Trwa ładowanie...

Budowa serca człowieka - schemat, praca serca

Avatar placeholder
29.03.2021 23:06
Budowa serca człowieka - schemat, praca serca
Budowa serca człowieka - schemat, praca serca (123RF)

Twoje serce przypomina wielkością zaciśniętą pięść. Niby nic wielkiego. A jednak... Budowa serca jest doskonała. Czyni je najważniejszym narządem naszego organizmu. Serce i układ krążenia pompują nieustannie życiodajną krew. Praca serca jest obliczona na około 100 lat.

spis treści

1. Budowa serca - schemat

Budowa serca nasuwa skojarzenia odwróconego i spłaszczonego stożka. Serce znajduje się w środkowej, z wychyleniem w lewą stronę, części klatki piersiowej. Serce składa się z dwóch przedsionków znajdujących się po lewej i prawej stronie oraz leżących pod nimi dwóch komór. Obie strony oddzielone są od siebie przegrodą. Mięsień sercowy osłania podwójna błona, nasierdzie i osierdzie.

Przestrzeń między nimi wypełnia specjalny płyn. Osierdzie jest przyczepione więzadłami do kręgosłupa i przepony. Jego zadaniem jest utrzymanie serca w odpowiednim położeniu. Między przedsionkami a komorami znajdują się zastawki. Prawą stronę łączy zastawka trójdzielna, a lewą dwudzielna. Między prawa komorą, a płucami znajduje się zastawka pnia płucnego. Natomiast zastawka aorty zamyka wejście z lewej komory do tętnic.

2. Budowa serca - praca serca

Zobacz film: "Superfood dla serca. Zobacz, co jeść"

Praca serca przebiega dwufazowo – rozkurczowo i skurczowo. Fazie rozkurczowa wtłacza krew do przedsionków. Do prawego przedsionka dostaje się krew z organizmu, „brudna krew”. Do lewego zaś wpływa „krew czysta”, z płuc. Kiedy oba przedsionki się zapełnią, bodziec elektryczny wymusza skurcz serca. Krew, przez zastawki zostaje wtłoczona do komór. I wówczas zaczyna się druga faza cyklu – skurczowa.

Wytwarza się kolejny bodziec elektryczny. Zamknięte szczelnie zastawki chronią przed cofnięciem się krwi do przedsionków. Krew płynie przez otwarte zastawki: płucną i aorty. Zastawka płucna umożliwia przepływ krwi z prawej komory do płuc. W płucach następuje dotlenienie krwi. Z komory lewej, przez zastawkę aorty, krew przepływa do tętnic.

Aorta to największa tętnica, która doprowadza dotlenioną krew do różnych narządów. Krew, która z prawej komory przepływa do płuc, zmienia swój kolor. Przestaje być ciemnoczerwona, a staje się jasno szkarłatna. Kolor krwi zależy od stopnia jej dotlenienia. Budowa układu krążenia jest niezwykle precyzyjna. Ruchy rozkurczowo-skurczowe mięśnia sercowego trwają około jednej sekundy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze