Ból mięśni lub wzdęcia? To może być niedobór ważnego pierwiastka
Obok sodu i magnezu jest jednym z najważniejszych elektrolitów, warunkujących sprawność mięśni, układu nerwowego i serca. Niedobory potasu mogą się objawiać bólem i skurczami mięśni, a także obrzękami. Są jednak i dużo poważniejsze skutki hipokaliemii.
1. Niedobór potasu – czym grozi i jak się objawia?
Odpowiada za prawidłową pracę mięśni. Aż 98 proc. potasu znajduje się w naszych tkankach. Już niewielkie niedobory mogą powodować przykre konsekwencje w postaci skurczów łydek pojawiających się w nocy czy bólu mięśni w ciągu dnia. Jednak niewłaściwe stężenie potasu w organizmie to także ryzyko, że mięsień sercowy nie będzie pracował prawidłowo.
- Potas jest bardzo istotny, aktywuje liczne enzymy w organizmie, a przede wszystkim ma zapewnić dobre funkcjonowanie dwóch układów: mięśniowego i nerwowego. Brak potasu może spowodować szereg zaburzeń – przestrzega w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, kardiolog oraz ordynator Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach. - Ciężki niedobór potasu w niektórych sytuacjach może być nawet przyczyną śmierci - dodaje.
Jak rozpoznać ten groźny stan? Warto skierować się do lekarza, gdy pojawia się:
- nadmierne zmęczenie lub uczucie osłabienia,
- bolesne skurcze mięśni nóg, niekiedy także ramion,
- mrowienie i drętwienie skóry,
- problemy trawienne – nadmierne wzdęcia i skurcze jelit,
- częste oddawanie moczu,
- uczucie kołatania serca.
O niedoborze potasu, zwanym hipokaliemią, mówimy wówczas gdy stężenie pierwiastka w organizmie spada poniżej 3,5 mmol/l. Do tego dochodzi często w wyniku odwodnienia prowadzącego do zaburzeń elektrolitowych.
Uważać powinny zatem osoby cierpiące z powodu przedłużających się biegunek czy wymiotów, ale nie tylko.
2. Komu zagraża niedobór potasu?
Źródła potasu znajdują się w wielu produktach spożywczych, jakie są obecne na co dzień w naszej diecie. Jednak poza infekcjami układu pokarmowego istnieje szereg zaburzeń, które mogą powodować problemy z utrzymaniem właściwego poziomu pierwiastka w organizmie.
Jednym z nich są zaburzenia pracy nerek – organu kluczowego w utrzymaniu równowagi potasu w organizmie. Kto jeszcze powinien mieć się na baczności?
- Hipokaliemia pojawia się także przy wszystkich chorobach przewlekłych – niewydolności nerek, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, bywa skutkiem podawania pewnych leków, zwłaszcza jeśli nie zostanie wdrożona suplementacja – tłumaczy dr Poprawa i dodaje, że kolejną grupą, której grozi niedobór potasu są osoby aktywne fizyczne. Te, które zbyt mało śpią, a także żyją w permanentnym stresie.
Na poziom potasu we krwi powinni zwrócić uwagę także pacjenci po operacjach bariatrycznych oraz osoby z zaburzeniami odżywiania, w tym z anoreksją.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Dieta bogata w potas może zapobiegać chorobom nerek i serca u osób chorych na cukrzycę
- Hipokaliemia może dotyczyć większości chorych na COVID. "Ta pozornie niewinna przyczyna – niedobór potasu – może doprowadzić do wielkiej tragedii"
- Niedobór potasu i magnezu - charakterystyka, objawy, jak utrzymać odpowiedni poziom potasu i magnezu
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.