Przejdź na WP

Ból barku może być związany ze zwiększonym ryzykiem chorób serca

Nowe badania prowadzone przez badaczy ze Szkoły Medycznej z Uniwersytetu Utah stwierdzają, że osoby z objawami, które sugerują zwiększone ryzyko chorób serca, mogą być bardziej narażone na problemy z barkiem, w tym bóle stawów i uszkodzenia pierścienia rotatorów.

"Jeśli ktoś ma problemy z pierścieniem rotatorów, może to być znak, że dzieje się coś innego. Mogą one być związane z czynnikami ryzyka chorób serca" - mówi główny autor badania Kurt Hegmann, profesor medycyny rodzinnej i prewencyjnej oraz dyrektor Centrum Pracy i Zdrowia Środowiskowego Rocky Mountain. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Journal of Occupational and Environmental Medicine".

Powtarzający się stres fizyczny jest najczęściej obwiniany za obciążanie stawów barkowych oraz mięśni i ścięgien, które je otaczają. Podczas wysiłku fizycznego z pewnością może dojść do urazów powodujących ból, jednak gromadzi się coraz więcej dowodów wskazujących również na inne czynniki, które mogą być związane z bólem barków.

Poprzednie badania wykazały, że ludzie, którzy mieli zwiększone ryzyko chorób serca, mieli również skłonność do zespołu cieśni nadgarstka, zapalenia ścięgna Achillesa, łokcia tenisisty oraz wszystkich schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Problemy z barkami mogą być związane z chorobami serca
Problemy z barkami mogą być związane z chorobami serca (Shutterstock)

Obecne badanie przeprowadzone przez Hegmanna i jego współpracowników dodają problemy z barkiem do listy i szukają dalszych związków. Im więcej czynników ryzyka chorób serca, miał każdy z uczestników badania - w tym wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca - tym bardziej prawdopodobne było, że miał problemy z barkiem.

36 uczestników z listą najcięższych czynników ryzyka miało o 4,6 razy większe prawdopodobieństwo bólu barku niż ci bez żadnego z czynników ryzyka. Byli też prawie sześć razy bardziej narażeni na drugie schorzenia barku - tendinopatie stożka rotatorów. Uczestnicy z ryzykiem chorób serca średniego szczebla rzadziej byli mniej narażeni na którąkolwiek z tych chorób barku.

Wspólne trendy wzmacniają wrażenie, że może istnieć związek między ryzykiem chorób serca i problemami z barkiem, ale naukowcy będą musieli śledzić to w prospektywnym badaniu, aby udowodnić związek przyczynowo i skutkowy.

ZOBACZ TAKŻE:

Zapobieganie chorobom serca

Może się wydawać, że wysiłek fizyczny będzie co najmniej tak samo prawdopodobną przyczyną bólu barku, ale dane zebrane od 1 226 wykwalifikowanych robotników, którzy wzięli udział w badaniu, wskazują na coś innego. Ergonomiści starannie monitorowali producentów poduszek powietrznych, mięsa, stolarzy i wykwalifikowanych robotników.

Każdy energiczny skręt, pchnięcie i pociągnięcie zostało uwzględnione w indeksie obciążenia przypisanego dla każdego pracownika. Ale cięższa praca przekłada się na niewielki wzrost w schorzeniach ramienia. Podobnie nie mają na to wpływu inne czynności fizyczne.

"Uważamy, że duże obciążenie może przyspieszyć problemy stożka rotatorów, ale nie jest ich głównym czynnikiem" - mówi Hegmann. "Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych mogą być ważniejsze niż czynniki obciążenia w występowaniu tego typu problemów".

Naukowcy sugerują, że jest to możliwe, że kontrolowanie ciśnienia tętniczego i innych czynników ryzyka chorób serca może złagodzić również dolegliwości barku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy