Bóle głowy pochodzenia toksycznego - charakterystyka
Bóle głowy pochodzenia toksycznego są najczęściej skutkiem ostrego lub przewlekłego zatrucia organizmu środkami chemicznymi. Pojawiają się najczęściej w konsekwencji zatruć siarkowodorem, alkoholem etylowym lub metylowym, nikotyną, tlenkiem węgla, benzenem, nitrobenzenem, a nawet substancji występujących w lekach przeciwbólowych. Co należy o nich wiedzieć?
1. Czym są bóle głowy pochodzenia toksycznego?
Mówiąc o bólu głowy pochodzenia toksycznego mamy na myśli dolegliwości bólowe, które pojawiają się w obrębie głowy, a które są następstwem ostrego lub przewlekłego zatrucia organizmu substancjami chemicznymi, takimi jak gazy, ciecze, ciała stałe.
Obserwuje się nie tylko ostre zatrucia oparami farby, siarkowodoru czy nikotyny bądź alkoholu, ale i przewlekłe bóle głowy pochodzenia toksycznego pojawiające się podczas nadużywania preparatów przeciwbólowych.
2. Przyczyny bólu głowy pochodzenia toksycznego
Bóle głowy pochodzenia toksycznego najczęściej pojawiają się wskutek zatrucia siarkowodorem, alkoholem etylowym lub metylowym, tlenkiem węgla czy nikotyną. Nie są to jednak jedyne objawy kontaktu ze szkodliwą substancją.
Zatrucie siarkowodorem
Siarkowodór - połączenie siarki i wodoru - to nieorganiczny gaz, który kojarzy się z charakterystycznym zapachem zgniłych jaj. Jest substancją trującą, a jego szkodliwość zależy od wysokości stężenia. Objawami lżejszego zatrucia jest drapanie w gardle, podrażnienie spojówek, mdłości i wymioty czy kaszel. Ból głowy i zawroty, nudności, szybkie męczenie się powoduje długotrwały kontakt z niedużą ilością gazu. Duże stężenie siarkowodoru prowadzi do zatrzymania oddechu i utraty przytomności. Zabić może jeden wdech.
Zatrucia alkoholem etylowym a ból głowy
Przyczyną bólu głowy pochodzenia toksycznego jest także zatrucia alkoholem etylowym. Dochodzi do niego, gdy w organizmie znajduje się duża ilość alkoholu, którego nie można ani strawić, ani wydalić. Wówczas toksyny wywołują nie tylko bóle głowy pochodzenia toksycznego, ale także mdłości, wymioty, zaburzenia mowy i równowagi oraz osłabienie.
Objawy zatrucia alkoholem metylowym występują od 6 do 24 godzin od jego spożycia. Wyróżnia się trzy fazy procesu: faza I narkotyczna, faza II kwasicza i faza III uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.
Zatrucie alkoholem metylowym początkowo przypomina stan, który wywołuje nadmiar alkoholu etylowego. To zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty. Kiedy dochodzi do zakwaszenia organizmu, dokucza ból brzucha, spada ciśnienie tętnicze. Ostatecznie może dojść do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Wskutek porażenia układu oddechowego, obrzęku mózgu lub płuc następuje śmierć.
Zatrucie tlenkiem węgla
Tlenek węgla (CO) jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych gazów trujących. Substancja jest nazywana cichym zabójcą, ponieważ jest niewyczuwalna, niepostrzeżenie usypia i zabija. Do zatrucia czadem dochodzi najczęściej jesienią i zimą, gdy przy zamkniętych oknach (co uniemożliwia wymianę powietrza i dopływ tlenu) używane są uszkodzone piece i kuchenki.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla to nie tylko bóle głowy pochodzenia toksycznego, ale i zawroty głowy, duszności, nudności, zmęczenie i senność. Osoba narażona na działanie tlenku węgla ma zaburzenia orientacji i oceny sytuacji. Nie ucieka, nie wzywa pomocy, a traci przytomność. Jeśli nie nadejdzie pomoc – umiera.
Zatrucie nikotyną
Zatrucie nikotyną to stan chorobowy, którego przyczyną jest działanie nikotyny, podanej w dawkach szkodliwych dla organizmu. Zatrucie nią w pierwszej fazie objawia się nudnościami, wymiotami oraz bólem i zawrotami głowy. Łatwo pomylić je z zatruciem pokarmowym. W później fazie pojawia się biegunka, duszność i bezdech, przedłużona senność, zaburzenia rytmu serca, sinica. Może dojść do utraty przytomności, a nawet do wstrząsu i śpiączki.
3. Rodzaje najczęściej spotykanych bólów głowy
Bóle głowy to powszechna przypadłość. Ponieważ różne jest ich podłoże i okoliczności pojawienia się dolegliwości, różny jest charakter bólu.
Najczęściej spotykane rodzaje bólu głowy to:
- bóle głowy pochodzenia naczyniowego: migrenowe, naczynioruchowe, w okresie przekwitania u kobiet, w nadciśnieniu i niedociśnieniu tętniczym, w miażdżycy,
- bóle głowy pochodzenia toksycznego,
- bóle głowy pourazowe,
- bóle nerwów twarzy i głowy (tzw. nerwobóle),
- bóle głowy w chorobach uszu, chorobach oczu, chorobach zatok przynosowych,
- bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymi,
- bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku.
Wyróżnia się ból o charakterze pierwotnym i wtórnym. Bóle głowy pochodzenia toksycznego mają charakter wtórny.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.