Asamax – wskazania, działanie, zamienniki i skutki uboczne
Asamax to lek przeciwzapalny stosowany w chorobach przewodu pokarmowego i chorób zapalnych jelit. Jest dostępny w postaci tabletek dojelitowych oraz czopków. Wskazanie do ich stosowania stanowi wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego i Crohna. Na czym polega ich działanie?
1. Co to jest Asamax i w jakich schorzeniach jest stosowany?
Asamax to tabletki dojelitowe i lek przeciwzapalny stosowany w chorobach przewodu pokarmowego i chorób zapalnych jelit. Jego substancją czynną jest mesalazyna (kwas aminosalicylowy), pochodna kwasu salicylowego.
Lek jest dostępny na receptę jako:
- tabletki dojelitowe Asamax 250 mg 100 tabletek dojelitowych,
- tabletki dojelitowe Asamax 500 mg, 100 tabletek dojelitowych,
- czopki Asamax 500 mg, 30 czopków,
- czopki Asamax 250 mg, 30 czopków.
Cena leku zależy od dawki leku i rozmiaru opakowania, ale i tego, czy w przypadku danego pacjenta preparat jest objęty refundacją.
Asamax - zamienniki
Dostępne są także inne preparaty zawierające mesalazynę. To:
- Pentasa (czopki), Pentasa (granulat o przedłużonym uwalnianiu), Pentasa (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Pentasa (zawiesina doodbytnicza),
- Salaza (czopki), Salaza (tabletki dojelitowe), Salofalk (czopki), Salofalk (tabletki dojelitowe),
- Salofalk (zawiesina doodbytnicza), Salofalk 1 g (czopki),
- Crohnax (czopki).
2. Działanie leku Asamax
Swoje działanie lek Asamax zawdzięcza obecnej w nim substancji czynnej. Mesalazyna, o której mowa, to lek o działaniu przeciwzapalnym, który hamuje aktywność enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn i leukotrienów (cyklooksygenaz i lipooksygenaz).
Są one odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego. Mesalazyna ogranicza także szkodliwe działanie powstających wolnych rodników.
Co istotne, substancja czynna leku Asamax wywiera bezpośrednie działanie przeciwzapalne w ścianie jelita, ponieważ jest uwalniana w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym odcinku jelita grubego.
3. Wskazania do stosowania Asamax
Tabletki dojelitowe Asamax 250 i Asamax 500 stosuje się w leczeniu:
- choroby Leśniowskiego i Crohna w obrębie okrężnicy, tak w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby,
- łagodnej lub umiarkowanej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, tak w fazie ostrej, jak i w fazie remisji choroby.
Czopki Asamax są wskazane do stosowania w przypadku wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) to choroba zapalna w obrębie błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy. Należy do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit o niewyjaśnionej przyczynie.
Głównym objawem WZJG jest biegunka, często z domieszką krwi. W cięższych przypadkach pojawiają się owrzodzenia. Dla schorzenia charakterystyczne jest to, że przebiega z rzutami (zaostrzenie objawów) i remisją, stąd leczenie polega na zapobieganiu nawrotom oraz na łagodzeniu przebiegu zaostrzeń. Ma charakter przewlekły.
Choroba Leśniowskiego i Crohna jest chorobą zapalną przewodu pokarmowego. Jej objawy zależą od tego, jakiego odcinka dotyczy. Może to być zarówno ból brzucha, jak i biegunka czy zmniejszenie masy ciała. Leczenie może być tak farmakologiczne, jak i chirurgiczne. Kluczowa jest modyfikacja trybu życia i odpowiednia dieta.
4. Jakie są zalecane dawki i sposób stosowania Asamaxu?
Preparat Asamax w postaci tabletek dojelitowych przeznaczony jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować po posiłku, w całości popijając płynem. Nie należy ich żuć ani rozgryzać.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.