Badania profilaktyczne i dodatkowe
Badania dodatkowe wykonywane są na polecenie lekarza. Sami możemy poprosić o skierowanie na badania podstawowe. Jednak nadal robimy to za rzadko i niestety za późno. Ciągle uważamy, że badania to strata czasu i niepotrzebny stres. Tymczasem ich regularne wykonywanie zapobiega wielu chorobom - także tym najbardziej śmiertelnym, jak rak piersi, nowotwór szyjki macicy, rak płuc, jelita grubego czy rak prostaty. Niektóre z badań profilaktycznych powinniśmy wykonywać się raz do roku.
1. Badania profilaktyczne
Dzięki przeprowadzeniu tych badań można wcześnie wykryć objawy danej choroby i rozpocząć jej leczenie. To na pewno zahamuje postęp schorzenia i ochroni nasz organizm przed niebezpiecznymi powikłaniami.
Rodzaje badań profilaktycznych:
- badania okresowe – są przeprowadzane po to, aby ocenić ogólny stan zdrowia, badania te obowiązują wszystkie osoby pracujące zawodowo,
- badania przesiewowe – trzeba je wykonać, aby stwierdzić, np. zagrożenie miażdżycą, chorobami nowotworowymi itd.
1.1. Badania profilaktyczne kobiet
- Panie przed ukończeniem 30 roku życia powinny wykonać USG piersi, cytologię, morfologię, badanie ogólne moczu, EKG, poziom cukru we krwi. W tym czasie warto kontrolować ciśnienie krwi, najlepiej co pół roku.
- Kobiety przed ukończeniem 40 roku życia do poprzednich badań powinny dodać: co trzy lata USG piersi, co dwa lata rentgen płuc i co trzy lata badanie wzroku.
- Po 40. roku życia należy pilnować prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, wykonywać badanie słuchu i wzroku, zbadać jelito grube i regularnie sprawdzać ciśnienie krwi.
- Po 50. roku czas na badania gęstości kości, aby wykluczyć osteoporozę.
- Wszystkie panie, niezależnie od wieku, obowiązuje samobadanie piersi.
1.2. Badania profilaktyczne mężczyzn
Panowie, którzy ukończą 30 lat muszą zbadać poziom cholesterolu we krwi. Po 40 roku życia warto wykonać badanie na obecność krwi w kale. Regularnie należy sprawdzać ciśnienie tętnicze. Ukończenie czterdziestki do dobry czas na wykonie prześwietlenia płuc. Po 50 roku życia trzeba regularnie badać gruczoł krokowy – prostatę.
2. Badania dodatkowe
Jeżeli przeprowadzone badania profilaktyczne wykażą nieprawidłowości, lekarz skieruje nas na badania specjalistyczne. Przede wszystkim trzeb będzie dokładnie zbadać krew. W tym celu lekarz zaleca kieruje na badania przesiewowe krwi:
- badanie układu krzepnięcia krwi,
- badanie na obecność specyficznych przeciwciał,
- badanie na stężenie hormonów,
- badanie na stężenie leków,
- badanie na stężenie związków chemicznych,
- badanie na stężenie innych substancji.
Zlecanie badań dodatkowych zależy od rodzaju choroby. Niekiedy przed zabiegiem operacyjnym trzeba wykonać pewne badania specjalistyczne. Osoby chore na alergię przeprowadzają badanie układu oddechowego, to spirometria. Badania kobiet w ciąży także w wielu przypadkach oznaczają badania specjalistyczne, gdy lekarz zauważy nieprawidłowości w funkcjach życiowych płodu lub niebezpieczne dolegliwości matki.
Pamiętajmy, że trzeba badać się regularnie. Zdecydowana większość chorób wykryta w początkowy stadium jest wyleczalna.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.