Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Benzacne - charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, stosowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 23:17
Lek benzacne ma postać żelu i przeznaczony jest do użytku zewnętrznego
Lek benzacne ma postać żelu i przeznaczony jest do użytku zewnętrznego (123rf.com)

Benzacne to preparat przeciwtrądzikowy, który dostępny jest bez recepty. Benzacne to żel, który pomaga walczyć z różnymi formami trądziku, dlatego głównie wykorzystywany jest w dermatologii.

spis treści

1. Benzacne - charakterystyka

Benzacne to lek w postaci żelu, który stosuje się w leczeniu różnych form trądziku. Bezacne jest lekiem wydawanym bez recepty. Substancją czynną benzacne jest nadtlenek benzoilu, który wnika do warstwy rogowej naskórka i działa przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo i przeciwbakteryjnie. Nadtlenek benzoilu wykazuje także działanie złuszczające, wysuszajace oraz przeciwświądowe. Benzacne znacznie zmniejsza ilość zaskórników oraz hamuje dalszy rozwój bakterii. Preparat benzacne występuje w dwóch wersjach o stężeniu 50 mg/g nadtlenku benzoilu oraz 100 mg/g nadtlenku benzoilu.

2. Benzacne - wskazania i przeciwwskazania

Lek benzacne przeznaczony jest dla osób, które zmagają się z różnymi formami trądziku pospolitego. Nawet jeśli chcesz stosować żel benzacne, to nie zawsze może do tego dojść, ponieważ istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania preparatu. Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania żelu benzacne to: egzema, przewlekłe zapalenie skóry oraz oparzenia. Benzacne nie mogą stosować także dzieci poniżej 12. roku życia oraz osoby, które są uczulone lub wykazują nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku.

Zobacz film: "Co to jest trądzik?"
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik [7 zdjęć]

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy,

zobacz galerię

Jeśli równolegle z benzacne stosowane są inne preparaty przeciwtrądzikowe zaleca się, aby stosować je o innych porach dnia w celu uniknięcia podrażnień skóry. Osoby, które przechodzą kurację benzacne, muszą unikać promieniowania słonecznego oraz solarium. Ze względu na działanie wybielające substancji czynnej podczas stosowania należy uważać na brwi, rzęsy oraz włosy, ponieważ może dojść do ich odbarwienia. Jeśli jesteś kobietą w ciąży lub karmiącą piersią, przed zastosowaniem leku beznacne skonsultuj się z lekarzem w celu uniknięcia potencjalnych zagrożeń.

3. Benzacne - stosowanie

Lek benzacne ma postać żelu i przeznaczony jest do użytku zewnętrznego, bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami, jakie znajdują się w ulotce, a w razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba wybrać się do lekarza. Dzieci po 12. roku życia oraz dorośli powinni stosować benzacne raz lub dwa razy na dobę na oczyszczoną skórę twarzy.

Podczas stosowania preparatu benzacne należy uważać na oczy, usta oraz błony śluzowe, a także na rany oraz podrażnienia skórne. W razie zetknięcia żelu z tymi miejscami należy natychmiast przemyć je dużą ilością chłodnej wody. Jeśli po około 4 tygodniach nie nastąpi poprawa skóry, należy zgłosić się do lekarza.

Zobacz także:

4. Benzacne - skutki uboczne

Skutki uboczne podczas kuracji lekiem benzacne występują rzadko i nie u wszystkich chorych. Podczas kuracji może pojawić się przesuszanie skóry oraz nadmierne łuszczenie się oraz zaczerwienienie. Te działania niepożądane zazwyczaj występują w pierwszym tygodniu stosowania benzacne. Nie są one jednak zaleceniem do zakończenia terapii. Jeśli natomiast wystąpi wysypka na ciele, pieczenie skóry oraz bardzo bolesne zapalenie skóry należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze