Boldaloin – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Boldaloin to lek, który stosuje się, gdy dokuczają problemy trawienne. Preparat działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego oraz perystaltykę jelita grubego, działając łagodnie przeczyszczająco. Jakie są ewentualne skutki uboczne lub działania niepożądane związane z Boldaloinem?
1. Co to jest Boldaloin?
Boldaloin to lek dostępny bez recepty wspomagający wydzielanie żółci i soku żołądkowego oraz regulujący częstość wypróżnień. Stosuje się go przy zaburzeniach trawienia i w chorobach dróg żółciowych, także w celu regulacji częstości wypróżnień.
Wskazania do stosowania leku Boldaloin to:
- łagodne zaburzenia skurczowe żołądkowo-jelitowe,
- uczucie pełności w jamie brzusznej,
- zaburzenia wydzielania żółci i soku żołądkowego,
- niestrawność, której towarzyszy uczucie pełności w jamie brzusznej,
- zaburzenia wydzielania żółci i soku żołądkowego,
- łagodne zaparcia w celu regulacji częstości wypróżnień.
2. Działanie i skład leku Boldaloin
Właściwości i działanie Boldaloinu wynikają z obecności takich substancji czynnych jak boldyna i aloes (wyciąg z suchy). Boldyna to alkaloid roślinny i przeciwutleniacz, który wykazuje działanie żółciotwórcze i żółciopędne. Zwiększa wydzielanie i przepływ żółci oraz wydzielanie soku żołądkowego.
Wyciąg z aloesu zawiera antraglikozydy (glikozydy antrachinonowe) o działaniu przeczyszczającym, który poprawia perystaltykę jelit, działa rozkurczowo i łagodnie przeczyszczająco.
Jedna tabletka Boldaloin zawiera 23,6 mg wyciągu suchego z Aloe ferox Miller (alona przylądkowa) DER 2:1 (rozpuszczalnik ekstrakcyjny: woda oczyszczona), 1 mg boldyny (Boldinum) oraz 3,6-4,4 mg pochodnych hydroksyantracenu w przeliczeniu na barbaloinę.
Obecne są także substancje pomocnicze, takie jak skrobia ziemniaczana, sacharoza, guma arabska, glicerol, talk, magnezu stearynian. Opakowanie zawiera 30 tabletek. Jego cena wynosi około 17 złotych. Preparat cieszy się bardzo dobrą opinią wśród pacjentów.
Preparat dzięki zawartości pochodnych hydroksyantracenu wpływa perystaltykę jelita grubego, wykazuje działanie przeczyszczające. Pobudza także wydzielanie żółci i soku żołądkowego.
3. Dawkowanie leku Boldaloin
Boldaloin to lek przeznaczony do stosowania doustnego. Dawkowanie zależy od wieku pacjenta oraz wskazania. I tak Boldaloin jako środek żółciopędny i pobudzający wydzielanie soków żołądkowych zażywa się w dawce:
- młodzież powyżej 12. roku życia oraz osoby w podeszłym wieku od 1 do 2 tabletek na dobę,
- dorośli 3 razy na dobę po 1 tabletce.
Boldaloin jako łagodny środek regulujący wypróżnienia stosuje się w ilości od 1 do 3 tabletek jednorazowo - wieczorem.
4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności
Boldaloin nie jest lekiem, który mogą stosować wszyscy pacjenci, nawet jeśli istnieją wskazania. Głównym przeciwwskazaniem jest uczulenie na substancję czynną lub którąkolwiek z pozostałych składników leku. Należy wiedzieć, że lek zawiera sacharozę, więc może być niebezpieczny dla osób, u których rozpoznano nietolerancję cukrów.
Przeciwwskazanie do stosowania leku Boldaloin stanowi również wiek poniżej 12. roku życia, ciąża i okres karmienia piersią, ale także biegunka, zaburzenia równowagi elektrolitowej, ból brzucha nieznanego pochodzenia, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba zapalna jelita grubego (np. choroba Crohna), również marskość wątroby, niedrożność dróg żółciowych i przewodu pokarmowego, zwężenie przewodu pokarmowego, atonia jelit, oraz niewydolność nerek. W przypadku kamicy żółciowej przed rozpoczęciem terapii należy porozmawiać z lekarzem.
Ze stosowaniem preparatu Boldaloin wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej, choć rzadko, obserwuje się takie skutki uboczne jak zaburzenia nerek i dróg moczowych, kolkę żółciową lub reakcję alergiczną. W takiej sytuacji należy przerwać stosowanie preparatu.
W przypadku przedawkowania mogą pojawić się zaburzenia elektrolitowe, nudności, wymioty, biegunka, odwodnienie, zaburzenia rytmu serca, nasilenie krwawienia menstruacyjnego. W takiej sytuacji należy zażyć 10 g węgla aktywnego i skontaktować się z lekarzem.
Stosując Boldaloin trzeba zachować środki ostrożności. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie stosować go długotrwale z uwagi na spowolnienie perystaltyki jelit. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 7–10 dni. Ponadto przy długotrwałym stosowaniu wysokich dawek wyciągu z aloesu może wystąpić białkomocz, krwiomocz oraz nieszkodliwe odkładanie pigmentu w błonie śluzowej jelita (pseudomelanosis coli).
Boldaloin może wchodzić w interakcje z lekami przeciwarytmicznymi, lekami moczopędnymi, adrenokortykosteroidami, korzeniem lukrecji oraz innymi lekami przeczyszczającymi.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.