Trwa ładowanie...

Błędnik – budowa, choroby, zapalenie błędnika

Błędnik odpowiada przede wszystkim za zmysł równowagi. Jego nieprawidłowe działanie przyczynia się do przykrych dolegliwości, a nawet poważnych schorzeń. Ważna jest wtedy szybka diagnoza, bo nieleczone schorzenia błędnika mogą doprowadzić nawet do głuchoty.

Zobacz film: "Skąd bierze się choroba lokomocyjna? [Nauka. To lubię]"

spis treści

1. Charakterystyka błędnika

Ta część ucha wewnętrznego odpowiada za zmysł słuchu i równowagi i jest zbudowana z dwóch części: błędnika kostnego i błędnika błoniastego. Wewnątrz błędnika kostnego wypełnionego płynem zwanym przychłonką znajduje się błędnik błoniasty, w którym znajdują się właściwe receptory słuchu i równowagi. Na błędnik błoniasty składa się z kolei błędnik przedsionkowy i ślimakowy.

2. Choroby błędnika

2.1. Przyczyny choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna inaczej nazywana jest kinetozą. Ta dolegliwość pojawia się podczas podróży różnego rodzaju środkami lokomocji. Na czym polega choroba lokomocyjna i co ma wspólnego z błędnikiem?

Oczy obserwują zmieniający się krajobraz, wysyłają do mózgu informację o zmianie otoczenia. Mózg ten sygnał interpretuje jako ruch. Błędnik natomiast nie odnotowuje zmian położenia ciała i wysyła sygnał o braku ruchu.

Ta niezgodność w sygnałach z błędnika i oczu prowadzi do tej przykrej dolegliwości, która objawia się zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami. Na chorobę lokomocyjną cierpią często dzieci. Przed podróżą warto zażyć tabletkę na tę dolegliwość. Warto też, szczególnie podczas podróży z dzieckiem, robić częste przerwy w podróży i posadzić je przodem do kierunku jazdy.

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)
Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują,...

zobacz galerię

2.2. Objawy otosklerozy

W błędniku kostnym powstaje nieprawidłowa kostnina unieruchamiająca strzemiączko. Zazwyczaj występuje między 15., a 40. rokiem życia. Objawem tej choroby błednika jest postępujące stopniowo obustronne upośledzenie słuchu. Istotne dla rozpoznania choroby jest to, że chory lepiej słyszy w hałasie.

Innymi objawami są szumy w uszach, zawroty głowy, zaburzenia równowagi. Najczęściej otoskleroza to choroba dziedziczna. Lekarz, wybierając metodę leczenia, podejmuje decyzję o operacji.

Zobacz także:

2.3. Symptomy i leczenie zapalenia błędnika

Stan zapalny obejmuje w tym przypadku ucho wewnętrzne. Do symptomów zapalenia błędnika zalicza się: ból ucha, zaburzenia równowagi, bóle głowy, problemy ze słuchem, nudności i wymioty, a nawet oczopląs.

Przy zapaleniu błędnika ważna jest szybka i trafna diagnoza, by bakterie odpowiedzialne za powstanie stanu zapalnego nie zdążyły zająć sąsiadujących struktur czaszki. Leczenie zapalenia błednika zazwyczaj odbywa się w warunkach szpitalnych, gdzie chory otrzymuje dożylnie antybiotyki.

Infekcje, które najczęściej atakują latem
Infekcje, które najczęściej atakują latem [7 zdjęć]

Anginę (bakteryjne zapalenie migdałków) wywołują paciorkowce,najczęściej przenoszone drogą kropelkową....

zobacz galerię

2.4. Choroba Meniere’a (idiopatyczny wodniak błędnika)

Istotą tej rzadkiej choroby jest gromadzenie się i wzrost ciśnienia endolimfy w błędniku. Towarzyszą jej szumy w uszach, zawroty głowy, uczucie rozpierania w uchu, stopniowa utrata słuchu, oczopląs.

Po rozpoznaniu tej choroby błędnika lekarz podejmuje decyzję o najlepszym sposobie leczenia. Może zalecić podanie leków przeciwhistaminowych lub wstrzyknięcie kortykosterydów do jamy bębenkowej. Inną opcją jest przecięcie nerwu przedsionkowego lub całkowite usunięcie narządu przedsionkowego).

2.5. Objawy i leczenie guza kąta mostkowo-móżdżkowego

To nowotwór powodujący uszkodzenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Objawy tego rodzaju guza to: zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi. Jeżeli ta choroba błednika jest zaawansowana, towarzyszą jej braki w pamięci i kłopoty z mową. Leczenie guza kąta mostkowo-móżdżkowego kontroluje neurochirurg. Stosuje się też zazwyczaj radioterapię.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.