Trwa ładowanie...

Badanie chemiczne moczu

Avatar placeholder
11.04.2019 09:44
Badanie chemiczne moczu
Badanie chemiczne moczu (iStock)

Jedną z podstawowych funkcji nerek jest filtrowanie krwi i eliminowanie odpadków, które powstały podczas produkcji moczu. Z moczem usuwany jest z organizmu nadmiar substancji mineralnych, takich jak: sód, potas, wapń, magnez, chlorki, fosforany, siarczany i elementy organiczne takie jak: mocznik, kwas moczowy, aminokwasy, enzymy, hormony i witaminy. Ich prawidłowe stężenie w organizmie pozwala nam ocenić badanie chemiczne moczu i wykryć chorobę jeszcze w stanie bezobjawowym.

spis treści

1. Do czego służy badanie chemiczne moczu?

Badanie chemiczne moczu, obok badania fizycznego, jest jednym z podstawowych badań moczu. Służy do wykrywania substancji i związków, które nie powinny występować w moczu, między innymi albuminy (białka obecnego w osoczu krwi). Albumina nie powinna przechodzić przez filtr nerek i w konsekwencji nie powinna znajdować się w moczu.

Co może być przyczyną obecności albuminy w moczu? Może być to spowodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu nerek wynikającymi ze stanów zapalnych lub nadciśnienia. Badanie chemiczne moczu pozwala również na wykrycie anormalnej obecności krwi w moczu, nawet niewielkiej ilości, które często jest objawem stanów zapalnych, dolegliwości nerek i układu moczowego. Ponadto analiza moczu może wykazać obecność cukru w moczu, co może być oznaką cukrzycy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
Badanie moczu na białko
Badanie moczu na białko [3 zdjęcia]

W celu wykrywania białka w moczu stosuje się metodę paskową, która wykrywa głównie albuminy. W laboratoriach

zobacz galerię

2. Prawidłowy skład chemiczny moczu

 • woda 1,2l;
 • mocznik 400 mmol;
 • chlorki 185 mmol;
 • sód 130 mmol;
 • potas 70 mmol;
 • amoniak 40 mmol;
 • fosforany 30 mmol;
 • siarczany 20 mmol;
 • kreatynina 11,8 mmol;
 • moczany 3 mmol;
 • glukoza 0,72 mmol;
 • albuminy 1 mmol.

3. Interpretacja wyniku badania chemicznego moczu

Obecność białka w moczu powyżej 150 mg/dobę oznacza stan chorobowy i może wynikać z: chorób układu moczowego, nadciśnienia tętniczego, niewydolności układu krążenia, zatrucia związkami nefrotoksycznymi lub choroby przebiegającej z gorączką. Jest to białkomocz patologiczny.

Inne przyczyny białkomoczu, o podłożu fizjologicznym, to ciąża, duży wysiłek fizyczny lub gwałtowne ochłodzenie lub przegrzanie organizmu. Jeśli stężenie glukozy w moczu przekracza 180 mg/dl może to być oznaką glukozorii pozanerkowej lub uszkodzenia kanalików nerkowych.

Ciała ketonowe, które pochodzą z przemian metabolicznych, mogą pojawić się w moczu z następujących przyczyn: gorączka, biegunka, wymioty, głodówka, kwasica cukrzycowa itd.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Badanie fizyczne moczu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze