Trwa ładowanie...

Ból mięśni lub wzdęcia? To może być niedobór ważnego pierwiastka

Obok sodu i magnezu jest jednym z najważniejszych elektrolitów, warunkujących sprawność mięśni, układu nerwowego i serca. Niedobory potasu mogą się objawiać bólem i skurczami mięśni, a także obrzękami. Są jednak i dużo poważniejsze skutki hipokaliemii.

spis treści

1. Niedobór potasu – czym grozi i jak się objawia?

Odpowiada za prawidłową pracę mięśni. Aż 98 proc. potasu znajduje się w naszych tkankach. Już niewielkie niedobory mogą powodować przykre konsekwencje w postaci skurczów łydek pojawiających się w nocy czy bólu mięśni w ciągu dnia. Jednak niewłaściwe stężenie potasu w organizmie to także ryzyko, że mięsień sercowy nie będzie pracował prawidłowo.

Zobacz film: "Niedobór potasu w organizmie. Można mu zapobiec"

- Potas jest bardzo istotny, aktywuje liczne enzymy w organizmie, a przede wszystkim ma zapewnić dobre funkcjonowanie dwóch układów: mięśniowego i nerwowego. Brak potasu może spowodować szereg zaburzeń – przestrzega w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, kardiolog oraz ordynator Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach. - Ciężki niedobór potasu w niektórych sytuacjach może być nawet przyczyną śmierci - dodaje.

Bóle i skurcze mięśni mogą wskazywać na zaburzenia elektrolitowe
Bóle i skurcze mięśni mogą wskazywać na zaburzenia elektrolitowe (Getty Images)

Jak rozpoznać ten groźny stan? Warto skierować się do lekarza, gdy pojawia się:

  • nadmierne zmęczenie lub uczucie osłabienia,
  • bolesne skurcze mięśni nóg, niekiedy także ramion,
  • mrowienie i drętwienie skóry,
  • problemy trawienne – nadmierne wzdęcia i skurcze jelit,
  • częste oddawanie moczu,
  • uczucie kołatania serca.

O niedoborze potasu, zwanym hipokaliemią, mówimy wówczas gdy stężenie pierwiastka w organizmie spada poniżej 3,5 mmol/l. Do tego dochodzi często w wyniku odwodnienia prowadzącego do zaburzeń elektrolitowych.

Uważać powinny zatem osoby cierpiące z powodu przedłużających się biegunek czy wymiotów, ale nie tylko.

2. Komu zagraża niedobór potasu?

Źródła potasu znajdują się w wielu produktach spożywczych, jakie są obecne na co dzień w naszej diecie. Jednak poza infekcjami układu pokarmowego istnieje szereg zaburzeń, które mogą powodować problemy z utrzymaniem właściwego poziomu pierwiastka w organizmie.

Jednym z nich są zaburzenia pracy nerek – organu kluczowego w utrzymaniu równowagi potasu w organizmie. Kto jeszcze powinien mieć się na baczności?

- Hipokaliemia pojawia się także przy wszystkich chorobach przewlekłych – niewydolności nerek, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, bywa skutkiem podawania pewnych leków, zwłaszcza jeśli nie zostanie wdrożona suplementacja – tłumaczy dr Poprawa i dodaje, że kolejną grupą, której grozi niedobór potasu są osoby aktywne fizyczne. Te, które zbyt mało śpią, a także żyją w permanentnym stresie.

Na poziom potasu we krwi powinni zwrócić uwagę także pacjenci po operacjach bariatrycznych oraz osoby z zaburzeniami odżywiania, w tym z anoreksją.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza