Częsty objaw zakrzepicy. Gdy pojawi się nocą, uważaj
Ból kolana w nocy to nieprzyjemna dolegliwość, która znacznie utrudnia prawidłowy odpoczynek i regenerację. Przyczyny tej przypadłości bywają bardzo różne. W niektórych przypadkach nocny ból kolana spowodowany jest stanem zapalnym lub nadmierną wagą. Przyczyną problemu może być także podagra, spowodowana nadmiarem kwasu moczowego w organizmie. Jakie badania warto wykonać?
1. Jakie mogą być przyczyny bólu kolana w nocy?
Po przebytym urazie można spodziewać się ograniczonej ruchomości, obrzęku czy bolesności uciskowej. Ból spoczynkowy, pojawiający się najczęściej wieczorem lub w nocy, nie jest już taką oczywistością.
Nieprzyjemne objawy takie jak problemy z poruszaniem, uczucie drętwienia i mrowienia, uczucie dyskomfortu, u osób cierpiących na bóle spoczynkowe, pojawiają się, gdy dany obszar ciała, na przykład kolano, jest w spoczynku i nie jest obciążany ruchem. Może to być mylące, gdyż zwykle ból jest kojarzony z kontuzjami.
Jednym z powodów występowania bólu kolana w nocy jest absorbujący trening fizyczny. Taka aktywność może doprowadzić do przeciążenia stawów oraz mięśni. W efekcie, podczas leżenia czy siedzenia, nasze ciało może odczuwać dyskomfort w postaci dolegliwości bólowych kolana.
Wśród innych przyczyn spoczynkowego bólu kolana warto wymienić:
- podagra, zwana dną moczanową,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- stan zapalny ścięgna kolanowego,
- zakrzepica żył głębokich,
- malformacja naczyniowa,
- zespół pozakrzepowy.
2. Diagnostyka oraz leczenie spoczynkowego bólu kolan
Należy zdawać sobie sprawę, że ból spoczynkowy może mieć różne źródła i wymaga odpowiedniej diagnozy. Pod żadnym pozorem nie należy go bagatelizować. Jeśli nocne bóle kolan w spoczynku pojawiają się regularnie, warto udać się do ortopedy, który pomoże zidentyfikować przyczynę przypadłości.
Rozpoznanie przyczyny bólu spoczynkowego, zwłaszcza bólu kolana w nocy, jest kluczowym krokiem w zaplanowaniu odpowiedniego leczenia i złagodzeniu dolegliwości. W tym celu warto wykonać następujące badania diagnostyczne:
- badanie d-dimerów we krwi (ten parametr umożliwia diagnostykę chorób zakrzepowych np. zakrzepicy żylnej),
- USG Doppler (umożliwia ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych),
- rezonans magnetyczny (MRI),
- badanie rentgenowskie (RTG).
Terapia nocnego bólu spoczynkowego kolana zależy w dużej mierze od dokładnego zdiagnozowania przyczyny oraz rodzaju choroby, która może być odpowiedzialna za występowanie objawów.
W sytuacji, gdy podejrzewana jest zakrzepica żył głębokich, niezbędna jest konsultacja z chirurgiem naczyniowym, który zdecyduje o dalszym postępowaniu, w tym stosowaniu terapii antykoagulacyjnej w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakrzepu.
Jeżeli problem leży w stawach kolanowych, specjalista może zalecić odpowiednią aktywność, która wzmocni mięśnie wokół stawu, a także poprawi jego stabilność.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.