Badanie serca to ważny krok w kierunku profilaktyki wielu chorób. Regularne wykonywanie badań pozwala wcześnie wykryć groźne choroby i odpowiednio zareagować, aby wyeliminować przyczynę lub złagodzić objawy. Trzeba pamiętać, że serce warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wszystkich innych narządów, dlatego nie można o nim zapominać i należy szczególnie o nie dbać.
Do najważniejszych badań określających stan serca i układu krążenia należą:
Elektrokardiografia (EKG) - to popularne badanie, które można wykonywać bez wcześniejszego przygotowania. Polega na sprawdzeniu czynności bioelektrycznej serca. Rejestruje on wszystkie nieprawidłowości pracy serca, a zapis z EKG drukuje się na papierze w specjalnej formie. EKG dzieli się na:
- podstawowe - wykonywane w pozycji leżącej, zapis z elektrokardiogramu powstaje po przypięciu do nadgarstków, kostek i klatki piersiowej elektrod, które odbierają sygnały z ciała.
- wysiłkowe - wykonywane podczas treningu w celu określenie wydolności serca i wykrycia zmian, które powstają w wyniku dużego obciążenia (w tym wypadku wysiłku)
Badanie metodą Holtera - jest to bardzo zaawansowana forma EKG. Elektrody przypina się do klatki piersiowej na 24 lub 48 godzin, a do paska od spodni / spódnicy przypina się specjalny aparat. Badany przez cały dzień jest poddany analizie pracy serca, dzięki czemu możliwe jest wykrycie schorzeń, których tradycyjne EKG mogłoby nie wykazać. Pacjent ma wówczas obowiązek prowadzenia szczegółowego dziennika, aby móc stwierdzić, co spowodowało ewentualne zmiany rytmu serca.
Echokardiografia (Echo serca) to badanie metodą ultrasonograficzną. Jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Wykonuje się je przy pomocy echosondy, która odbija dźwięki od tkanek i tworzy obraz badanych narządów na ekranie. Echo serca pozwala wykryć nieprawidłowości w jego budowie i stwierdzić ryzyko wystąpienia zapalenie mięśnia sercowego. Pomaga też wykryć skrzepy, które mogą być niebezpieczne dla życia badanego. Nie wymaga też żadnego wcześniejszego przygotowania.
Badania serca są bardzo istotne, aczkolwiek nie należy wpadać w paranoję i wykonywać wszystkie regularnie. Podstawą jest EKG, a także obserwowanie swojego ciała i informowanie lekarza o wszystkich niepokojących objawach.