Przejdź na WP

Bioprazol - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Bioprazol jestem lekiem stosowanym w gastroenterologii i jestem lekiem wydawanym na receptę. Występuje w postaci kapsułek. Główne działanie leku bioprazol to hamowanie wydzielania soku żołądkowego. W opakowaniu możemy dostać 14 lub 28 kapsułek leku.

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Bioprazol - skład i działanie

Bioprazol to lek wydawany wyłącznie na receptę, mktóry stosuje się w gastroenterologii. Substancja czynna leku bioprazol to omeprazol, który należy do leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Omeprazol hamuje wydzielanie soku żołądkowego. Stopień zahamowania wydzielania soku żołądkowego zależy od zalecanej dawki leku.

Bioprazol szybko wchłania się z przewodu pokarmowego a maksymalne stężenie we krwi uzyskuje po około dwóch godzinach od przyjęcia. Przyjęcie jednaj dawki leku bioprazol hamuje wydzielanie soku żołądkowego przez całą dobę. Lek wydalany jest w większości z moczem oraz z żółcią.

Jakie choroby objawiają się bólem żołądka?
Jakie choroby objawiają się bólem żołądka? [6 zdjęć]

Żołądek zlokalizowany jest w środkowej części nadbrzusza (w tzw. dołku sercowym) i lewym podżebrzu. Wszelkie...

zobacz galerię

2. Bioprazol - wskazania

Lek bioprazol wskazany jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, w leczeniu choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy współistniejącej z zakażeniem Helicobacter pylori (H. pylori) oraz w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku. Bioprazol zalecany jest także osobom zmagającymi się ze zgagą oraz z zespołem Zollingera-Ellisona. Preparat stosuje się także profilaktyce i leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz nadżerek wywołanych stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

3. Bioprazol - przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku bioprazol jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników leku. Preparatu nie należy także stosować jeżeli równolegle stosowany jest atazanawir (lek przeciwwirusowy). Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mogą stosować lek, tylko wtedy kiedy lekarz uzna to za konieczne.

4. Bioprazol - dawkowanie

Dawkowanie bioprazolu wygląda następująco: Leczenie choroby wrzodowej żołądka: 20 mg 1 raz na dobę. Preparat należy stosować od 4 do 8 tygodni. Zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej żołądka: zwykle 20 mg 1 raz na dobę. Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy: 20 mg 1 raz na dobę. Leczenie powinno trwać od 2 do 4 tygodni. Zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej dwunastnicy: zwykle 10 mg 1 raz na dobę. Leczenie refluksowego zapalenia przełyku u dorosłych: 20 mg 1 raz na dobę. Przyjmowanie preparatu nie może trwać więcej niż 8 tygoni. Przy każdej innej dolegliwości lekarz indywidualnie dobiera dawkowanie leku, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Podczas zażywania leku należy pamiętać, aby nie przyjmować większych dawek niż zlecił lekarz, ponieważ nie zwiększy to skuteczności medykamentu a jedynie wywoła nieprzyjmne skutki uboczne.

Zobacz także:

5. Bioprazol - skutki uboczne

Podczas stosowania leku bioprazol może się zdarzyć, że wystąpią działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania leku bioprazol zalicza się: bóle i zawroty głowy, nadmierna senność, bezsenność, nadwrażliwość na światło, złe samopoczucie, zaburzenia czucia (parestezje), zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, nudności i wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, ból brzucha, zapalenie skóry, reakcje alergiczne (świąd, wysypka, pokrzywka).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy