Przejdź na WP

Atrofia – charakterystyka, atrofia mięśni, pochwy i skóry

Atrofia to termin używany w medycynie na określenie zaniku, inaczej wiądu, czyli zmniejszenia objętości. Taki zanik może dotyczyć jakiejś komórki, tkanki, narządu lub części ciała. Atrofia może dotknąć miedzy innymi mięśni, mózgu, skóry, narządów płciowych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Atrofia – charakterystyka

Ze względu na miejsce, którego dotyka, i przyczyny, która ją wywołują, typy atrofii są bardzo różne. Może wystąpić zanik starczy (pojawia się wraz z wiekiem), który obejmuje serce i mózg.

Innym typem atrofii jest ta z niedożywienia (obejmuje m.in. tkankę tłuszczową), z ucisku (np. w okolicach kości), z braku czynności (gdy np. na dłuższy czas jedna z kończyn musi być unieruchomiona). Innym typem atrofii jest zanik z odnerwienia obejmujący np. mięśnie, oraz hormonalny (np. atrofia nabłonka pochwy).

Częstym rodzajem atrofii jest ta dotycząca mięśni
Częstym rodzajem atrofii jest ta dotycząca mięśni

2. Atrofia mięśni

Do zaniku mięśni, spowodowanego zaburzeniem w nerwach, może dojść z kilku przyczyn. Najczęściej ten typ atrofii spowodowany jest przez urazy, choroby genetyczne, ogólnoustrojowe, inne choroby neurologiczne, urazy kręgosłupa, kontuzje unieruchamiające pacjenta. Chorobami, które przyczyniają się do powstania atrofii mięśni, są najczęściej:

Atrofia mięśniowa może pojawić się też z innych przyczyn. Należą do nich np. brak aktywności fizycznej, unieruchomienie kończyny na kilka tygodni czy starzenie się. W przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. To główna, jak na chwilę obecną, metoda leczenia atrofii mięśni.

Sprawdzone sposoby na bóle mięśni
Sprawdzone sposoby na bóle mięśni [6 zdjęć]

Spięte mięśnie na początku są obolałe, ale łagodne rozciąganie rozluźni je. Poza tym dzięki temu zapobiegasz...

zobacz galerię

3. Atrofia pochwy

U kobiet po menopauzie może wystąpić dolegliwość zwana atroficznym zapaleniem pochwy, czyli atrofia pochwy. Charakteryzuje się ona zmniejszaniem grubości nabłonka ścian pochwy, a w rezultacie ich zanik.

Do powstania zanikowego zapalenia pochwy przyczynia się niedobór estrogenów, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego dopływu krwi do tkanek pochwy. Choć najczęściej hormon ten zmniejsza się po menopauzie, to do takiego stanu rzeczy może też dojść po usunięciu jajników czy chemioterapii.

Objawy atrofii tego typu to przede wszystkim: suchość pochwy i swędzenie pochwy, występowanie nieprawidłowych upławów i nadżerek nabłonkowych, ból podczas stosunku oraz krwawienie tuż po nim.

Atroficzne zapalenie pochwy leczy się hormonalną terapią zastępczą, gdyż celem jest podwyższenie poziomu estrogenów.

Zobacz także:

4. Atrofia skóry

Atrofia skóry związana jest z procesami starzenia i występuje przy wielu chorobach skóry. Narażenie cery na kontakt z różnymi czynnikami, takimi jak słońce, wpływa na jej widoczne zewnętrzne starzenie.

Do szybkiego procesu starzenia dochodzi poprzez zanik włókien kolagenowych. Z upływem czasu zmianie ulega też naturalne nawilżenie skóry.

Również obniżenie poziomu hormonów, palenie papierosów, a nawet osłabienie stanu psychicznego może doprowadzić do zniszczenia naczyń krwionośnych, a tym samym do atrofii skóry.

Jak wygląda skóra atroficzna? Jest bardzo cienka, mało elastyczna. Przydatki skóry zanikają, postają natomiast głębokie różne rodzaje zmarszczek. Dochodzi do zwyrodnień tkanki łącznej, czego wynikiem jest zanik włókien kolagenowych.

Atrofia skóry może mieć charakter wrodzony lub nabyty, może być też konsekwencją różnych dermatoz. Leczenie atrofii skóry polega na wstrzykiwaniu implantów kolagenu. Ważne jest też używanie kosmetyków przeciwsłonecznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy