Trwa ładowanie...

Bepanthen - skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, sposób użycia, skutki uboczne

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 17.10.2023 16:10
Bepanthen to maść polecana zwłaszcza do pielęgnacji, regeneracji i ochrony wrażliwej skóry niemowląt.
Bepanthen to maść polecana zwłaszcza do pielęgnacji, regeneracji i ochrony wrażliwej skóry niemowląt. (Adobe Stock)

Bepanthen to maść polecana zwłaszcza do pielęgnacji, regeneracji i ochrony wrażliwej skóry niemowląt narażonej na odparzenia. Unikalna formuła produktu sprawia, że jest on bezpieczny dla skóry dziecka od pierwszych chwil życia. Do czego służy Bepanthen i jakie ma zastosowanie? Jakie są główne składniki aktywne w maści Bepanthen? Czy Bepanthen jest bezpieczny dla niemowląt i dzieci?

spis treści

1. Co to jest Bepanthen i jak działa?

Bepanthen to maść przeznaczona do pielęgnacji wrażliwej skóry noworodków i niemowląt. Tworzy na ciele oddychającą barierę, która redukuje kontakt z wilgocią i drażniącymi czynnikami.

Dodatkowo wspomaga naturalny proces regeneracji skóry, jednocześnie ją nawilżając i wygładzając. Bepanthen nie zawiera żadnych substancji zapachowych, konserwantów ani barwników, co sprawia, że produkt jest łagodny nawet dla bardzo delikatnej i wrażliwej skóry.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Czy Bepanthen jest dostępny bez recepty? Maść ochrona Bepanthen jest dostępna bez recepty w opakowaniach 30g i 100g, kosztuje od 13 do 37 złotych, w zależności od pojemności.

2. Skład Bepanthen

Głównym składnikiem czynnym Bepanthen jest dekspantenol, w każdym gramie maści znajduje się 50 mg tej substancji. Po zastosowaniu na uszkodzoną skórę dekspantenol przekształca się w pantenol, który wspomaga regenerację komórek.

Maść Bepanthen zawiera także protegin X, alkohol cetylowy i stearylowy, wosk biały, lanolinę i wazelinę, olejek migdałowy, parafinę ciekłą oraz wodę oczyszczoną.

3. Wskazania do stosowania maści Bepanthen

Bepanthen jest w szczególności polecany do leczenia odparzeń u niemowląt oraz pielęgnacji podrażnionych brodawek sutkowych u matek karmiących piersią.

Dodatkowo produkt znalazł zastosowanie w codziennej pielęgnacji skóry niemowląt, na przykład po zmianie pieluchy. Jest też stosowany do leczenia otarć i pęknięć naskórka.

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Nie zaleca się używania maści Bepanthen u osób, u których stwierdzono nadwrażliwość na dekspantenol lub jakikolwiek inny składnik tego preparatu.

Podczas używania maści należy uważać, aby produkt nie dostał się do oczu. W przypadku kontaktu śluzówki oka z kremem należy natychmiast obficie przemyć oko wodą. Nie zaleca się też stosowania produktu Bepanthen na głębokie rany z wyraźnymi oznakami zakażenia.

Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem maści Bepanthen. Natomiast kobiety w okresie laktacji powinny myć brodawki sutkowe przed każdym karmieniem dziecka. Korzystanie z maści Bepanthen nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługiwania maszyn.

5. Sposób stosowania maści Bepanthen

Bepanthen jest przeznaczony do stosowania na skórze, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w związku z jego użyciem, zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub farmaceutą.

Bepanthen jest często wykorzystywany w pielęgnacji niemowląt, przede wszystkim w celu profilaktyki odparzeń. Z tego powodu producent zaleca, aby maść nakładać na skórę po każdej zmianie pieluszki.

Identyczny sposób użycia jest wskazany w przypadku istniejących odparzeń lub podrażnień na skórze. Bepanthen do pielęgnacji i leczenia brodawek sutkowych powinien być nakładany po każdym karmieniu piersią. Ważne jest jednak to, aby pamiętać o dokładnym usunięciu pozostałości produktu przed przystawieniem niemowlaka.

W przypadku pojawienia się otarć lub pęknięć na skórze warto stosować Bepanthen nawet kilka razy dziennie, dostosowując częstotliwość do indywidualnych potrzeb.

6. Możliwe działania niepożądane po zastosowaniu maści Bepanthen

Bepanthen może wywoływać działania niepożądane, jednak nie występują one u każdej osoby stosującej maść. Możliwe skutki uboczne to:

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów zaleca się przerwanie stosowania preparatu i konsultację z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze