Ból w pachwinie – co oznacza, leczenie

Ból w pachwinie może sugerować kilka poważnych schorzeń, dlatego w żadnym wypadku nie powinien być lekceważony. Ból w pachwinie bez względu na to czy jest krótkotrwały czy długotrwały powinien być skonsultowany ze specjalistą, który zleci właściwe badania.

Ból w pachwinie – co oznacza

Ból w pachwinie bardzo często sugeruje pojawienie się przepukliny. Według statystyk przepuklina jest najczęściej diagnozowana u osób w wieku dojrzałym, ponieważ przepuklina jest często wynikiem zbyt dużego i intensywnego wysiłku fizycznego. Ból w pachwinie połączony jest również z uciskiem i dyskomfortem podczas chodzenia. Często ból w pachwinie może oznaczać, że pojawiła się przepuklina, ale tylko specjalistyczne badania mogą wykazać, jaki narząd czy część ciała została zaatakowana przez przepuklinę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Bardzo często diagnozowana jest przepuklina brzuszna, której towarzyszy ból w pachwinie, a także ucisk. Przepuklina może się uaktywnić w okolicach rdzenia kręgowego, płuc czy nawet mózgu. W momencie, kiedy osoba odczuwa ból w pachwinie może to oznaczać, że pojawiła się przepuklina udowa albo pachwinowa. Według lekarzy na przepuklinę pachwinową częściej cierpią mężczyźni, a na przepuklinę udową kobiety. Różnica pomiędzy dwoma typami przepukliny dotyczy przede wszystkim miejsca jej lokalizacji. Chodzi tu o różnicę w budowie anatomicznej mężczyzn i kobiet przykładowo u mężczyzn kanałem przepukliny jest kanał pachwinowy.

Objawami, które mogą sugerować, że osoba ma przepuklinę są oczywiście ból w pachwinie, najczęściej pojawiający się po większym wysiłku fizycznym. W zaawansowanych przypadkach ból w pachwinie może się pojawić nawet przy wydalaniu stolca czy ataku kaszlu.

Naturalne sposoby na przewlekły ból

Ostry ból to naturalna i potrzebna reakcja organizmu na uszkodzenie tkanek – dzięki niemu wiemy, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego i...

Ból w pachwinie – leczenie

Oczywiście ból w pachwinie nawet najbardziej uporczywy nie powinien być leczony samodzielnie i za każdym razem powinien być skonsultowany z lekarzem. Czasem zdarza się, że chory ból w pachwinie próbuje łagodzić na własną rękę np. przy pomocy pasów. Jest to niewskazane, ponieważ w ten sposób można jedynie sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. Każda kuracja powinna być dostosowana do stanu pacjenta, wielkości i umiejscowienia przepukliny.

Jeżeli ból w pachwinie jest intensywny, a fragment ciała, na którym jest przepuklina przykładowo uwięźnie konieczna jest interwencja chirurgiczna. W większości przypadków jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Stosuje się również pasy przepuklinowe, ale to w przypadku, kiedy ból w pachwinie nie jest aż tak dokuczliwy i nie wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie osoby chorej. Czasem pasy przepuklinowe ****są wykorzystywane w przypadku, kiedy osoba chora nie może być z jakichś względów operowana.

Operacja przepukliny pachwinowej nie jest zabiegiem skomplikowanym, a jest to zabieg bardzo skuteczny, ponieważ po operacji ból w pachwinie całkowicie ustępuje. W niektórych przypadkach lekarz zleca samodzielny masaż, ale to tylko i wyłącznie przy łagodnym przebiegu choroby. Ból w pachwinie, który towarzyszy przepuklinie może być również redukowany farmakologicznie, ale jest to niestety czasowe rozwiązanie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Produkty, które należy jeść na zdrowe stawy. Przeczytaj

Produkty, które należy jeść na zdrowe stawy. Przeczytaj

Co jeść na bolące kolana? Bolą cię kolana? Uważaj, bo z pozoru błaha kontuzja może przerodzić się w coś poważniejszego. Staw kolanowy jest jednym z najczęściej nadwyrężanych miejsc w organizmie. Zlekceważenie bólu może wiązać się z pogorszeniem stanu...

Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Choroba Osgood-Schlattera

W. (red.), Ortopedia pediatryczna, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-053-5

Ortopedia i reumatologia

Zwichnięcie prącia

Zwichnięcie prącia jest niezwykle przykrą i bolesną przypadłością. Dotyka mężczyzn w każdym wieku. Przyczyną zwichnięcia prącia są różnego typu urazy. Co ciekawe, do zwichnięcia dochodzi bardzo często podczas stosunku seksualnego, gdy penis znajduje się...