Całkowity wrodzony brak owłosienia

Wrodzony brak włosów występuje bardzo rzadko i powoduje kompletny brak włosów na ciele. Obecnie nie istnieje lek, który w stu procentach poradziłby sobie z brakiem owłosienia, ale dostępne są różne metody leczenia tej przypadłości. Warto poznać opcje, jakie oferuje współczesna medycyna, a także dowiedzieć się czegoś o rodzajach łysienia i jego przyczynach. Niestety, problem łysienia wrodzonego nie jest jednym z tych, które można rozwiązać przy pomocy zdrowej diety oraz ćwiczeń.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Przyczyny całkowitego wrodzonego braku włosów

Winnego braku owłosienia upatruje się w genetyce, w tak zwanym bezwłosym genie. Całkowity wrodzony brak włosów to najcięższa forma łysienia. Zwykle ludzie obdarzeni tym genem rodzą się bez włosów, ale w niektórych przypadkach całkowita utrata owłosienia następuje w późniejszym okresie życia, w wyniku komplikacji przy bielactwie nabytym.

Wrodzony brak owłosienia może pojawić się u tylko jednej osoby z danej rodziny, przy czym występuje wówczas na powierzchni całego ciała. Jest także możliwe, że w rodzinie jest kilka przypadków wrodzonego braku owłosienia, ale tylko u osób jednej płci.

U osób z wrodzonym brakiem owłosienia występują zwykle meszki płodowe, z których mogą wyrosnąć cienkie i rzadkie włosy. W niektórych przypadkach wrodzony brak owłosienia jest tylko tymczasowy.

Przyczyny łysienia mają związek z ich rodzajami.

Rodzaje łysienia

  • Łysienie plackowate objawia się małymi, okrągłymi ogniskami wyłysienia. Przyczyny takiego typu łysienia są różne, od stresu poczynając.
  • Całkowita utrata włosów na głowie ma swoje podłoże najprawdopodobniej w chorobie autoimmunizacyjnej.
  • Wrodzony brak włosów występuje najrzadziej z innych typów łysienia.
  • Łysienie androgeniczne dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Może objawić się na kilka sposobów, od osłabienia grubości włosów aż do kompletnej utraty włosów na skroniach i reszcie głowy.
  • Łysienie trakcyjne powstaje, gdy włosy są mocno ściśnięte. Problem ten dotyka zwykle kobiet, które noszą kucyki lub warkoczyki.

Leczenie całkowitego wrodzonego braku owłosienia

Łysienie wrodzone zwalcza się na kilka sposobów. Jednym z nich jest immunoterapia, podczas której wywołuje się reakcję alergiczną skóry aby stymulować wzrost włosa. Terapia kortyzonem także daje dobre efekty, ale ze względu na efekty uboczne nie powinna być stosowana przez dłuższy czas.

Inną metodą radzenia sobie z brakiem owłosienia jest noszenie peruki lub czapki, które pozwolą chronić skórę głowy przed promieniowaniem słonecznym.

Przyczyny łysienia są różne, podobnie jak metody leczenia wrodzonego braku włosów. Zanim zdecydujesz się na walkę o włosy, rozważ swoje opcje. Jeśli doskwiera ci brak włosów, skonsultuj się z lekarzem, on udzieli ci wszelkich informacji na temat dostępnych metod leczenia.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Wrodzone łysienie

Komentarze (1)
~Karmazynka
~Karmazynka ponad rok temu

Do jakiego lekarza się udać - urodziłam się bez owłosienia? Mam 20 lat, mieszkam na wsi i nie mam pieniędzy, więc gdzie mogę zrobić badania i postawić diagnozę na NFZ? Czy mam szansę na leczenie bezpłatne? Noszę perukę, ale marzę o prawdziwych włosach.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wrodzone łysienie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Wrodzone łysienie
Wrodzone łysienie

Słabe wrodzone owłosienie

. Mity na temat wpływu złych przyzwyczajeń na wrodzony brak włosów Łysienie wrodzone nie dziedziczy się z konkretnej strony rodziny. Na brak owłosienia (...) Słabe wrodzone owłosienie to przypadłość...

Wrodzone łysienie

Częściowy wrodzony brak owłosienia

. Jeśli jednak jest to łysienie wrodzone, można spróbować leczenia poprzez zastrzyki ze sterydami lub podawanie specjalnych leków. Łysienie plackowate (...) Wrodzony brak włosów to przypadłość, która...

Przyczyny łysienia

Wrodzone łysienie

na przykład w genach i zmianach hormonalnych. Wyróżnia się dwa rodzaje wrodzonego braku włosów. Całkowity wrodzony brak włosów Winnego braku owłosienia...

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Hipogonadyzm

brak zarostu i mutacji. Po okresie dojrzewania, objawami hipogonadyzmu są: bezpłodność, wypadanie owłosienia, zanik mięśni. U mężczyzn pojawiają (...) i komórek Sertoliego lub zaburzenia pracy jajników w okresie...

Tłuszcze - budowa i właściwości, podział, zapotrzebowanie, niezbędne w diecie, niezdrowe kwasy tłuszczowe

6 zagrożeń płynących z diety o niskiej zawartości tłuszczu

6 zagrożeń płynących z diety o niskiej zawartości tłuszczu

hormonalnej u kobiet. Diety o niskiej zawartości tłuszczu, mogą wpływać też na prawidłowość cykli menstruacyjnych. Mężczyźni również nie są bezpieczni. Brak (...) całkowity dobowy wydatek energetyczny (Total Energy...

Płaskostopie - przyczyny, rodzaje, skutki, profilaktyka, leczenie

Płaskostopie - zdjęcia

Płaskostopie - zdjęcia

Płaskostopie może mieć charakter wrodzony lub porażenny. Ciężkie przypadki tej wady mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Herbata

5 zalet masala czaj

5 zalet masala czaj

krwi średnio o ok. 18-29 proc. Cholesterol LDL spadł im o 7-27 proc. a cholesterol całkowity o 12-27 proc. W grupach placebo takich zmian (...) nadciśnienia krwi i obniża poziom cholesterolu LDL. Oznacza to mniejsze ryzyko miażdżycy...

Choroby i dolegliwości

5 najbardziej zabójczych roślin występujących w Polsce

5 najbardziej zabójczych roślin występujących w Polsce

. Już po krótkim czasie od spożycia pojawia się ostra biegunka i wymioty. W przypadku braku odpowiedniego leczenia, śmierć następuje (...) całkowity paraliż całego ciała. Do śmierci doprowadza uduszenie, kiedy nasz...