Trwa ładowanie...

Balsam Szostakowskiego – wynalezienie, charakterystyka, zastosowanie podczas II wojny światwej, zastosowanie, dostępność i dawkowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 15:21
Preparat Balsam Szostakowskiego nie jest toksyczny,
Preparat Balsam Szostakowskiego nie jest toksyczny, (123rf.com)

Trudno gojace się rany są nie lada problemem. Bardzo często szukamy drogich i dostępnych na receptę preparatów. Balsam Szostakowskiego to uniwersalny preparat, który przyspiesza proces gojenia sie ran na skórze oraz tymi trudno dostępnymi zlokalizowanymi na błonie śluzowej układu pokarmowego.

spis treści

1. Kto i kiedy wynalazł balsam Szostakowskiego?

Preparat nazywany balsamem Szostakowskiego został wynaleziony przez przypadek w 1939 roku przez rosyjskiego chemika Michaiła Szosztakowskiego. Sławę Szostakowskiemu przyniosła synteza poliwinylopirolidonu, stosowanego jako sztuczne osocze krwi. Balsam Szostakowskiego powstał w trakcie próby syntezy jednej z żywic polimerowych. Pora na tego typu wynalazek była idealna – II wojna śiatowa okazała się jedną z najkrwawszych w dziejach ludzkości.

2. Charakterystyka balsamu Szostakowskiego

Preparat Balsam Szostakowskiego nie jest toksyczny, nie powoduje alergii, nie wnika do krwioobiegu. Balsam Szostakowskiego zastosowany na skórę albo błony śluzowe tworzy elastyczną, ściśle przylegającą warstwę, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza tymi drażniącymi i zapewnia odpowiednie mikrośrodowisko dla procesów gojenia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Balsam Szostakowskiego utrzymuje odpowiednia wilgotność, pH, zapewnienie wymiany gazowej, ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, itd.

3. Zastosowanie podczas II wojny światwej

Balsam Szostakowskiego miał prostą recepturę, był tani w pozyskiwaniu, odporny na wysoką i niską temperaturę, nie reagował z innymi substancjami i – co najważniejsze − skuteczny.

Balsam Szostakowskiego przeszedł prawdziwy chrzest bojowy w czasie II wojny światowej. Okazało się, że jest świetnym remedium na żołnierskie rany oraz trudno gojące się frontowe odmrożenia i odparzenia).

Wiadomo, że bardzo trudno pielęgnować takie urazy – szczególnie jeżeli chodzi o wybór opatrunku, który zadba o wszystko: utrzyma odpowiednią wilgotność, będzie chronił ranę i przyspieszał jej gojenie. Balsam Szostakowskiego doskonale sprawdził się w tej roli.

4. Różna zastosowania balsamu

Balsam Szostakowskiego stosuje się zarwóno w leczeniu ran zewnętrzych jak i dolegliwości wewnętrzych. Balsam Szostakowskiego jest bazą różnych preparatów recepturowych (maściach, pastach, czopkach).

Balsam Szostakowskiego stosuje się przy czerwonece, chorobie wrzodowej żołądka, chorobie wrzodowej dwunastnicy, nadkwasoty, zgagi, nieżytu żołądka oraz refluksu.Wskazania do stosowania balsamu Szostakowskiego to leczenie trudnogojących się ran, oparzeń, czyraków, odleżyn, a także żylaków odbytu (hemoroidów).

5. Dostępność i dawkowanie

Balsam Szostakowskiego jest bazą preparatów firmy Nes Pharma, znanych pod nazwą Avilin. Do wyboru mamy: Avilin Balsam Gastro płyn do stosowania wewnętrznego i Avilin Balsam Spray − stworzony z myślą o ranach na powierzchni skóry.

Avilin Balsam Gastro to jedyny na terenie Unii Europejskiej specyfik do stosowania wewnętrznego, którego recepturę oparto na słynnym balsamie Szostakowskiego. Balsam Szostakowskiego w takiej formie stosuje się raz dziennie – wieczorem, na pusty żołądek, najlepiej 5 godzin po ostatnim posiłku.

Skutecznie chroni błony śluzowe układu pokarmowego przed działaniem szkodliwych i drażniących czynników zewnętrznych, szczególnie kwasu solnego naturalnie znajdującego się w żołądku. Cena Avilin Balsam Gastro to ok. 30 zł za 110 ml.

Avilin Balsam Spray opatrunek adhezyjny służy do rozpylania na skórze z ranami wymagającymi utrzymania wilgotnego środowiska. Są to na przykład: owrzodzenie żylakowate podudzi, rany niedokrwienne (najczęściej pochodzenia miażdżycowego), zespół stopy cukrzycowej, odleżyny (owrzodzenia troficzne), rany oparzeniowe pochodzenia termicznego i chemicznego.

Preparat zachowuje się na skórze jak opatrunek adhezyjny. Doskonale przylega do skóry, chroniąc ją przed zakażeniem. Utrzymuje optymalne pH i wilgotność, która sprzyja gojeniu się ran. Należy go co najmniej raz dziennie rozpylać na ranę – z odległości ok. 8-10 cm. Cena Avilin Balsam Spray to ok. 20 zł za 75 ml.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze