Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Marta Bednarska

Biopsja trzustki

Avatar placeholder
02.05.2015 14:10
Biopsja trzustki
Biopsja trzustki

Trzustka to narząd gruczołowy znajdujący się w górnej części brzucha. Produkuje enzymy, które trawią pokarmy i regulują poziom cukru we krwi. Zaburzenia wzrostu oraz masy trzustki mogą być spowodowane przez raka lub łagodnego (niezłośliwe zmiany) guza. Diagnoza zazwyczaj wiąże się z wykonaniem biopsji, która polega na wprowadzeniu cienkiej igły do masy trzustki w celu uzyskania próbki tkanek. Następnie wykonywane jest badanie histopatologiczne, mające na celu określenie typu zmian w trzustce. Innymi metodami badania trzustki jest USG oraz ultrasonografia endoskopowa. Jedyną pewną metodą diagnozowania raka jest biopsja.

spis treści

1. Wskazania do biopsji trzustki

Głównym wskazaniem do wykonania biopsji trzustki jest podejrzenie raka trzustki w badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej lub w tomografii komputerowej.

Guz trzustki może powodować pewne specyficzne objawy. Są to, m.in.:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • żółtaczka - żółty kolor oczu i skóry, jest ona spowodowana przez nagromadzenie substancji (bilirubina), wytwarzanej w wątrobie, występuje u około 50% wszystkich ludzi chorych na raka trzustki;
  • ból w okolicy brzucha lub w połowie pleców (częsty objaw zaawansowanego raka trzustki);
  • utrata wagi;
  • zmęczenie, apatia;
  • problemy z trawieniem;
  • problemy z oddawaniem stolca;
  • nudności;
  • wymioty;
  • powiększenie pęcherzyka żółciowego;
  • tworzenie się zakrzepów krwi;
  • cukrzyca - rak trzustki może powodować problemy z poziomem cukru we krwi.

Jak w każdym tego typu zabiegu istnieją także pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą tutaj:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi (wskaźnik protrombinowy mniejszy niż 60%);
  • stany ropne w okolicy trzustki (zapalenie otrzewnej);
  • ciąża;
  • brak współpracy pacjenta.

W przypadku, gdy chory cierpi na zaburzenia krzepnięcia krwi, a biopsja trzustki jest niezbędna do dalszego postępowania terapeutycznego, pacjenta przygotowuje się do zabiegu, przetaczając koncentrat płytkowy lub osocze krwi.

2. Przebieg biopsji trzustki

Przed badaniem pacjent powinien być na czczo. Ze względu na rodzaj badania wymagane jest uzyskanie pisemnej zgody pacjenta. Badaniem poprzedzającym biopsję jest oznaczenie grupy krwi oraz parametrów krzepnięcia krwi (czas protrombinowy, czas kaolinowo-kefalinowy, czas krwawienia, liczba płytek). Badania te są niezbędne w przypadku wystąpienia ewentualnych późniejszych powikłań.

Biopsja trzustki przeprowadzana jest za pomocą specjalnej igły, jest to tzw. biopsja cienkoigłowa. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. Obszar nakłucia lekarz dezynfekuje spirytusem lub jodyną, a następnie znieczula skórę, tkankę podskórną i warstwę mięśni, podając miejscowo działający środek znieczulający. Po 5 - 10 minutach od podania leku znieczulającego lekarz cienkim skalpelem przebija skórę i tkankę podskórną, a następnie w miejscu nacięcia skóry nakłuwa trzustkę igłą biopsyjną, prosząc pacjenta o zatrzymanie oddechu (na wdechu). Po nakłuciu trzustki, zasysając powietrze tłokiem strzykawki, lekarz pobiera miąższ narządu do strzykawki. Po zakończeniu zabiegu badający zakłada pacjentowi w miejscu wkłucia jałowy opatrunek uciskowy.

Biopsja trzustki pod kontrolą USG wykonywana jest na zlecenie lekarza w warunkach szpitalnych, jeżeli stwierdza się nieprawidłowości w badaniu USG jamy brzusznej lub tomografii komputerowej. Badanie to jest niezbędne do diagnostyki raka trzustki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze