Trwa ładowanie...

Lekarka ostrzega. Niedobór tej witaminy może skutkować zawałem

Avatar placeholder
22.07.2024 14:39
Brak witaminy może być zgubny dla serca. Ryzyko zawału diametralnie się zwiększa
Brak witaminy może być zgubny dla serca. Ryzyko zawału diametralnie się zwiększa (Getty Images)

Słabsze kości, wypadanie włosów i mniejsza odporność? Nie tylko. Okazuje się, że niektóre witaminy mogą mieć niebagatelny wpływ na serce, a mówiąc wprost: zmniejszać lub zwiększać ryzyko zawału mięśnia sercowego.

spis treści

1. Niedobór i nadmiar witamin groźny dla serca?

Opublikowane na łamach czasopisma "Nature Medicine" badanie wykazało, że produkty rozpadu witaminy B3 wiążą się z wyższym ryzykiem śmiertelności, zawałów serca i udarów mózgu. Naukowcy zwracają uwagę, że z uwagi na rosnący udział żywności wysokoprzetworzonej, rośnie też spożycie niacyny wraz z codzienną dietą. Jej metabolity natomiast w nadmiarze mogą generować stan zapalny i stanowić zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego.

To jednak nie wszystko. Badania wskazują, że nie tylko nadmiar, ale i niedobór witamin z grupy B, może być groźny dla zdrowia. Na przykład niedostatek witaminy B12 może prowadzić do zawału serca. Witamina B12, znana również jako kobalamina, odpowiada za produkcję komórek, zwłaszcza czerwonych krwinek, które są kluczowe dla układu sercowo-naczyniowego. Bez odpowiedniego poziomu tej witaminy, nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Zobacz film: "Niemy zawał serca"

"Niedobór witaminy B12 zwiększa stężenie homocysteiny we krwi, a to z kolei powoduje zwiększenie ryzyka sercowo-naczyniowego, np. wystąpienia zawału serca. Niestety, liczne badania naukowe nie wykazały pozytywnego wpływu z suplementacji witaminą B12 na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego ani na zmniejszenie śmiertelności ogólnej" - ostrzegała dr Joanna Bidiuk w swoim poście na Instagramie.

2. Kto jest narażony na niedobór witaminy B12?

Witaminy z grupy B wpływają na układ sercowo-naczyniowy
Witaminy z grupy B wpływają na układ sercowo-naczyniowy (Pixabay)

Niedobór witaminy B12 może dotyczyć zwłaszcza osób:

  • pozostających na dietach roślinnych,
  • chorych na celiakię,
  • niedokrwistość megaloblastyczną,
  • chorobę Leśniowskiego-Crohna,
  • infekcje pasożytnicze,
  • osób po resekcji żołądka.

Dr Bidiuk wskazała również, że na niedobór tej witaminy są narażone osoby zmagajace się z chorobą alkoholową, osoby zakażone bakterią Helicobacter pylori oraz osoby przyjmujące niektóre leki, takie jak metformina czy inhibitory pompy protonowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze