Bilans zdrowia - zakres, przygotowanie do badania
Bilans zdrowia to okresowe badania, którymi objęte są dzieci już od urodzenia. Dzieci i młodzież do 18. roku życia objęte są ustawowo zagwarantowaną profilaktyczną opieką zdrowotną. Tzw. bilanse zdrowia przeprowadzane są zaraz po urodzeniu, a następnie w 2., 4., 6., 10., 13., 16. i 18. roku życia. Celem bilansu zdrowia jest ocena rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka, jego gotowości do podjęcia nauki w szkole i uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Ponadto bilans zdrowia pozwala ustalić ewentualne ograniczenia dotyczące wyboru zawodu wynikające ze stanu zdrowia.
1. Bilans zdrowia - zakres
Bilans zdrowia to badanie kontrolne. Badania kontrolne przeprowadza zwykle lekarz podstawowej opieki zdrowotnej we współpracy z pielęgniarką w tzw. poradni dzieci zdrowych w przychodni pod której opieką znajduje się dziecko.
Zakres wykonywanych badań w czasie bilansu zdrowia różni się w poszczególnych grupach wiekowych i obejmuje:
- kompleksowe badanie lekarskie z oceną odruchów noworodkowych i oceną stawów biodrowych podczas pierwszego bilansu zdrowia, oceną stopnia dojrzałości płciowej począwszy od 10. roku życia oraz każdorazowym pomiarem ciśnienia tętniczego krwi,
- pomiary wysokości i masy ciała,
- pomiary obwodu głowy i klatki piersiowej u najmłodszych dzieci,
- badanie postawy – pozwala na wychwycenie nieprawidłowości takich, jak płaskostopie, koślawość kolan, skrzywienia kręgosłupa,
- badania ostrości wzroku, widzenia barwnego i badanie w kierunku obecności zeza,
- ocena słuchu i mowy,
- wykonywane w pierwszych dniach życia testy w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy i fenyloketonurii.
Każdorazowo w czasie bilansu zdrowia lekarz analizuje przeprowadzone szczepienia ochronne, udziela zaleceń co do dalszej profilaktyki i promocji zdrowia, ewentualnie kieruje na specjalistyczne leczenie. Poza bilansami zdrowia nie można zapominać o regularnej kontroli stanu uzębienia dziecka. Zaleca się, aby pierwsza wizyta miała miejsce już przed ukończeniem pierwszego roku życia, kolejne natomiast w odstępach 3-6 miesięcznych, zgodnie z zaleceniami lekarza.
2. Bilans zdrowia - przygotowanie do badania
Bilans zdrowia dziecka wymaga od rodziców odpowiedniego przygotowania. Wszystko jednak zależy od wieku dziecka. Podstawą przed wykonaniem bilansu zdrowia jest zabranie ze sobą do przychodni dokumentacji zdrowia dziecka. Zazwyczaj do bilansu zdrowia potrzebna jest książeczka zdrowia dziecka oraz ewentualne potwierdzenia przebycia chorób, prześwietlenia, czy wypisy ze szpitala, jeśli dziecko chorowało.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy w Anglii wykonuje się bilans 3-latka? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Czy bilans 18-latka jest obowiązkowy? - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
- Czy wynik bilansu rocznego u dziecka powinien mnie niepokoić? - odpowiada lek. Aleksander Ropielewski
Oczywiście te dokumenty nie są konieczne do wykonania bilansu zdrowia, ale dobrze je wziąć ze sobą. Koniecznie należy przygotować sobie natomiast ubrania na zmianę dla dziecka i pieluszki, jeśli jeszcze z nich korzysta, ponieważ dzieci mogą różnie zareagować na stres związany z bilansem zdrowia i lepiej mieć coś na przebranie. Warto również zabrać ze sobą coś do picia i jakieś przekąski.
Jeśli chodzi o bilans zdrowia dwulatka, zazwyczaj wizyta w przychodni wymaga od rodziców ubrania maluszka na cebulkę, ponieważ dziecko w tym wieku jest dość ruchliwe, a w przychodniach jest bardzo często dość ciepło.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.