Bactrim – skład, działanie, dawkowanie i wskazania
Bactrim to lek wykorzystywany zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Jest dostępny w formie tabletek i syropu. Istnieje wiele wskazań do jego stosowania. Czy Bactrim jest antybiotykiem? Jak działa?
1. Co to jest Bactrim?
Bactrim to lek, który działa przeciwbakteryjnie na drobnoustroje wrażliwe na jego substancję czynną, to jest kotrimoksazol (to połączenie sulfametoksazolu oraz trimetoprimu). Jest antybiotykiem dla dorosłych, dzieci i niemowląt od 6. tygodnia życia.
2. Skład leku Bactrim
Bactrim występuje w dwóch postaciach. Jest dostępny jako syrop Bactrim 240 mg/5 ml oraz tabletki Bactrim 480 mg. Wydaje się je ze wskazań lekarskich, wyłącznie na receptę.
Jedna łyżeczka miarowa 5 ml syropu Bactrim zawiera:
- 200 mg sulfametoksazolu,
- 40 mg trimetoprimu,
- substancje pomocnicze, takie jak celuloza zdyspergowana, parahydroksybenzoesan propylu, parahydroksybenzoesan metylu, sorbitol 70 proc., polisorbat 80, esencja bananowa 85509 H, esencja waniliowa 73690-36, woda oczyszczona.
Jedna tabletka Bactrim zawiera:
- 400 mg sulfametoksazolu,
- 80 mg trimetoprimu.
3. Wskazania do stosowania Bactrim
Bactrim stosuje się w wielu chorobach i stanach patologicznych, za które odpowiadają bakterie wrażliwe na kotrimoksazol. Wskazanie stanowi:
- zakażenia przewodu pokarmowego,
- zapalenie ucha środkowego,
- zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli,
- zakażenia układu moczowego,
- wrzód miękki,
- zapalenie płuc wywołane przez Pneumocystis jirovecii, zapobieganie chorobie u dorosłych i młodzieży, głównie z ciężkimi zaburzeniami odporności.
Bactrim w tabletkach jest wdrażany w terapii u dorosłych i młodzieży w wieku 12-18 lat. Bactrim syrop dla dzieci włącza się u niemowląt i dzieci od 6. tygodnia do 12. roku życia.
4. Dawkowanie leku Bactrim
Bactrim zażywa się doustnie, najlepiej po posiłku. Dawkowanie ustala lekarz, biorąc pod uwagę takie czynniki jak wskazania, stopień zaawansowania choroby, wiek i masa ciała pacjenta.
I tak w przypadku niemowląt i dzieci poniżej 12. roku życia stosuje się wyłącznie syrop Bactrim. W dawce 36 mg substancji czynnej na kilogram masy ciała na dobę w 2 dawkach podzielonych (co 12 godzin).
Bactrim dla dziecka, w zależności od jego wieku, podaje się zwykle w schemacie:
- 2,5 ml syropu co 12 godzin u niemowląt powyżej 6. tygodnia do 5. miesiąca życia,
- 5 ml syropu co 12 godzin u niemowląt i dzieci od 6. miesiąca do 5. roku życia,
- 10 ml syropu co 12 godzin u dzieci od 6 do 12. roku życia.
W przypadku zapalenia płuc wywołanego grzybem Pneumocystis jirovecii maksymalna dawka leku wynosi 120 mg na masę ciała na dobę. Leczenie trwa 14 dni.
Dzieci powyżej 12 lat i dorośli powinni stosować tabletki. Syrop jest przeznaczony dla pacjentów, którzy mają problem z ich połykaniem. W zależności od wskazania podaje się:
- 960 mg substancji czynnej co 12 godzin w chorobach o typowym przebiegu,
- 1440 mg leku również co 12 godzin przy ciężkich zakażeniach,
- 960 mg co 12 godzin w przypadku wrzodu miękkiego; terapia trwa co najmniej 7 dni, choć może być przedłużona o kolejny tydzień,
- 120 mg/kg m.c. pacjenta w przypadku zapalenia płuc spowodowanego grzybem Pneumocystis jirovecii; czas leczenia wynosi 14 dni; w profilaktyce choroby stosuje się dawkę leku w przedziale 480-960 mg raz na dobę,
- 1920-2880 mg przy niepowikłanym, ostrym zapaleniu dróg moczowych w dawce jednorazowej.
5. Przeciwwskazania i skutki uboczne
Bactrim nie może być stosowany przez każdego, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Przeciwwskazaniem jest:
- nadwrażliwość na kotrimoksazol lub inne składniki leku,
- wiek poniżej 6. tygodnia życia w przypadku syropu i tabletek oraz wiek poniżej 12 roku życia w przypadku tabletek,
- ciężka niewydolność nerek,
- ciężkie uszkodzenie miąższu wątroby,
- stosowanie dofetylidu.
Bactrim niebezpieczny? Zdecydowanie nie jest to lek obojętny dla zdrowia, stąd nie można go brać bez konsultacji lekarza, na własną rękę. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku ciężarnych i karmiących piersią. Bactrim w ciąży i w okresie laktacji można stosować wyłącznie w sytuacjach, gdy jego podanie jest konieczne. Zaleca się równoczesne przyjmowanie kwasu foliowego.
Należy mieć także na uwadze, że ze stosowaniem leku Bactrim wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:
- wysypka plamisto-grudkową, świąd, złuszczające zapalenie skóry, wysypka odropodobna, rumień, wykwity polekowe,
- wymioty, nudności,
- wzrost aktywności aminotransferaz, wzrost stężenia azotu mocznikowego we krwi, wzrost stężenia kreatyniny we krwi.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.