Trwa ładowanie...

Badanie stężenia glukozy w kierunku łysienia

Avatar placeholder
12.09.2014 14:22
Badanie stężenia glukozy w kierunku łysienia
Badanie stężenia glukozy w kierunku łysienia (Zdjęcie pomiaru glukozy we krwi / Shutterstock)

Łysienie to bardzo powszechny problem. Nie można mówić o nim jak o chorobie, gdyż samo w sobie nią nie jest. Owszem, podłożem łysienia może być choroba, ale nie musi. Często za wypadanie włosów jest odpowiedzialna nie patologia, ale genetyka. Jednak nie zapominajmy o tym, że łysienie może być jednym z symptomów choroby np. cukrzycy. Dlatego jeżeli pacjent zaczyna skarżyć się na wypadanie włosów nie można tego bagatelizować. Oczywiście może być to następstwem osiągniętego wieku lub też tendencji rodzinnej, ale może być także sygnałem ostrzegawczym.

spis treści

1. Cukrzyca a łysienie

Trudno mówić o bezpośredniej korelacji między konkretnym poziomem glukozy we krwi a łysieniem, aczkolwiek badanie stężenia glukozy w surowicy może być procedurą bardzo przydatną w poszukiwaniu przyczyny łysienia. Udowodniono, że wieloletnia cukrzyca, zwłaszcza nie wyrównana, czyli z wysokimi stężeniami cukru we krwi może być przyczyną łysienia. Cukrzyca to choroba ogólnoustrojowa, w związku z czym nie pozostaje też bez wpływu na metabolizm włosa.

1.1. Łysienie telogenowe

W przebiegu cukrzycy dochodzi do tzw. łysienia telogenowego. Każdy włos człowieka ma własny cykl. Rozpoczyna się on okresem wzrastania, który trwa wiele lat a po nim dochodzi do fazy spoczynku u zaniku. Faza spoczynku to faza telogenowa. W cukrzycy i innych chorobach ogólnoustrojowych, a także w przebiegu łysienia u mężczyzn na tle hormonalnym, dochodzi do wydłużenia czasu trwania tej fazy.

1.2. Wpływ cukrzycy na łysienie

Zobacz film: "Łysienie a krążenie"

Łysienie w przebiegu cukrzycy ma charakter rozlany, o największym nasileniu w okolicy szczytu głowy. Oczywiście łysienie, tak jak i inne zmiany ustrojowe w przebiegu cukrzycy, pojawia się po kliku miesiącach a nawet latach od początku choroby. Oczywiście nie u każdego, który ma wyższe niż inni poziomy glukozy we krwi lub też nawet zdiagnozowaną cukrzycę, dojdzie do łysienia. Tak jak nie u każdego rozwiną się zmiany nerkowe lub oczne w przebiegu cukrzycy tak też nie u każdego dojdzie do wypadania włosów.

2. Profilaktyka cukrzycy

Istnieją pewne czynniki ryzyka zachorowania na cukrzycę, jednak nie ma pewnej metody aby jej się ustrzec. Aby jednak uniknąć powikłań, których może być przyczyną, należy przede wszystkim systematycznie kontrolować poziomy cukru a także stosować się do leczenia zaleconego przez lekarza. To właśnie nieleczona cukrzyca, a także długotrwale zbyt wysoki poziom glukozy we krwi jest powodem powikłań, w tym łysienia. Nawet jeżeli włosy zaczęły już wypadać, to rozpoczęcie właściwego leczenia choroby podstawowej w znacznym stopni spowolni ten proces. Głównym wyznacznikiem uregulowania cukrzycy jest właściwe stężenie cukru. Stosowanie leków doustnych lub insuliny powoduje powrót poziomu cukru do normy, a tym samym normalizuje metabolizm całego ustroju. Każdy pacjent powinien być uświadomiony, że cukrzyca to choroba z którą nie ma żartów. Łysienie to tak naprawdę tylko defekt estetyczny, mimo tego, że znacząco może wpływać na psychikę człowieka, jednak w przypadku nieleczonej cukrzycy mogą się pojawić groźniejsze powikłania takie jak niewydolność nerek czy ślepota.

3. Poziom cukru we krwi a łysienie

Istnieje zależność między poziomem cukru we krwi a łysieniem. Osoba, która łysieje powinna mieć wykonane podstawowe badania krwi w tym także poziomu glukozy. Jednak rzadko łysienie jest pierwszą manifestacją cukrzycy. Istnieje także szansa, że mimo tego, że pacjent zauważy u siebie wzmożone wypadanie włosów, nie zgłosi tego faktu lekarzowi, gdyż zrzuci to na karb wieku czy genetyki. Oczywiście nie musi to działać w drugą stronę – osoba, która ma podwyższone stężenie glukozy we krwi nie jest automatycznie predysponowana do łysienia. Cukrzyca musi być niekontrolowana bardzo długo, aby doszło z jej powodu to wypadania włosów. Zresztą łysienie, tak jak każde powikłanie, nie rozwinie się u każdego. Łysienie spowodowane cukrzycą jest tylko niewielkim odsetkiem wśród różnych przyczyn łysienia. Warto jednak wiedzieć, że łysienie może być także symptomem choroby i nie należy go bagatelizować. Może się okazać, że to nie utrata włosów jest w tym momencie największym problemem, ale to co ją powoduje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Morfologia krwi w diagnostyce łysienia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze