Trwa ładowanie...

Ból w pachwinie – co oznacza, leczenie

Ból w pachwinie może sugerować kilka poważnych schorzeń, dlatego w żadnym wypadku nie powinien być lekceważony. Ból w pachwinie bez względu na to czy jest krótkotrwały czy długotrwały powinien być skonsultowany ze specjalistą, który zleci właściwe badania.

spis treści

1. Ból w pachwinie – przepuklina

Ból w pachwinie bardzo często sugeruje pojawienie się przepukliny. Według statystyk przepuklina jest najczęściej diagnozowana u osób w wieku dojrzałym, ponieważ przepuklina jest często wynikiem zbyt dużego i intensywnego wysiłku fizycznego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Ból w pachwinie połączony jest również z uciskiem i dyskomfortem podczas chodzenia. Często ból w pachwinie może oznaczać, że pojawiła się przepuklina, ale tylko specjalistyczne badania mogą wykazać, jaki narząd czy część ciała została zaatakowana przez przepuklinę.

Bardzo często diagnozowana jest przepuklina pępkowa, której towarzyszy ból w pachwinie, a także ucisk. Przepuklina może się uaktywnić w okolicach rdzenia kręgowego, płuc czy nawet mózgu.

W momencie, kiedy osoba odczuwa ból w pachwinie może to oznaczać, że pojawiła się przepuklina udowa albo przepuklina pachwinowa. Według lekarzy na przepuklinę pachwinową częściej cierpią mężczyźni, a na przepuklinę udową kobiety.

Różnica pomiędzy dwoma typami przepukliny dotyczy przede wszystkim miejsca jej lokalizacji. Chodzi tu o różnicę w budowie anatomicznej mężczyzn i kobiet przykładowo u mężczyzn kanałem przepukliny jest kanał pachwinowy.

Objawami, które mogą sugerować, że osoba ma przepuklinę są oczywiście ból w pachwinie, najczęściej pojawiający się po większym wysiłku fizycznym. W zaawansowanych przypadkach ból w pachwinie może się pojawić nawet przy wydalaniu stolca czy ataku kaszlu.

Naturalne sposoby na przewlekły ból
Naturalne sposoby na przewlekły ból [6 zdjęć]

Ostry ból to naturalna i potrzebna reakcja organizmu na uszkodzenie tkanek – dzięki niemu wiemy, że

zobacz galerię

2. Ból w pachwinie – leczenie

Oczywiście ból w pachwinie nawet najbardziej uporczywy nie powinien być leczony samodzielnie i za każdym razem powinien być skonsultowany z lekarzem. Czasem zdarza się, że chory ból w pachwinie próbuje łagodzić na własną rękę np. przy pomocy pasów. Jest to niewskazane, ponieważ w ten sposób można jedynie sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. Każda kuracja powinna być dostosowana do stanu pacjenta, wielkości i umiejscowienia przepukliny.

Jeżeli ból w pachwinie jest intensywny, a fragment ciała, na którym jest przepuklina przykładowo uwięźnie konieczna jest interwencja chirurgiczna. W większości przypadków jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Stosuje się również pasy przepuklinowe, ale to w przypadku, kiedy ból w pachwinie nie jest aż tak dokuczliwy i nie wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie osoby chorej.

Czasem pasy przepuklinowe są wykorzystywane w przypadku, kiedy osoba chora nie może być z jakichś względów operowana.

To też warto wiedzieć

Operacja przepukliny pachwinowej nie jest zabiegiem skomplikowanym, a jest to zabieg bardzo skuteczny, ponieważ po operacji ból w pachwinie całkowicie ustępuje. W niektórych przypadkach lekarz zleca samodzielny masaż, ale to tylko i wyłącznie przy łagodnym przebiegu choroby. Ból w pachwinie, który towarzyszy przepuklinie może być również redukowany farmakologicznie, ale jest to niestety czasowe rozwiązanie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza