Bije na głowę zieloną herbatę. Antyrakowy mocarz wśród soków
Sok z granata to prawdziwa bomba antyoksydantów. Ich działanie jest nawet kilkakrotnie silniejsze, niż w przypadku zielonej herbaty. To jeden z najskuteczniejszych czynników żywieniowych, które wspomagają profilaktykę nowotworów.
1. Antyrakowa moc
30 maja obchodzimy Światowy Dzień Soku. Naturalne soki to prawdziwa bomba zdrowia, a niektóre z nich mogą nawet pomóc w walce z nowotworami. W tej dziedzinie nie ma sobie równych sok z granata.
Nie bez przyczyny granat jest nazywany owocem życia. To jeden z najsilniejszych żywieniowych czynników profilaktyki antynowotworowej. Zawarte w nim polifenole hamują powstawanie wolnych rodników oraz usuwają te już istniejące, co zmniejsza ryzyko występowania chorób nowotworowych.
Sok z tego cennego owocu to prawdziwa bomba przeciwutleniaczy, a jego antyoksydacyjne działanie jest nawet silniejsze niż zielonej herbaty czy czerwonego wina.
"Wyciągi z granatowca wykazują również szczególnie dobroczynne działanie w przypadku hormonozależnych nowotworów piersi. Blokują wydzielanie enzymu aromatazy, który pełni ważną rolę w biosyntezie estrogenów potencjalnie zdolnych do pobudzania rozwoju komórek rakowych w gruczole piersiowym" - czytamy na portalu onkologicznym zwrotnikraka.pl.
2. Sokiem w raka
Badania wskazują także na istotną rolę soku u mężczyzn z rakiem prostaty. Okazało się, że pity w znacznych ilościach wpływał na spowolnienie wzrostu komórek nowotworowych.
Działanie zawartych w soku z granata polifenoli badali urolodzy Ludwig Manfred Jacob i Karl Friedrich Klippel z Kliniki Urologii na Uniwersytecie w Mainz.
Badanie objęło 250 mężczyzn, u których po operacji nastąpiła wznowa. Chorzy mężczyźni zostali przebadani pod kątem stężenia PSA we krwi, by następnie poddać ich obserwacji.
Naukowcy sprawdzali tempo podwyższania się poziomu markerów w miarę postępu choroby. Zaobserwowano, że czas podwojenia się stężenia PSA to 15 miesięcy. Wówczas do diety badanych wprowadzono ekstrakt z owocu granatu.
Okazało się, że spożywanie 240 ml soku dziennie, wydłużyło czas podwajania się stężenia PSA z 15 do 54 miesięcy. U 83 proc. mężczyzn zaobserwowano całkowity zanik PSA lub znaczący spadek jego stężenia.
Inne badania na myszach wykazały z kolei potencjał soku w walce z rakiem płuca. Podawanie soku gryzoniom z tym nowotworem powodowało redukcję guza po ośmiomiesięcznej kuracji o 66 proc. w stosunku do grupy, która nie dostawała soku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.