Trwa ładowanie...

Bronchit (zapalenie oskrzeli) - przyczyny, objawy i leczenie

Bronchit, inaczej zapalenie oskrzeli, jest związany z niewydolnością dróg oddechowych. Choroba może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Najczęściej wywołują ją wirusy, które prowadzą do niedrożności oskrzeli. Jakie są przyczyny bronchitu? Jak go leczyć?

Zobacz film: "Sposób na zapalenie oskrzeli. Okład z ziemniaków"

spis treści

1. Przyczyny bronchitu

Bronchit to rzadko używana nazwa zapalenia oskrzeli. Pochodzi od łacińskiego słowa „bronchitis”. To dość częsta, zwykle łagodna infekcja dróg oddechowych, którą poprzedza przeziębienie z katarem, podwyższoną temperaturą ciała i gorszym samopoczuciem.

O zapaleniu oskrzeli mówi się, gdy stan zapalny zajmuje ich błonę śluzową. W zależności od długości choroby wyróżnia się:

 • bronchit ostry, który trwa do 3 tygodni,
 • bronchit podostry, trwający od 3 do 8 tygodni,
 • bronchit przewlekły, który trwa dłużej niż 8 tygodni.

Bronchit ostry wywołany jest zazwyczaj przez wirusy, które odpowiadają za infekcje układu oddechowego. To najczęściej wirusy grypy, paragrypy, RSV czy adenowirusy. Do zarażenia dochodzi zwykle przez kontakt z osobą chorobą, drogą kropelkową.

Zakażenia bakteryjne odpowiadają za zdecydowanie mniejszą liczbę przypadków choroby. Przyczyną bronchitu może być wówczas Mycoplasma pneumoniae i Chlamydophila pneumoniae czy Bordetella pertussis. Przebieg choroby o podłożu bakteryjnym jest zwykle cięższy, a objawy bardziej dokuczliwe.

Bronchit przewlekły zwykle pojawia się wskutek alergii, astmy, palenia papierosów, oddychania powietrzem złej jakości, wdychania szkodliwych substancji. Nie bez znaczenia jest niska odporność organizmu, choroby przewlekłe, bierne palenie i refluks żołądka.

2. Objawy bronchitu

Bronchit, niezależnie och charakteru, wywołuje podobne objawy. Zarówno w przypadku bronchitu ostrego, jak i przewlekłego pojawia się:

 • kaszel - początkowo suchy i męczący, który często przechodzi w wilgotny, czyli z odkrztuszaniem plwociny. Wydzielina może być bezbarwna, biała, żółta lub zielona,
 • płytki oddech,
 • zmęczenie,
 • poczucie rozbicia,
 • uczucie ciężaru w piersiach,
 • świszczący oddech,
 • pieczenie w klatce piersiowej,
 • duszności,
 • plucie krwią,
 • niewysoka gorączka.

Ostremu bronchitowi mogą towarzyszyć bóle głowy i mięśni oraz kaszel, który długo męczy. Choroba zazwyczaj mija po 7 dniach, jednak suchy kaszel może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni.

Z kolei przewlekły bronchit oznacza produktywny kaszel, który utrzymuje się co najmniej 3 miesiące, z nawracającymi atakami przez najbliższe dwa lata. Typowe są okresy, kiedy stan chorego się pogarsza.

Przebieg bronchitu u dzieci nie różni się od przebiegu choroby u dorosłych. U niemowląt i małych dzieci i możliwy jest brak gorączki, a objawy mogą nie być silne. Najczęściej maluchy są apatyczne, osłabione i nie mają apetytu.

Zobacz także:

3. Leczenie bronchitu

Bronchit w początkowym stadium czasem trudno odróżnić od przeziębienia. Diagnozę można postawić dopiero wtedy, gdy choroba się rozwinie. Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie wywiadu i badania fizykalnego.

W przypadku przyspieszonej akcji serca, gorączki, przyspieszonego oddechu i złego stanu ogólnego chorobę należy różnicować z zapaleniem płuc.

Specjalista stwierdza zapalenie oskrzeli, gdy potwierdzi obecność charakterystycznych objawów zakażenia układu oddechowego, po wykluczeniu zapalenia płuc. Aby potwierdzić przypuszczenia, konieczne jest badanie plwocin oraz płuc:

 • stetoskopem (lekarz może stwierdzić świsty, furczenie, rzężenie),
 • RTG,
 • spirometrem.

Jak leczyć bronchit? Bronchit ostry i zapalny leczy się objawowo, za pomocą leków przeciwbólowych czy obniżających gorączkę, a także leków mukolitycznych rozrzedzających wydzielinę, nawilżających drogi oddechowe i poprawiających drożność nosa.

Z kolei bronchit wywołany alergią, astmą bądź rozedmą wymaga podania leków oraz zastosowania inhalacji. Ponadto zaleca się nawilżanie powietrza, spożywanie dużej ilości płynów i odpoczynek.

Bronchit to inna nazwa zapalenia oskrzeli, czyli infekcji dróg oddechowych.
Bronchit to inna nazwa zapalenia oskrzeli, czyli infekcji dróg oddechowych. (gettyimages)

Ponieważ zwykle bronchit wywołany jest przez wirusy, nie podaje się antybiotyków, chyba że dojdzie do nadkażenia. Zdarza się to, ponieważ wirusy często torują drogę bakteriom.

Antybiotykoterapię warto rozważyć, gdy objawy zapalenia oskrzeli nie ustępują przez ponad dwa tygodnie. Do tego czasu leczenie bronchitu skupia się na łagodzeniu jego objawów.

Zapalenia oskrzeli nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczona choroba może mieć groźne dla zdrowia skutki. Trzeba mieć na uwadze, że u osób osłabionych albo chorujących przewlekle może dojść do odoskrzelowego zapalenia płuc, wtórnych zakażeń bakteryjnych lub zapalenia oskrzelików.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.