Trwa ładowanie...

Ból jajników

Jedną z typowo kobiecych dolegliwości jest ból jajników odczuwany jako nieprzyjemne uczucie kłucia, zlokalizowane w dolnych partiach podbrzusza. Jego przyczyn może być wiele, jednak nie wszystkie muszą świadczyć o poważnym schorzeniu.

Zobacz film: "Jak objawia się torbiel jajnika?"

spis treści

1. Przyczyny bólu jajników

Ból jajników najczęściej towarzyszy owulacji, która ma miejsce około 14. dnia cyklu. Jest spowodowany wówczas pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem do jajowodu komórki jajowej. Jest to proces całkowicie naturalny, a dyskomfort z nim związany jest uzasadniony. Aby go złagodzić, wystarczy rozkurczający masaż brzucha lub tabletka o działaniu przeciwbólowym.

Dolegliwości często pojawiają się także podczas napięcia przedmiesiączkowego, które w przypadku wielu kobiet poprzedza menstruację. PMS objawia się na różne sposoby – charakterystyczna dla tego stanu jest nadwrażliwość, nerwowość, problemy z koncentracją czy spadek libido. Panie często skarżą się na nadwrażliwość piersi oraz ból głowy i brzucha. W takim przypadku z pomocą również przychodzą środki przeciwbólowe, chociaż skuteczna jest także doustna antykoncepcja hormonalna.

Innym czynnikiem wywołującym ból jajników bywa niewłaściwa pozycja seksualna. Uczucie kłucia w podbrzuszu jest spowodowane wtedy uciskaniem narządów – macicy, jajników czy jajowodów. W niektórych przypadkach dyskomfort odczuwany w czasie stosunku może mieć związek ze stresem towarzyszącym zbliżeniu – w takiej sytuacji jest konieczna konsultacja z seksuologiem.

2. O czym może świadczyć ból jajników?

Kłucie w podbrzuszu może stanowić objaw wielu schorzeń określanych jako choroby kobiece. Najczęściej towarzyszą mu wówczas inne symptomy, takie jak upławy, swędzenie pochwy, nudności czy dyskomfort odczuwany podczas zbliżenia z partnerem. W takiej sytuacji jest konieczna wizyta u ginekologa, który wykonując odpowiednie badania, będzie mógł wdrożyć właściwe leczenie.

Jedną z chorobowych przyczyn bólu jajnika jest endometrioza. W przebiegu schorzenia błona śluzowa macicy pojawia się w miejscach, w której być jej nie powinno, co skutkować może silnym bólem odczuwanym podczas okresu i współżycia, a nawet ograniczeniem płodności. Zmiany te często bywają przyczyną powstawania torbieli. Na skutek rozrostu uciskają one blisko położone tkanki, a bólowi towarzyszy uczucie parcia na pęcherz. O pojawieniu się torbieli świadczyć mogą zaburzenia cyklu menstruacyjnego oraz krwawienia międzymiesiączkowe.

Osłabienie, wysoka temperatura, a także nagły, ostry ból podbrzusza promieniujący w dolne partie ciała to charakterystyczne objawy zapalenia przydatków, czyli jajników oraz jajowodów. Choroba jest wywoływana przez przenoszone drogą płciową bakterie i ze względu na zbieżność symptomów łatwo można pomylić ją z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Jej leczenie polega na podawaniu silnych antybiotyków.

Bakterie oraz inne drobnoustroje, takie jak wirusy czy grzyby, odpowiedzialne są również za zapalenie macicy. Bólowi towarzyszy w takiej sytuacji szereg innych nieprzyjemnych objawów, do których zalicza się pieczenie i świąd okolic intymnych, upławy (początkowo żółte, w kolejnym stadium choroby – białe, o serowatej konsystencji), a w niektórych przypadkach ból dolnych partii pleców.

Charakterystycznym kłuciem objawia się skręt jajnika, prowadzący często do jego niedokrwienia. Dolegliwości mogą świadczyć także o zespole policystycznych jajników, którego powstanie wiąże się z zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi, m.in. wzrostem poziomu androgenów.

 

Ból jajników to ponadto jeden z objawów ciąży, jednak o ile na wczesnym jej etapie jest naturalny, o tyle w kolejnych tygodniach ma prawo budzić niepokój. Bolesne, regularnie powtarzające się skurcze mogą świadczyć o odklejeniu się łożyska. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Najbardziej poważną chorobą sygnalizowaną przez ból jajników jest nowotwór. Dolegliwości występują dopiero wtedy, kiedy guz nabierze większych rozmiarów i rozrośnie się poza jajniki. Ze względu na to, że bólom podbrzusza towarzyszą wzdęcia, nudności i wymioty, początkowo objawy przypisuje się zwykle zatruciu pokarmowemu. Diagnoza staje się bardziej oczywista, kiedy można zaobserwować wodobrzusze, obrzęk nóg i uczucie parcia na pęcherz.

Narządy rodne kobiety są niezwykle wrażliwe, dlatego wszelkie niepokojące objawy należy koniecznie skonsultować z ginekologiem. Chociaż ból jajników nie zawsze musi świadczyć o chorobie, lepiej dmuchać na zimne i rozpocząć ewentualne leczenie zanim zmiany staną się bardziej zaawansowane.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.