Bezpieczeństwo stosowania plastrów antykoncepcyjnych
Plastry antykoncepcyjne cieszą się coraz większym powodzeniem, zwłaszcza wśród kobiet, które nie chcą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych. W pewnych środowiskach plaster antykoncepcyjny jest po prostu modnym zjawiskiem. Jednak uleganie modzie nie zawsze idzie w parze ze świadomością skutków ubocznych tego rodzaju antykoncepcji. Plastry antykonepcyjne podobnie jak inne metody antykoncepcji czasami powodują wystąpienie skutków ubocznych.
1. Bezpieczne stosowanie plastrów antykoncepcyjnych
Plastry antykoncepcyjne są dostępne, a łatwość ich używania jest bardzo wygodna, dlatego wiele kobiet decyduje się na stosowanie tej metody antykoncepcji. Należy pamiętać, że plastrów antykoncepcyjnych nie można stosować bez konsultacji z lekarzem. Są dostępne na receptę. Nie powinny się na nie decydować kobiety, które ważą więcej niż 80 kg, gdyż tkanka tłuszczowa przeszkadza w uwalnianiu się hormonów do krwiobiegu. Plaster nie jest polecany kobietom z wadami wątroby.
2. Skutki uboczne pigułek i plastrów antykoncepcycjnych
Na pierwszy rzut oka panie z chorą wątrobą mogą używać plastrów, ponieważ nie przechodzą przez układ pokarmowy. Nie jest to prawda. Oczywiście nie działają jak pigułki antykoncepcyjne, które bardzo obciążają wątrobę, ale hormony z plastra także się do niej dostają. Nasz organizm działa w ten sposób, że każda substancja wprowadzona do układu pokarmowego musi przedostać się do wątroby, aby tam przejść usuwanie toksyn. Tak dzieje się z tabletkami, które wątroba rozkłada w 98%, a swoje zadanie pełni tylko 2%. Jeśli kobieta przez kilka lat każdego dnia obciąża w ten sposób wątrobę, musi liczyć się z efektami: niewydolność, marskość i inne choroby. Z tego właśnie powodu plastry są popularniejsze. Niestety plastry, choć omijają układ pokarmowy, to jednak wbrew powszechnej opinii negatywnie działają na wątrobę, też ją obciążają, ale tylko w mniejszym stopniu.
Antykoncepcja dla kobiet w postaci plastrów ma takie same działania niepożądane jak pigułki antykoncepcyjne:
- bóle głowy, piersi,
- możliwość powstania zakrzepicy,
- zaburzenia nawilżenia pochwy podczas stosunku seksualnego,
- nudności,
- plamienie w trakcie cyklu.
Skutki uboczne nie oznaczają rezygnacji z plastrów. Pojawiają się one zazwyczaj w pierwszych 3 cyklach ich stosowania, a potem samoistnie znikają. Organizm po prostu przyzwyczaja się do hormonów uwalnianych z plastra.
Niestety plastry mogą powodować podrażnienie skóry w miejscu przyklejenia. Jeśli taka sytuacja się pojawi, następny plaster trzeba nakleić na inne miejsce.
Plastry antykoncepcyjne są wygodne, jednak nie dla wszystkich kobiet. Aktywne panie, które często trenują na siłowni, pływają, chodzą do sauny lub uprawiają sporty, są narażone na częste odklejenie się plastra.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.