Trwa ładowanie...

Ból podbrzusza w ciąży - etapy ciąży, oznaki poronienia, postępowanie

Avatar placeholder
25.03.2021 14:31
Ból podbrzusza w ciąży może oznaczać poronienie
Ból podbrzusza w ciąży może oznaczać poronienie (Zdjęcie autorstwa Bridget Coila / CC BY-SA 2.0)

Ból podbrzusza w ciąży to powszechna dolegliwość, ale nie zmienia to faktu, że dla wielu ciężarnych jest powodem do zmartwień. Kobiety obawiają się, że dolegliwości bólowe to oznaka poronienia. Specjaliści uspokajają jednak, że w większości przypadków ból brzucha nie oznacza zagrożenia dla płodu. Jak poznać, że ból jest związany z ciążą, a nie zatruciem pokarmowym? Co zrobić, gdy mamy wrażenie, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego?

spis treści

1. Ból podbrzusza w ciąży

Ciąża składa się z trzech trymestrów. Każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami i przebiegiem. Warto poznać poszczególne etapy ciąży. Wówczas łatwiej będzie określić, który ból podbrzusza w ciąży jest niepokojący, a który zupełnie normalny.

1.1. Pierwszy trymestr ciąży

Jest to czas kiedy ty i twoje dziecko szczególnie szybko się rozwijacie. Przyszła mama odczuwa powiększanie macicy, która zaczyna uciskać inne narządy (np. pęcherz moczowy). Narządy rodne stają się nabrzmiałe i czułe na dotyk. Kobieta może odczuwać pełność jamy brzusznej, lekkie skurcze macicy, lekkie bóle pachwin oraz ból podbrzusza w ciąży. Wzrastający poziom gestagenów powoduje rozdrażnienie, bóle piersi i złe samopoczucie.

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży
Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży [10 zdjęć]

Ból pleców w ciąży to dość powszechna dolegliwość u kobiet, które spodziewają się dziecka. Najczęstszą

zobacz galerię
Zobacz film: "Krwawienie i ból w ciąży"

Czasami dolegliwościom ciążowym towarzyszą inne bóle. Na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego, zaburzenia jelitowe, kolka nerkowa. Warto wówczas wybrać się do lekarza. Poprawnie postawiona diagnoza pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Tym samym dojdzie do szybszego wyleczenia.

Nieleczone infekcje mogą przerodzić się w poważniejsze choroby, zagrażające ciąży. Jeżeli w pierwszym trymestrze ciąży pojawi się ból brzucha, udaj się natychmiast do lekarza. To właśnie w tym czasie ryzyko poronienia jest największe. Nie lekceważ bólów podbrzusza w ciąży i sygnałów wysyłanych przez własny organizm. Niebezpieczne mogą być również krwawienia czy plamienia.

1.2. Drugi trymestr ciąży

Ból podbrzusza w drugim trymestrze ciąży staje się normą. Zaczynają boleć również plecy. Ból podbrzusza w ciąży powstaje na skutek szybszego rozciągania macicy. Pod koniec tego trymestru mogą pojawić się pierwsze ruchy dziecka. Może temu towarzyszyć lekki ból. Jeżeli zaczniesz odczuwać intensywny ból podbrzusza w ciąży jak najszybciej umów się na wizytę. Tego typu dolegliwości towarzyszą odklejaniu się łożyska, konsekwencją tego może być niedotlenienie oraz śmierć dziecka.

1.3. Ból podbrzusza w trzecim trymestrze ciąży

Temu trymestrowi ciąży mogą towarzyszyć skurcze macicy (skurcze Braxtona-Hicksa). Są zazwyczaj bezbolesne i trwają 20-30 minut. Nasilający się tępy lub skurczowy ból podbrzusza w ciąży może oznaczać odklejanie się łożyska. Wówczas obowiązkowo należy się zgłosić do ginekologa na badania. Lekarz będzie mógł stwierdzić jakie leczenie jest potrzebne. Będąc w 9. miesiącu ciąży przygotuj się na bolesne i częstsze skurcze, które mogą być zapowiedzią rozpoczynającego się porodu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Ból podbrzusza w ciąży a oznaki poronienia

Ból podbrzusza w ciąży jest normalną dolegliwością. W miarę jak macica rośnie i rozciąga się, kobieta może odczuwać różnego rodzaju skurcze i bóle w tym miejscu. Ból może być jednak oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Jak je rozpoznać?

Normalny ból podbrzusza w ciąży nie jest szczególnie silny i zwykle ustępuje po kilku minutach odpoczynku. Z kolei dolegliwości o dużym natężeniu wskazują na potencjalne zagrożenie. Innym rodzajem bólu jest ból żołądka, który w większości przypadków oznacza problemy żołądkowe. Jednak nawet takiego bólu nie wolno lekceważyć, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy przypominające grypę.

Jeśli jesteś w ciąży i odczuwasz ból podbrzusza, zastanów się nad rodzajem bólu. Jeżeli są to skurcze lub ból żołądka, wiele wskazuje na to, że masz problemy z trawieniem. Ból żołądka nie jest zwykle objawem poronienia. Warto pamiętać, że problemy z układem trawiennym nie są niczym nadzwyczajnym w czasie ciąży, ale mimo to należy wspomnieć o nich lekarzowi podczas wizyty kontrolnej.

Szybka konsultacja lekarska jest konieczna wtedy, gdy oprócz bólu brzucha kobieta ma gorączkę, ból głowy oraz odczuwa bóle mięśni. Ciężarne kobiety są bowiem szczególnie narażone na zatrucia pokarmowe i infekcje przewodu pokarmowego. Niektóre infekcje mogą przyczynić się do powikłań u dziecka, nawet jeśli nie są groźne dla zdrowych kobiety nie będących w ciąży.

Zobacz także:

Jeżeli dolegliwości bólowe nie mają związku z żołądkiem, a kobieta odczuwa ból podbrzusza w ciąży, może to być związane z poronieniem. Jeśli masz bolesne skurcze w dolnej części miednicy lub w tyle pleców i krwawienie z pochwy, skonsultuj się z lekarzem, gdyż występują u ciebie objawy poronienia. Skurcze mają miejsce także w przypadku niezagrożonej ciąży, dlatego jeśli nie krwawisz, a same skurcze nie są zbyt silne, najwyraźniej nie dzieje się nic złego.

Na wszelki wypadek poinformuj lekarza o tych dolegliwościach. Pamiętaj, że silny ból podbrzusza w ciąży występujący na wczesnym etapie wymaga szybkiej wizyty na izbie przyjęć. Lekarze muszą wykluczyć ciążę pozamaciczną, która może stanowić zagrożenie dla życia kobiety.

3. Co robić gdy boli podbrzusze w ciąży

Silny ból podbrzusza podczas ciąży powinien skłonić każdą ciężarną do wizyty u lekarza. Niekiedy ból podbrzusza w ciąży ma zupełnie niewinną przyczynę, na przykład ból więzadeł. Czasami jednak za ból odpowiedzialne są poważne problemy zdrowotne, na przykład ciąża pozamaciczna lub zapalenie ślepej kiszki.

Wizyta u lekarza jest wskazana także wtedy, gdy kobieta jest w zaawansowanej ciąży i odczuwa ból w podbrzuszu. Dolegliwości bólowe mogą bowiem świadczyć o przedwczesnym oddzieleniu się łożyska i innych komplikacjach. Skurcze w podbrzuszu mogą być także oznaką przedwczesnego porodu. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z konsultacją lekarską. Może okazać się, że kobiecie i jej dziecku nic nie zagraża. Wówczas świadomość dobrego stanu zdrowia uspokoi ciężarną i jej partnera.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze