Bakterie z jelit mogą wpływać na serce. Ucierpią też tętnice
Bakterie, które żyją w jelitach mogą mieć wpływ nie tylko na przewód pokarmowy. Tak naprawdę od zdrowia jelit zależy zdrowie całego organizmu. Kolejnym potwierdzeniem tej zależności jest związek mikrobiomu z sercem. Co nowego odkryli naukowcy?
1. Bakterie jelitowe wpływają na serce
Wzrost liczby określonego rodzaju bakterii w jelitach zwiększa ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych lub złogów tłuszczowych w tętnicach - wynika z najnowszych badań szwedzkich naukowców.
Tymczasem gromadzenie się blaszek miażdżycowych może zwiększać ryzyko między innymi udaru i zawału.
W najnowszym badaniu opublikowanym na łamach "Circulation" naukowcy z dwóch szwedzkich uniwersytetów ocenili bakterie jelitowe i serce 9 tys. pacjentów, którzy nie mieli wcześniej problemów kardiologicznych.
"Odkryliśmy, że bakterie jamy ustnej, zwłaszcza gatunki z rodzaju Streptococcus, są związane ze zwiększonym występowaniem blaszek miażdżycowych w małych tętnicach serca, jeśli są obecne we florze jelitowej. Teraz musimy zrozumieć, czy te bakterie przyczyniają się do rozwoju miażdżycy" – zaznaczyła Tove Fall z Uniwersytetu w Uppsali, która koordynowała badania.
2. Paciorkowce a choroby serca
"Duża liczba próbek z wysokiej jakości danymi z obrazowania serca i flory jelitowej pozwoliła nam zidentyfikować nowe powiązania" - wskazał Sergi Sayols-Baixeras z Uniwersytetu w Uppsali.
Dodał, że najsilniesze dotyczyły bakterii Streptococcus anginosus i S. oralis subsp. oralis.
Po ocenie próbek kału i śliny naukowcy odkryli, że niektóre gatunki bakterii jelitowych związane z gromadzeniem się blaszki miażdżycowej w tętnicach serca były również związane z poziomem tych samych gatunków w jamie ustnej.
Dopatrzono się też związku tych bakterii z markerami stanu zapalnego we krwi.
"Nasze badanie pokazuje gorszy stan układu sercowo-naczyniowego u nosicieli paciorkowców w jelitach. Teraz musimy zbadać, czy te bakterie odgrywają ważną rolę w rozwoju miażdżycy" - wskazał Marju Orho-Melander, jeden z autorów badania.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.