Trwa ładowanie...

Bioprazol - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
31.01.2023 15:05
Bioprazol - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Bioprazol - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Bioprazol jestem lekiem stosowanym w gastroenterologii i jestem lekiem wydawanym na receptę. Występuje w postaci kapsułek. Główne działanie leku bioprazol to hamowanie wydzielania soku żołądkowego. W opakowaniu możemy dostać 14 lub 28 kapsułek leku.

spis treści

1. Skład i działanie leku Bioprazol

Bioprazol to lek wydawany wyłącznie na receptę, mktóry stosuje się w gastroenterologii. Substancja czynna leku bioprazol to omeprazol, który należy do leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Omeprazol hamuje wydzielanie soku żołądkowego. Stopień zahamowania wydzielania soku żołądkowego zależy od zalecanej dawki leku.

Bioprazol szybko wchłania się z przewodu pokarmowego a maksymalne stężenie we krwi uzyskuje po około dwóch godzinach od przyjęcia. Przyjęcie jednaj dawki leku bioprazol hamuje wydzielanie soku żołądkowego przez całą dobę. Lek wydalany jest w większości z moczem oraz z żółcią.

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"
Jakie choroby objawiają się bólem żołądka?
Jakie choroby objawiają się bólem żołądka? [6 zdjęć]

Żołądek zlokalizowany jest w środkowej części nadbrzusza (w tzw. dołku sercowym) i lewym podżebrzu.

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania

Lek bioprazol wskazany jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, w leczeniu choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy współistniejącej z zakażeniem Helicobacter pylori (H. pylori) oraz w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku. Bioprazol zalecany jest także osobom zmagającymi się ze zgagą oraz z zespołem Zollingera-Ellisona. Preparat stosuje się także profilaktyce i leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz nadżerek wywołanych stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

3. Przeciwwskazania do stosowania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku bioprazol jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników leku. Preparatu nie należy także stosować jeżeli równolegle stosowany jest atazanawir (lek przeciwwirusowy). Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mogą stosować lek, tylko wtedy kiedy lekarz uzna to za konieczne.

4. Bezpieczne dawkowanie leku

Dawkowanie bioprazolu wygląda następująco: Leczenie choroby wrzodowej żołądka: 20 mg 1 raz na dobę. Preparat należy stosować od 4 do 8 tygodni. Zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej żołądka: zwykle 20 mg 1 raz na dobę. Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy: 20 mg 1 raz na dobę. Leczenie powinno trwać od 2 do 4 tygodni. Zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej dwunastnicy: zwykle 10 mg 1 raz na dobę. Leczenie refluksowego zapalenia przełyku u dorosłych: 20 mg 1 raz na dobę. Przyjmowanie preparatu nie może trwać więcej niż 8 tygoni. Przy każdej innej dolegliwości lekarz indywidualnie dobiera dawkowanie leku, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Podczas zażywania leku należy pamiętać, aby nie przyjmować większych dawek niż zlecił lekarz, ponieważ nie zwiększy to skuteczności medykamentu a jedynie wywoła nieprzyjmne skutki uboczne.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne stosowania leku

Podczas stosowania leku bioprazol może się zdarzyć, że wystąpią działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania leku bioprazol zalicza się: bóle i zawroty głowy, nadmierna senność, bezsenność, nadwrażliwość na światło, złe samopoczucie, zaburzenia czucia (parestezje), zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, nudności i wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, ból brzucha, zapalenie skóry, reakcje alergiczne (świąd, wysypka, pokrzywka).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze