Bromergon - skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Bromergon to lek, który stosuje się w kardiologii, neurologii oraz w endokrynologii. Bromergon można wykupić wyłącznie w aptece po okazaniu recepty. Bromergon występuje w postaci tabletek i w jednym opakowaniu mieści się ich 30. Główne zadanie bromergonu to zahamowanie wydzielania prolaktyny.
1. Skład Bromergonu
Bromergon to lek, którego substancją czynną jest bromokryptyny, która wykazuje działanie przeciwparkinsonowskie. Substancje pomocnicze leku Bromergon to: laktoza oraz karboksymetyloskrobia sodowa. Tabletki Bromergon występują w kolorze żołto-brązowym. Bromergon wykorzystywany jest w takich dziedzinach medycyny jak: kardiologia, neurologia oraz endokrynologia.
2. Wskazania do stosowania bromergonu
Główne wskazanie do przepisania bromergonu to występowanie hiperprolaktynemi, czyli nadmierne wydzielanie prolaktyny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wskazaniem do stosowania bromergonu jest także: zapobieganie lub hamowanie poporodowej laktacji ze względów medycznych, hiperprolaktynemia która współistnieje razem z impotencją, brakiem miesiączki, mlekotokiem lub zaburzeniami cyklu miesiączkowego, mlekotok z normoprolaktynemią, gruczolaki przysadki typu prolaktynoma, * akromegalia,
- choroba Parkinsona,
- rozpoczynające się połogowe zapalenie piersi. Zdarza się, że bromergon przepisywany jest kobietom w okresie połogu w celu zapobiegania lub zmniejszenia obrzęku piersi.
3. Przeciwwskazanie do stosowania Bromergonu
Głównym i podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania bromergonu jest nadwrażliwość lub uczulenie na któryś ze składników leku. Przeciwwskazanie to występuje przy wszelkiego rodzaju lekach oraz preparatach. Przeciwwskazaniem jest także choroba niedokrwienna serca, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe, a także ciężkie zaburzenia psychiczne. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed przyjęciem jakiegokolwiek preparatu lub leku powinny skontaktować się z lekarzem. Bromergon stosowany w ciąży nie jest najlepszym rozwiązaniem, jednak badania wykazały, że nie wpływa on negatywnie na jej przebieg.
4. Dawkowanie tabletek
Bromergon występuje pod postacią tabletek, które przyjmuje się doustnie. Stosowanie bromergonu ściśle zleca lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta po wcześniejszym badaniu oraz przeprowadzonym wywiadzie. Podczas przyjmowania leku nie należy spożywać alkoholu. Pamiętaj, aby zawsze zażywać lek ściśle z zaleceniami lekarza. Przyjmowanie większych dawek leku nie większy jego skuteczności.
Zobacz także:
5. Skutki uboczne
Podczas stosowania bromergonu mogą występować u niektórych osób działania niepożądane. Dość często zaobserwowano: nudności i wymioty, bóle brzucha, zaparcia, biegunka. Występować także mogą zawroty głowy oraz zaburzenia koordynacji ruchowej oraz obrzęki. U pacjentów z chorobą Parkinsona może wystąpić bezsenność oraz stany depresyjne. Skutki uboczne występujące po zażyciu bromergonu takie jak nadmierna senność mogą wpłynąć na niemożność prowadzenia pojazdów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.