Trwa ładowanie...

Badanie skóry głowy – przygotowanie, przebieg, etapy

Badanie skóry głowy odgrywa ważną rolę w postawieniu właściwej diagnozy. Prawidłowo wykonane badanie skóry głowy pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia. Dzięki badaniu skóry głowy możliwa jest ocena tego, w jakim stanie jest skóra. W czasie badania skóry głowy uwidaczniają się wszystkie problemy ze skórą głowy, takie jak łupież oraz różne podrażnienia naskórka. Po badaniu skóry głowy uzyskamy również informacje na temat grubości naszych włosów i ujścia mieszków włosowych. Ponadto badanie skóry głowy umożliwia stwierdzenie włosów dysplastycznych.

spis treści

1. Badanie skóry głowy - przygotowanie

Badanie skóry głowy wymaga pewnego przygotowania. Jeżeli chcemy, aby dermatolog zobaczył wszelkie niepokojące zmiany w stanie skóry głowy, nie powinno się myć głowy przynajmniej na 24 godziny przed badaniem. Planując badanie skóry głowy, warto również uwzględnić, że nie można farbować włosów na miesiąc przed badaniem.

Zobacz film: "Badanie dermatoskopowe"

Należy pamiętać, aby przed badaniem skóry głowy nie nakładać żadnych kosmetyków do stylizacji, ani innych zbędnych produktów, które mogłyby obkleić włosy.

Dermatolog przed badaniem skóry głowy na pewno zapyta nas, kiedy pojawił się problem z naszymi włosami, czy choroba jest bardzo uciążliwa oraz, czy w rodzinie bądź bliskim otoczeniu ktoś ma podobne problemy.

2. Badanie skóry głowy - przebieg

Badanie skóry głowy wykonuje się specjalnie do tego stworzonym urządzeniem o nazwie dermatoskop. W czasie badanie skóry głowy dermatoskopem dermatolog wykonuje kilka zdjęć skóry, aby następnie omówić wygląd skóry z pacjentem. Obecnie rozwój technologii umożliwia nawet podpięcie dermatoskopu do smartfona pacjenta, dzięki czemu może on obserwować przebieg badania skóry głowy na ekranie swojego telefonu.

3. Badania skóry głowy - etapy

Badanie skóry głowy składa się z kilku etapów. Pierwszym etapem badania skóry głowy jest obejrzenie skóry głowy bez użycia dermatoskopu oraz porównanie gęstości włosów w różnych obszarach.

Ten etap badania skóry głowy może wskazywać na różne schorzenia, a nawet łysienie. W czasie badania skóry głowy dermatolog posłuży się skalą Norwood'a, która klasyfikuje łysienie typu męskiego. Pozwala ona na stwierdzenie stadium łysienia i określenie ewentualnych możliwości leczenia.

Drugi etap badania skóry głowy to przeciąganie włosów między palcami. W ten sposób dermatolog ocenia ilość wypadających włosów. W trakcie takiej czynności powinno wypaść do 5 włosów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Aby dokładnie zbadać skórę głowy, dermatolog używa trychoskopu. Dzięki niemu lekarz może obejrzeć skórę głowy w dużym zbliżeniu (ok. 200x). Badanie skóry głowy za pomocą trychoskopu pozwala na precyzyjne postawienie diagnozy. Niestety w czasie badania skóry głowy różne choroby takie jak grzybica, łojotok lub łupież nie są dokładnie widoczne. Trychoskop pozwala natomiast określić aktywność mieszków włosowych, intensywność łysienia oraz odrastania włosów.

Zdarza się również, że lekarz wyrywa parę włosów, aby sprawdzić, w jakiej kondycji są nasze cebulki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Badanie skóry głowy – przygotowanie, przebieg, etapy
Badanie skóry głowy – przygotowanie, przebieg, etapy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza