Trwa ładowanie...

Beta 2 mikroglobulina – charakterystyka, wskazania, zalecenia przed zabiegiem, normy

Avatar placeholder
30.03.2021 23:35
Beta 2 mikroglobulina – charakterystyka, wskazania, zalecenia przed zabiegiem, normy
Beta 2 mikroglobulina – charakterystyka, wskazania, zalecenia przed zabiegiem, normy

Beta 2 mikroglobulina jest białkiem występującym w organizmie człowieka. Przeprowadzenie badania beta-2-mikroglobuliny ma znaczenie w celu określenia przebiegu nowotworu układu krwiotwórczego. Podwyższony poziom beta-2-mikroglobuliny ma także związek z wieloma innymi chorobami. Jak wykonuje się badanie beta-2-mikroglobuliny? W jakiej cenie jest badanie?

spis treści

1. Beta 2 mikroglobulina – charakterystyka

Beta 2 mikroglobulina to białko, które jest zbudowane z wielu bardzo małych cząstek, które są nierozłączne z układem antygenowym HLA-1. Białko to występuje we wszystkich płynach ustrojowych w organizmie, a także na wszystkich komórkach, które posiadają jądro komórkowe. W procesie rozpadu tych komórek, beta 2 mikroglobulina jest uwalniana i może występować w surowicy.

Beta 2 mikroglobulina jest ważnym czynnikiem, dzięki któremu możliwe jest rozpoznanie bardzo poważnych chorób, m.in.: białaczki limfatycznej, chłoniaka czy szpiczaka mnogiego.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Oprócz używania tego białka do rozpoznawania chorób nowotworowych beta 2 mikroglobulina przydatna jest w diagnozowaniu chorób nerek. Białko to znajdować się może bowiem także w moczu pacjenta.

U osób z chorobami nerek, beta 2 mikroglobulina pojawia się w zwiększonej ilości w ich moczu. W prawidłowych warunkach beta 2 mikroglobulina podlega resorpcji i w moczu jej nie ma lub są w nim tylko śladowe jej ilości - kiedy jednak dochodzi do zaburzeń czynności nerek, wtedy beta 2 mikroglobulina nie podlega nerkowemu wchłanianiu i większe jej ilości odnotowywane są w moczu.

Koszt badania beta 2 mikroglobuliny wynosi około 75 złotych.

2. Beta 2 mikroglobulina – wskazania

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia badania beta 2 mikroglobuliny są nowotwory limfoproliferacyjne, a także schorzenia nerek. Za pomocą tego badania możliwe jest zdiagnozowanie:

  • białaczki limfoblastycznej;

  • makroglobulinemii Waldenstroma;

  • białaczki T-komórkowej dorosłych;

  • chłoniaka;

  • szpiczaka mnogiego;

  • niewydolności nerek.

Badanie beta 2 mikroglobuliny powinny przeprowadzić osoby, które są narażone na działanie rtęci oraz kadmu.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

3. Beta 2 mikroglobulina – zalecenia przed badaniem

Lekarz powinien zlecić wykonanie tego badania, jednak pacjent może wykonać je samodzielnie za opłatą. Pacjent powinien być na czczo do ośmiu godzin przed pobieraniem krwi, na pobranie krwi powinien udać się w godzinach porannych. Krew pobierana jest z żyły łokciowej, wystarczy jej niewielka ilość.

Jeżeli jest podejrzenie choroby nerek, to powinno się przynieść do laboratorium próbkę porannego, pierwszego moczu. Na wyniki badania beta 2 mikroglobuliny czeka się około dwóch tygodni.

4. Beta 2 mikroglobulina – normy

Białko beta 2 mikroglobulina u zdrowego człowieka powinno nie występować w moczu. Jeżeli chodzi o wykonanie badania krwi, to norma wynosi 2,5 mg/l. Jeżeli wynik badania krwi będzie znacznie podwyższony to może świadczyć o chorobach nowotworowych, jeżeli wartość beta 2 mikroglobuliny zacznie spadać, to oznacza, iż leczenie powiodło się.

Podwyższony poziom beta 2 mikroglobuliny może świadczyć także o takich chorobach jak:

Musisz to wiedzieć

Podwyższenie beta 2 mikroglobuliny może być także spowodowane obecnością chorób infekcyjnych (AIDS, wirusowym zapaleniem wątroby czy mononukleozą zakaźną).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze