Trwa ładowanie...

Biotropil – wskazania, skład, dawkowanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
26.01.2024 13:29
Biotropil stosuje się w leczeniu dysleksji u dzieci.
Biotropil stosuje się w leczeniu dysleksji u dzieci. (Adobe stock)

Biotropil to lek, który przeciwdziała konsekwencjom niedotlenienia lub zatrucia tkanki mózgowej oraz zmniejsza patologiczne ruchy mimowolne. Stosuje się go w leczeniu tak dorosłych, jak i dzieci, choć z powodu innych wskazań. Jak go dawkować? Czy istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych terapii?

spis treści

1. Co to jest Biotropil i w jakim celu jest stosowany?

Biotropil to preparat należący do grupy leków nootropowych wpływających na komórki nerwowe oraz mających na celu usprawnienie krążenia krwi w mózgu. Występuje w postaci tabletek powlekanych. Jego substancją czynną jest piracetam (Piracetamum).

Jak działa lek Biotropil? Substancja czynna preparatu, to jest piracetam, wpływa na krążenie mózgowe. Powoduje spadek lepkości krwi, wzrost przepływu krwi przez naczynia w mózgu i wzrost użycia tlenu. Poprawia elastyczność czerwonych krwinek, hamuje agregację płytek oraz pobudza syntezę prostacykliny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Co ważne, lek wspiera także proces przekazywania impulsów między neuronami poprzez wpływ na aktywność i zagęszczenie receptorów postsynaptycznych. Sprzyja również powstawaniu neuroprzekaźników, zwiększa rezerwę energetyczną komórek nerwowych.

Wskazania do stosowania leku Biotropil

Lek Biotropil stosuje się u dorosłych w leczeniu:

  • zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego oraz obwodowego (wskazaniem jest uczucie utraty równowagi, lęku przed upadkiem, zapadania się),
  • mioklonii pochodzenia korowego (jej objawem są nagłe i krótkie skurcze mięśni w okolicach jednej lub kilku kończyn, a także tułowia),
  • zaburzeń procesów poznawczych w zespołach otępiennych (z wyłączeniem choroby Alzheimera).

U dzieci Biotropil wykorzystuje się do leczenia dysleksji wraz z terapią logopedyczną.

2. Skład Biotropil

Biotropil jest dostępny jest w aptekach wyłącznie za okazaniem recepty otrzymanej od lekarza, nie podlega refundacji. Jego cena wynosi około 30 zł.

Lek występuje w dwóch dawkach jako:

  • Biotropil 800,
  • Biotropil 1200.

Jaki jest skład leku Biotropil? Jedna tabletka Biotropil odpowiednio 800 mg i 1200 mg substancji czynnej piracetamu. Pozostałe składniki, to jest substancje pomocnicze, to:

  • w rdzeniu tabletki: laktoza jedno wodna, stearynian magnezu, makrogol 6000, kroskarmeloza sodowa,
  • w otoczce tabletki alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, talk. Opakowanie leku Biotropil zawiera 60 tabletek.

3. Stosowanie i dawkowanie leku Biotropil

Jakie są zalecane dawki i sposób stosowania Biotropilu? Biotropil przyjmuje się doustnie. Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu (nie wolno ich rozgryzać), tak podczas spożywania posiłku, jak i w przerwie między posiłkami. Wskazane jest, by dawkę dobową przyjmować w dawkach podzielonych na 2 lub 3 porcje. Zalecane jest stosowanie tabletek o stałej porze.

Jeśli chodzi o dawkowanie tabletek Biotropil, jest ono ustalane indywidualnie przez lekarza, ponieważ zależy od kilku czynników, takich jak wskazanie i wiek. I tak w leczeniu dysleksji u dzieci od 8 do 13 lat zalecana dawka wynosi 3,2 g leku na dobę w 2 podzielonych dawkach (po 2 tabletki Biotropil 800 dwa razy dziennie).

W przypadku dorosłych leczenie:

  • mioklonii pochodzenia korowego wymaga podania dawki początkowej 7,2 g preparatu dziennie (2 tabletki Biotropil 1200 3 razy dziennie). Dawka maksymalna to 24 g dziennie.
  • zawrotów głowy wymaga zastosowania 2,4 g preparatu dziennie w dawkach podzielonych na 3 (1 tabletka Biotropil 800 3 razy dziennie). Leczenie powinno trwać 8 tygodni.

Jak szybko działa Biotropil? Lek wchłania się szybko, a jego maksymalne stężenie w osoczu obserwuje się po około godzinie od przyjęcia. Preparat jest usuwany z organizmy głównie wraz z moczem.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Biotropil

Biotropil nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi uczulenie na piracetam, pochodne pirolidonu bądź jakąkolwiek substancję zawartą w składzie leku, ale także:

Leku nie powinny stosować kobiety w ciąży, chyba że lekarz uzna, że jest to konieczne oraz karmiące piersią (substancja czynna leku przenika do mleka matki).

5. Biotropil - skutki uboczne i interakcje z lekami

Ze stosowaniem leku wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania Biotropilu? Najczęściej obserwuje się wzrost masy ciała, nerwowość, hiperkinezja (zwiększona aktywność mięśni szkieletowych).

Może także pojawić się bezsenność, ból głowy, zawroty głowy i zaburzenia równowagi, pobudzenie, świąd i zapalanie skóry, nudności i wymioty oraz biegunka. Szczegółowe dane na temat zawiera Biotropil ulotka dołączona do opakowania.

W razie pojawienia się takich reakcji jak trudności z oddychaniem, duszność, zaczerwienienie skóry, pokrzywka, obrzęk, obrzęk krtani konieczne jest bezzwłoczne zasięgnięcie pomocy medycznej.

Stosując Biotropil należy zachować ostrożność, ponieważ preparat może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, na przykład hormonami tarczycy (np. tyroksyna), lekami przeciwzakrzepowymi (np. kwas acetylosalicylowy, acenokumarol), lekami przeciwpadaczkowymi (np. kwas walproinowy, fenobarbital, fenytoina, karbamazepina).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze