Błędnik – budowa, choroby, zapalenie błędnika
Błędnik odpowiada przede wszystkim za zmysł równowagi. Jego nieprawidłowe działanie przyczynia się do przykrych dolegliwości, a nawet poważnych schorzeń. Ważna jest wtedy szybka diagnoza, bo nieleczone schorzenia błędnika mogą doprowadzić nawet do głuchoty.
1. Charakterystyka błędnika
Ta część ucha wewnętrznego odpowiada za zmysł słuchu i równowagi i jest zbudowana z dwóch części: błędnika kostnego i błędnika błoniastego. Wewnątrz błędnika kostnego wypełnionego płynem zwanym przychłonką znajduje się błędnik błoniasty, w którym znajdują się właściwe receptory słuchu i równowagi. Na błędnik błoniasty składa się z kolei błędnik przedsionkowy i ślimakowy.
2. Choroby błędnika
2.1. Przyczyny choroby lokomocyjnej
Choroba lokomocyjna inaczej nazywana jest kinetozą. Ta dolegliwość pojawia się podczas podróży różnego rodzaju środkami lokomocji. Na czym polega choroba lokomocyjna i co ma wspólnego z błędnikiem?
Oczy obserwują zmieniający się krajobraz, wysyłają do mózgu informację o zmianie otoczenia. Mózg ten sygnał interpretuje jako ruch. Błędnik natomiast nie odnotowuje zmian położenia ciała i wysyła sygnał o braku ruchu.
Ta niezgodność w sygnałach z błędnika i oczu prowadzi do tej przykrej dolegliwości, która objawia się zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami. Na chorobę lokomocyjną cierpią często dzieci. Przed podróżą warto zażyć tabletkę na tę dolegliwość. Warto też, szczególnie podczas podróży z dzieckiem, robić częste przerwy w podróży i posadzić je przodem do kierunku jazdy.
2.2. Objawy otosklerozy
W błędniku kostnym powstaje nieprawidłowa kostnina unieruchamiająca strzemiączko. Zazwyczaj występuje między 15., a 40. rokiem życia. Objawem tej choroby błednika jest postępujące stopniowo obustronne upośledzenie słuchu. Istotne dla rozpoznania choroby jest to, że chory lepiej słyszy w hałasie.
Innymi objawami są szumy w uszach, zawroty głowy, zaburzenia równowagi. Najczęściej otoskleroza to choroba dziedziczna. Lekarz, wybierając metodę leczenia, podejmuje decyzję o operacji.
Zobacz także:
2.3. Symptomy i leczenie zapalenia błędnika
Stan zapalny obejmuje w tym przypadku ucho wewnętrzne. Do symptomów zapalenia błędnika zalicza się: ból ucha, zaburzenia równowagi, bóle głowy, problemy ze słuchem, nudności i wymioty, a nawet oczopląs.
Przy zapaleniu błędnika ważna jest szybka i trafna diagnoza, by bakterie odpowiedzialne za powstanie stanu zapalnego nie zdążyły zająć sąsiadujących struktur czaszki. Leczenie zapalenia błednika zazwyczaj odbywa się w warunkach szpitalnych, gdzie chory otrzymuje dożylnie antybiotyki.
2.4. Choroba Meniere’a (idiopatyczny wodniak błędnika)
Istotą tej rzadkiej choroby jest gromadzenie się i wzrost ciśnienia endolimfy w błędniku. Towarzyszą jej szumy w uszach, zawroty głowy, uczucie rozpierania w uchu, stopniowa utrata słuchu, oczopląs.
Po rozpoznaniu tej choroby błędnika lekarz podejmuje decyzję o najlepszym sposobie leczenia. Może zalecić podanie leków przeciwhistaminowych lub wstrzyknięcie kortykosterydów do jamy bębenkowej. Inną opcją jest przecięcie nerwu przedsionkowego lub całkowite usunięcie narządu przedsionkowego).
2.5. Objawy i leczenie guza kąta mostkowo-móżdżkowego
To nowotwór powodujący uszkodzenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Objawy tego rodzaju guza to: zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi. Jeżeli ta choroba błednika jest zaawansowana, towarzyszą jej braki w pamięci i kłopoty z mową. Leczenie guza kąta mostkowo-móżdżkowego kontroluje neurochirurg. Stosuje się też zazwyczaj radioterapię.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.