Trwa ładowanie...

Białe kropki pod oczami – przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 14.09.2023 15:17
Białe kropki pod oczami to najczęściej kaszaki lub prosaki. Ich pojawienie się nie świadczy o chorobie.
Białe kropki pod oczami to najczęściej kaszaki lub prosaki. Ich pojawienie się nie świadczy o chorobie. (Adobe Stock)

Białe kropki pod oczami to najczęściej kaszaki lub prosaki. Ich pojawienie się nie świadczy o chorobie, choć stanowi pewien defekt kosmetyczny. To dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć i co robić, by nie powstawały.

spis treści

1. Co oznaczają białe kropki pod oczami

Białe kropki pod oczami nie dodają urody, często irytują i martwią, choć nie powinny, ponieważ najczęściej nie wskazują na chorobę dermatologiczną czy ogólnoustrojową. Skąd się biorą? Zwykle nie oznaczają nic niepokojącego. Najczęściej są to prosaki lub kaszaki.

Co to są prosaki?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Prosaki to białe, drobne zmiany skórne, które pojawiają się nie tylko pod oczami, ale i na całej twarzy: na powiekach, czole, nosie, skroniach i w okolicy ust oraz na skórze tułowia, głowy oraz w okolicach intymnych (na wargach sromowych lub mosznie).

Jak wyglądają prosaki? To maleńkie, milimetrowe grudki o białym, kremowym lub żółtym odcieniu, które wystają nad powierzchnię skóry. Przypominają twarde, małe, zbite kuleczki o białym lub żółtawym kolorze. Bywają mylone z pryszczami. Nie bolą i nie swędzą, nie można także się nimi zarazić. Ich nazwa pochodzi od nasion prosa, które przypominają.

W zależności od lokalizacji prosaki można podzielić na:

  • pierwotne (pojawiają się wokół powiek, na czole i narządach płciowych),
  • wtórne (powstają po powierzchniowym uszkodzeniu skóry),
  • wysiewowe (występują na policzkach, powiekach, żuchwie).

Prosaki pojawiają się, gdy dochodzi do zatkania mieszków włosowo-łojowych przez nadmiar łoju. Wówczas w zablokowanych ujściach gruczołów łojowych gromadzi się masa rogowo-łojowa.

Na pojawianie się prosaków wpływają predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

Co to są kaszaki?

Kaszaki - białe grudki na twarzy o średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów - to torbiele powstające w miejscu zatkania gruczołu łojowego. Są nieco większe niż prosaki. Czasami osiągając nawet średnicę kilku centymetrów.

Najczęściej kaszaki są widoczne przy ujściu gruczołu łojowego, ale i przy mieszkach włosowych. Są gładkie, bywają twarde lub miękkie. Czasem widać na nich ciemną kropkę. To nic innego jak ujście zatkanego gruczołu łojowego. Kaszaki zwykle nie bolą, chyba że dojdzie do nadkażenia. Wówczas pojawia się ból, widać zaczerwienienie skóry.

Prosaki bardzo często występują u niemowląt. Kaszaki, w przeciwieństwie do nich, bardzo rzadko tworzą się u małych dzieci. Częściej pojawiają się w okresie dojrzewania, mogą świadczyć o zmianach w gospodarce hormonalnej. Gdy jest ich dużo, kaszaki mogą mieć związek z zespołem Gardnera (to rzadka choroba genetyczna), a także zakażenia wirusem HPV.

Pojawianiu się kaszaków sprzyja także:

  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, głównie tłustych, na bazie oleju. Produkty te zatykają gruczoły łojowe,
  • niedostateczna lub nieodpowiednia higiena,
  • mechaniczne uszkodzenie mieszków włosowych i gruczołów łojowych,
  • nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne.

Nie bez znaczenia są skłonności genetyczne.

2. Jak usunąć białe kropki pod oczami?

Jeśli chodzi o białe kropki pod oczami, które okazują się być prosakami czy kaszakami, dobra wiadomość jest taka, że wiele zmian znika samoistnie z upływem czasu, zwykle w ciągu kilku tygodni od powstania. Proces ten można jednak przyspieszyć.

W celu pozbycia się białych kropek pod oczami można wykorzystać różne domowe sposoby. Nie należy jednak usuwać zmian mechanicznie, ponieważ grozi to nadkażeniem bakteryjnym (nie wolno ich wyciskać czy nakłuwać).

Bardzo ważne jest zadbanie o kondycję skóry. Podstawa to jej oczyszczanie, ale również tonizowanie, nawilżanie, odżywianie i złuszczanie. Kluczowe jest, aby regularnie usuwać zanieczyszczenia i sebum, ale i martwy naskórek.

W pielęgnacji skóry sprawdzą się zarówno gotowe kosmetyki z drogerii czy apteki, ale i różne produkty spożywcze, takie jak miód, olej jojoba, płatki owsiane, oliwa z oliwek, z których można tworzyć domowe maski i peelingi.

Kluczowa, jak niemal zawsze, jest dobrze zbilansowana dieta (nie może w niej zabraknąć witaminy A, E, D oraz olejów roślinnych). Ważne jest także ograniczanie spożywania cukrów, węglowodanów, soli, tłuszczów trans oraz napojów gazowanych.

Trzeba także pamiętać o optymalnym nawadnianiu organizmu. Podstawa to picie co najmniej 1,5 litra wody niegazowanej. Najlepiej rzucić palenie, nie przesadzać z alkoholem oraz kawą i mocną czarną herbatą.

Na prosaki pomogą okłady z olejku rycynowego, który działa antybakteryjnie i pomaga regulować pracę gruczołów łojowych czy olejku herbacianego, który pomaga złuszczać skórę. Można sięgać również po kremy z kwasami o właściwościach złuszczających. O pomoc można także poprosić dermatologa lub kosmetyczkę.

Istnieje wiele zabiegów, które pozwolą zlikwidować nieestetyczne zmiany w postaci białych kropek pod oczami czy w innych częściach twarzy. Poleca się krioterapię, peeling chemiczny, mikrodermabrazję, mezoterapię mikroigłową, zabieg laserowy, nakłuwanie grudek na twarzy igłą pod odpowiednim kątem czy elektrokoagulację (wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości) w przypadku prosaków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze