Asertin – wskazanie, skład, dawkowanie, efekty, przeciwskazania, skutki uboczne
Asertin jest lekiem pomagającym zmagać się z depresja, lękiem i zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Zobacz jakie są wskazania do stosowania leku Asertin i jakie jest jego działanie. Stosujesz Asertin i nie czujesz się najlepiej? Podejrzewasz, że ma to związek z przyjmowaniem leku? Zobacz przeciwskazania do stosowania i najczęstsze skutki uboczne leku Asertin.
1. Asertin ulotka – wskazanie
Szczególnie wskazane jest stosowanie leku Asertin w walce z epizodami dużej depresji – Asertin ma również zapobiegać nawrotom choroby. Dodatkowo Asertin wskazany jest w leczeniu zespołu lęku pourazowego (PTSD), zespołu lęku społecznego (fobia społeczna) oraz w leczeniu lęku napadowego.
Lek Asertin pomaga też zwalczać zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (ZO-K) zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne u dzieci mogą być leczone lekiem Asertin już od 6 roku życia.
2. Asertin ulotka – skład
Asertin produkowany jest w dwóch wariantach – w tabletkach zawierających 50 lub 100 mg substancji czynnej sertraliny. Jest ona silnym i wybiórczym inhibitorem (inhibito z łac. powstrzymanie) wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Sertralina ma zadanie utrzymać w organizmie pacjenta prawidłowy poziom serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia.
3. Asertin ulotka – dawkowanie
Dobór odpowiedniej dawki leku Asertin powinien być konsultowany z lekarzem. Preparat stosuje się doustnie, jego dawkowanie jest różne w zależności od wieku jak i rodzaju choroby. W przypadku dorosłych leczących się na depresje oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne leczenie zaczyna się zwykle od dawki 50 mg leku Asertin na dobę.
Dawka ta zaleceniem lekarskim może być zwiększona do nawet 200 mg na dobę, jeżeli mniejsza nie powoduje ustania objawów chorobowych. Zwiększanie dawki powinno odbywać się stopniowo.
Lek Asertin może być stosowany również do zapobiegania nawrotom zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz epizodów dużej depresji – w takim wypadku lek powinien być przyjmowany długotrwale w minimalnej skutecznej dawce przez okres najmniej 6 miesięcy.
W przypadku zaś leczenia zespołu stresu pourazowych, fobii społecznych i lęku napadowego leczenie powinno zacząć się od dawki 25 mg na dobę. W razie takiej potrzeby lekarz może zwiększyć dawkę, podobnie jak w przypadkach opisywanych wyżej do nawet 200 mg na dobę.
Asertin może być stosowany również przez dzieci cierpiące na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Minimalnym wiekiem, w którym można podjąć leczenie lekiem Asertin jest 6 rok życia. Dzieci w wieku 6-12 lat powinny zacząć leczenie od dawki 25 mg na dobę, natomiast starsze dzieci od dawki 50 mg na dobę.
W obu wypadkach dawka ta może zostać zaleceniem lekarza zwiększona. Leku nie powinno się podawać dzieciom poniżej 18 roku życia w przypadku chorób innych niż zaburzenia obsesyjno-kompulsywne ze względu na brak badań na temat skutków ubocznych.
4. Asertin ulotka – efekty
Pierwsze efekty kuracji mogą być widoczne dla pacjenta już po 7 dniach stosowania leku. Natomiast na właściwe efekty kuracji należy trochę poczekać. Jak w przypadku każdego leku przeciwdepresyjnego kuracja lekiem Asertin należy do długotrwałych, a jej efekty najlepiej widoczne są po dłuższym czasie stosowania preparatu.
Brak efektów leczenia powinien być powodem do konsultacji z lekarzem, być może konieczne będzie zwiększenie dawki.
5. Asertin ulotka – przeciwskazania
Przeciwskazaniem do stosowania leku Asertin jest przede wszystkim nadwrażliwość na substancję czynną sertralinę lub też na którąkolwiek substancję pomocniczą, którą zawiera lek (np. laktozę). Ponadto nie powinno się stosować leku Asertin wraz z lekami zawierającymi inhibitory MOA, ze względu na zagrożenie wystąpienia zespołu serotoninowego.
Leku Asertin nie można stosować jednocześnie z pimozydem. Co ważne, stosowanie leku Asertin w ciąży i podczas karmienia piersią nie zostało jednoznacznie uznane za bezpieczne.
O przyjmowaniu leku każdorazowo powinien zadecydować lekarz. Badania wykazują również ze substancja czynna leku Asertin przenika do pokarmu matki. Dlatego podczas ciąży i podczas karmienia piersią lekarz indywidualnie ocenia ryzyko i decyduje o możliwości przyjmowania leku.
6. Asertin ulotka – skutki uboczne
Przejściowo przyjęcie leku może powodować uczucie gorąca, zwroty i bóle głowy, zmęczenie i senność. Lek również zaraz po przyjęciu może podnosić ciśnienie krwi.
Do najczęstszych niepożądanych skutków stosowania leku Asertin należą ból w klatce piersiowej, zmniejszenie libido, zaburzenia wzwodu, pobudzenie, nerwowość, jadłowstręt lub przeciwnie – nasilone łaknienie, kołatanie serca i problemy z koncentracją.
Dodatkowo może wystąpić wzmożone pocenie się czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak niestrawność, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia czy wymioty. Przyjmowanie leku Asertin może spowodować również wzmożone napięcie mięśniowe.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.