Trwa ładowanie...

Balsam Kapucyński – skład, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania

Avatar placeholder
15.04.2020 14:34
Balsam kapucyński leczy mnóstwo dolegliwości bólowych
Balsam kapucyński leczy mnóstwo dolegliwości bólowych (GettyImages)

Balsam Kapucyński to wyrób alkoholowy sporządzony według tradycyjnej zakonnej receptury. W opinii wielu osób to lek na wszelkie dolegliwości, skuteczny na ból głowy, skurcze jelit czy choroby pasożytnicze. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przyjmowania balsamu? Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Skład Balsamu Kapucyńskiego

Balsam Kapucyński, znany również jako Nalewka Kapucyńska, to rodzaj alkoholowej nalewki sporządzonej na bazie roślin oraz ziół. Produkt wytwarzany jest w Krakowskiej Manufakturze. Jego historia ma ponad 100 lat, a receptura to dar czeskiego kapucyna dla polskich braci, ofiarowana w podziękowaniu za uratowanie życia.

Nalewkę można kupić zarówno w punkcie stacjonarnym w Krakowie, wielu sklepach zielarskich, jak i w internecie. Balsam jest przeznaczony jest do stosowania wewnętrznego - doustnego, ale i zewnętrznego – aplikowany na skórę. Dostępne pojemności: 50, 100 i 200 ml.

Zobacz film: "Siostry Kapucynki "robią formę". Tak zbierają na remont domu dziecka"

Nalewka Kapucyńska ma szerokie zastosowanie. Choć jej receptura jest pilnie strzeżona, o jej składzie wiadomo, że zawiera takie składniki jak: alona, kłącze rzewienia, ekstrakt kory kruszyny, propolis, miód, korzeń arcydzięgla, zestaw żywic balsamicznych, naturalne dodatki smakowe i zapachowe, spirytus rektyfikowany, woda. Podstawą nalewki jest alkohol – etanol max. 60 %.

2. Zastosowanie Balsamu Kapucyńskiego

Nalewka pod nazwą Balsam Kapucyński jest wpisana na listę produktów regionalnych jako suplement diety wzmacniający organizm. Balsam działa na wiele dolegliwości, znajduje szerokie zastosowanie. To zasługa zarówno poszczególnych składników, jak i ich współdziałania.

Balsam Kapucyński działa:

  • uspokajająco,
  • bakteriobójczo,
  • przeciwgrzybiczo,
  • przeciwbólowo, łagodząc bóle głowy, bóle zębów czy bóle stawowe. Na ból głowy pomaga wcieranie nalewki w skronie,
  • na układ odpornościowy, wspierając go,
  • leczniczo na drogi oddechowe, na przykład przy zapaleniu gardła i krtani
  • na układ pokarmowy: pomaga na skurcze jelit, zaparcia, wzdęcia, przeczyszcza układ jelitowy, pobudza wydzielenie soków trawiennych, jest wsparciem przy problemach z łaknieniem,
  • leczniczo na jamę ustną, podrażnienie gardła, zapalenie jamy ustnej czy zapalenie okostnej. Przy próchnicy lub zapaleniu jamy ustnej należy płukać usta codziennie jedną łyżeczką nalewki,
  • gojąco na rany skórne, otwarte rany skórne, popękaną skórę. Balsam może również służyć do dezynfekcji ran,
  • przeciwpasożytniczo, ponieważ pomaga pozbyć się pasożytów, na przykład lamblii czy glisty ludzkiej.

3. Dawkowanie Balsamu Kapucyńskiego

Pełna kuracja Balsamem Kapucyńskim trwa zwykle trzy tygodnie, warto jednak ją powtórzyć po co najmniej tygodniowej przerwie. Produkt należy przyjmować w zależności od potrzeb, zazwyczaj trzy razy dziennie przez trzy tygodnie.

Dawkowanie ogólne i standardowe wynosi 40 - 50 kropli. Przy zapaleniu gardła balsam należy pić dwa lub trzy razy dziennie po jednej łyżeczce. Bardzo ważne jest, by zażywać go samodzielnie, ewentualnie z cukrem, bez mieszania z wodą, mlekiem czy herbata. Zażywanie balsamu na czczo, około pół godziny przed jedzeni, wzmacnia jego działanie.

Balsam kapucyński dla dzieci? Teoretycznie nalewka przeznaczona jest wyłącznie dla dorosłych, jednak można podawać ją dzieciom. W takiej sytuacji dawkowanie nie powinno przekraczać 10 – 20 kropli. Ponieważ najmłodsi również nie mogą mieszać kropli z napojem, podawanie ich małym pacjentom może być nieco problematyczne. Zalecana jest też ostrożność. Należy obserwować dziecko po podaniu produktu. Trzeba mieć na uwadze, że specyfik charakteryzuje się wysokim stężeniem alkoholu.

4. Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania Nalewki Kapucyńskiej

Zażywają balsam nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Preparat nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Trzeba również pamiętać, że ze stosowaniem Balsamu Kapucyńskiego wiążą się różne działania niepożądane, takie jak bóle brzucha, nudności, biegunka oraz nadwrażliwość skóry.

Pomimo dobroczynnych właściwości nalewki związane są z nią również przeciwwskazania. Nie mogą jej spożywać:

  • kobiety w ciąży,
  • kobiety karmiące piersią,
  • osoby uczulone na propolis, miód lub jakikolwiek składnik preparatu,
  • osoby cierpiące na zapalenie wątroby, zapalenie woreczka żółciowego czy zapalenie trzustki
  • w ostrych stanach zapalnych jelit i przy zaawansowanej chorobie wrzodowej.

Trzeba pamiętać, że nalewka, ze względu na zawartość alkoholu, może wpływać na zdolność koncentracji kierujących pojazdami mechanicznymi. Przed zastosowaniem balsamu warto zapoznać się z informacjami na opakowaniu bąd

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze