Ból pięty – przyczyna, leczenie
Ból pięty, który pojawia najczęściej podczas chodzenia może sugerować poważne i powodujące dyskomfort schorzenie. Gdy ból pięty utrzymuje się jeszcze przez dłuższy czas nawet w momencie, kiedy leżymy czy siedzimy przyczyną może być dla przykładu tzw. ostroga piętowa. Przy każdym dłużej utrzymującym się bólu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Ponieważ ból pięty może sygnalizować ostry stan zapalny.
1. Ból pięty – przyczyna
Ból pięty może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest dla przykładu stan zapalny. Najczęściej umiejscawia się w okolicy, gdzie kość ma połączenie z tzw. rozcięgnem piętowym, czyli ze strukturą rozciągającą się podczas chodzenia. Ból pięty spowodowany stanem zapalnym może się pojawić, kiedy nosimy niewygodne obuwie, gdy stopa jest przeciążona.
Ból pięty może się pojawić, gdy dojdzie do urazu np. stopy. Niestety jest to częsta dolegliwość osób, które cierpią na nadwagę. Ponieważ przy dużej wadze podłużny łuk stopy może się spłaszczyć, a rozcięgno musi naciągnąć się jeszcze bardziej.
Niestety długo utrzymujący się stan zapalny może powodować odkładanie się złogów wapiennych, które od strony podeszwy powodują powstawanie narośli zwanej potocznie ostrogą. W analogiczny sposób powstaje też schorzenie zwane ostrogą Haglunda, przy którym pojawia się oczywiście silny ból pięty. Czasem ból pięty towarzyszy w momencie, kiedy stopa jest nieprawidłowej budowy. Każdy ból pięty może znacznie utrudnić chodzenie, dlatego przy utrzymującej się dolegliwości trzeba udać się do lekarza.
Ból pięty może być też przyczyną cieśni kanału stępu. Jest to dolegliwość, która nie wynika z podrażnień czy stanu zapalnego rozcięgna, ale ból pięty pojawia się, ponieważ podrażniona jest gałąź nerwowa. Bardzo często zespół cieśni, a co za tym idzie ból pięty spowodowany jest koślawością stopy.
2. Ból pięty – leczenie
Ból pięty ma różne przyczyny i kuracja powinna być dopasowana konkretnie do schorzenia. Oczywiście utrzymujący się ból pięty musi być skonsultowany przez ortopedę. Najczęściej lekarz zleca zakup specjalistycznych wkładek do butów, które powinny zneutralizować ból pięty. Tego rodzaju wkładki dostępne są w sklepach ze sprzętem do rehabilitacji. W ostrych stanach zapalnych czy chorobowych należy zdecydować się na fizjoterapię przykładowo ultradźwięki, laser czy jonoforezę.
Ból pięty przy cieśni kanału stępu jest bardzo trudny do wyleczenia, dlatego najczęściej lekarz sugeruje zabieg chirurgiczny, ponieważ przy tego typu chorobie nie możliwe jest zastosowanie fali uderzeniowej stosowanej przy fizjoterapii. Operacja zalecana jest też przy ostrodze piętowej. Zabieg polega na rozcięciu troczka zginaczy i uwolnieniu nerwu od wszystkich ewentualnych ucisków.
Po operacji ból pięty powinien ustać. W trakcie terapii lekarz przypisuje również leki przeciwbólowe, kiedy ból pięty jest mniejszy i nie wiąże się ze zmianami zwyrodnieniowymi można zastosować maść rozgrzewającą dla przykładu maść końska, a także nagrzewanie miejsca, w którym jest umiejscowiony ból.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.