Trwa ładowanie...

Białe wino może zmniejszać ryzyko osteoporozy i zakrzepicy, a czerwone poziom szkodliwego tłuszczu. Zaskakujące wyniki badań

Białe wino może zmniejszać ryzyko osteoporozy, a czerwone poziom szkodliwego tłuszczu. Zaskakujące wyniki badań
Białe wino może zmniejszać ryzyko osteoporozy, a czerwone poziom szkodliwego tłuszczu. Zaskakujące wyniki badań (East News)

Na łamach czasopisma "Obesity Science & Practice journal" ukazały się badania amerykańskich naukowców, z których wynika, że picie czerwonego wina wiąże się z mniejszą ilością szkodliwego tłuszczu trzewnego niż picie piwa i napojów spirytusowych. Białe wino zaś może zmniejszać ryzyko osteoporozy.

spis treści

1. Tłuszcz trzewny

Tłuszcz trzewny (wisceralny), to naturalnie występująca tkanka tłuszczowa, która pokrywa narządy wewnętrzne, na przykład serce czy nerki. Dzięki niemu narządy te są chronione przed urazami mechanicznymi, jednak nadmiar tłuszczu trzewnego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań zdrowotnych.

Starzeniu się często towarzyszy zwiększona ilość tkanki tłuszczowej. Ma to poważne konsekwencje dla zdrowia, biorąc pod uwagę, że prawie 75 proc. dorosłych mieszkańców USA ma nadwagę lub jest otyłych. W Polsce odsetek osób z nadwagą wynosi 58 proc. Nadmiar tkanki tłuszczowej jest związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania między innymi na choroby układu krążenia i niektóre rodzaje nowotworów, zmniejszeniem mineralnej gęstości kości i wyższym ryzykiem zgonu. Koszty medyczne leczenia chorób związanych z otyłością wynoszą w USA ponad 260 miliardów dolarów rocznie.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Istnieje wiele czynników biologicznych i środowiskowych, które przyczyniają się do nadwagi lub otyłości. Alkohol od dawna uważany jest za jeden z możliwych czynników napędzających epidemię otyłości. Jednak opinia publiczna często słyszy sprzeczne informacje na temat potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z alkoholem. Istnieją badania, które nie wykazały wyraźnych powiązań między przyrostem masy ciała a spożyciem alkoholu.

Jedną z przyczyn niespójności w literaturze może być fakt, że większość wcześniejszych badań tradycyjnie traktowała napoje alkoholowe jako całość, nie mierząc oddzielnie wpływu piwa, cydru, czerwonego wina, białego wina, szampana i napojów spirytusowych.

Picie wina w umiarkowanych ilościach ma wiele korzyści
Picie wina w umiarkowanych ilościach ma wiele korzyści (East News)

2. Jak picie alkoholu wpływa na tłuszcz?

Zespół Brittany Larsen, doktorantki w dziedzinie neuronauki i asystentki na Iowa State University, przeprowadził badanie nad wpływem różnych rodzajów alkoholu na tłuszcz trzewny oraz gęstość kości. Badanie opierało się na wielkoskalowej długoterminowej bazie danych UK Biobank. Przeanalizowano dane 1869 białych dorosłych w wieku od 40 do 79 lat. Badani zgłaszali czynniki demograficzne, alkoholowe, dietetyczne i związane ze stylem życia za pomocą kwestionariusza na ekranie dotykowym.

Następnie od każdego uczestnika pobrano próbki krwi, zbadana została także gęstość kości metodą dwuenergetycznej absorpcjometrii rentgenowskiej (użycie promieniowania o dwóch różnych energiach pozwala odróżnić absorpcję tkanki kostnej od pochłaniania przez tkanki miękkie). Do zbadania zależności między rodzajami napojów alkoholowych a składem ciała wykorzystany został program statystyczny.

3. Białe wino a mniejsze ryzyko osteoporozy

Jak się okazało, wyższą gęstość mineralną wykazywały kości osób starszych, które piły (z umiarem) białe wino. Nie zaobserwowano natomiast związku pomiędzy spożyciem piwa lub czerwonego wina a gęstością mineralną kości. Picie czerwonego wina wiązało się z kolei z niższym poziomem tłuszczu trzewnego, ale za to konsumpcja białego wina nie wpłynęła na poziom tłuszczu trzewnego.

Dalsze badania zespołu mają dotyczyć wpływu diety (w tym także spożycia alkoholu) na choroby mózgu i sprawność umysłową osób starszych.

Oprócz wzmacniania kości białe wino ma także inne zalety. Okazuje się, że może również zwiększać odporność, działać antyseptycznie (białe wino skutecznie dezynfekuje, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran), redukować ryzyko chorób serca. Wszystko dzięki zawartych w winie przeciwutleniaczom, które zwiększają wydolność serca i zapobiegają zatorom w tętnicach. Białe wino spożywane w umiarkowanych ilościach zmniejsza także ryzyko powstawania zakrzepów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze