'a Dear korzystanie z internetowych narzędzi - np. zamieszczonych na popularnych kanałach filmików instruktażowych czy kursów przygotowanych przez terapeytów, umożliwia pacjentowi zmierzenie się twarzą w twarz z bólem, co ma ogromne znaczenie dla powodzenia terapii, nawet jeśli pacjent często korzysta z pomocy lekarskiej. Istotą jest zatem nastawienie chorego do własnej niepełnosprawności i próba zapanowania nad bólem.

Źródło: medicaldaily.com

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza