Trwa ładowanie...

Captopril – skład, dawkowanie, przeciwwskazania i środki ostrożności

Avatar placeholder
04.08.2023 10:12
Captopril, inhibitor konwertazy angiotensyny stosuje się w leczeniu chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym.
Captopril, inhibitor konwertazy angiotensyny stosuje się w leczeniu chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. (123rf)

Captopril stosuje się w leczeniu chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Lek hamuje angiotensynę II, która odpowiada za skurcz naczyń. Substancja pobudza również uwalnianie aldosteronu. W rezultacie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Captopril?

Captopril, inhibitor konwertazy angiotensyny, stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego różnego pochodzenia, ale również przewlekłej niewydolności serca, gdzie obserwuje się osłabienie czynności skurczowej, jak również leczeniu po zawale mięśnia sercowego (leczenie krótkotrwałe, leczenie długotrwałe). Lek Captopril wykorzystywany jest także w profilaktyce układu sercowo-naczyniowego, w procesie leczenia nerek.

Substancją czynną leku jest kaptopryl, organiczny związek chemiczny, lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Dzięki niej lek hamuje działanie układu renina-angiotensyna-aldosteron. Dzięki temu wydzielanie aldosteronu zmniejsza się, a rozszerzeniu ulegają naczynia obwodowe. Ponadto lek obniża opór naczyniowy obwodowy, zwiększając jednocześnie pojemność żylną. W rezultacie Captopril obniża ciśnienie tętnicze, wpływa również korzystnie i ochronnie na naczynia. Ponadto wykazując właściwości przeciwmiażdżycowe.

Zobacz film: "5 naturalnych sposobów na nadciśnienie"

Kaptopryl po podaniu doustnym działa po 1-2 godzinach. Jego wpływ hipotensyjny utrzymuje się do 6-12 godzin. Podany podjęzykowo działa po 15 minutach z efektem hipotensyjnym do 6 godzin.

2. Dawkowanie leku Captopril

Na rynku farmakologicznym dostępne są preparaty wydawane na receptę. To Captopril Jelfa oraz Captopril Polfarmex. Leki mają postać tabletek i przeznaczone są do stosowania doustnego, ich cena nie przekracza kilku złotych. To:

  • Captopril Jelfa, 12,5 mg, tabletki, 30 sztuk,
  • Captopril Jelfa, 25 mg, tabletki, 30 sztuk,
  • Captopril Polfarmex, 25mg, tabletki, 30 sztuk.

Jak dawkować lek? Czy stosować Captopril pod język czy połknąć?

Leki – zarówno Captopril 25 mg, jak i inne dawki - można stosować zarówno "pod język" jak i "doustnie" pamiętając, by preparat stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, który dobiera dawkowanie, uwzględniając stan zdrowia pacjenta. Nie należy przekraczać zaleconych dawek, ponieważ może to zaszkodzić życiu lub zdrowiu.

Należy również pamiętać, że linia, która jest widoczna na tabletce, ułatwia jedynie jej połknięcie. Nie może być wykorzystywana do podziału leku na dwie dawki. Częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek najlepiej połykać i zażywać o najmniej jedną godzinę przed posiłkiem. Przy dużych skokach ciśnienia dopuszcza się podjęzykowe podanie preparatu. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę nie tylko zalecone przez specjalistę dawkowanie, ale i wysokość ciśnienia, które uprawnia do zażycia leku. Maksymalna dawka kaptoprylu to 150 mg/dobę (z reguły mniej), przy czym leczenie rozpoczyna się od dawki 3x6,25 mg.

3. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Leku Captopril nie można stosować u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia terapii jest nadwrażliwość na składniki leku lub występowanie u pacjenta obrzęków naczynioruchowych. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować preparatu po terminie ważności. Trzeba również poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach nawet tych dostępnych bez recepty.

Captopril może wywoływać działania niepożądane. Najczęściej pojawiają się zawroty głowy, duszność i uporczywy kaszel, zaburzenia snu, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także wysypka i zaburzenia smaku. Leku nie należy łączyć z alkoholem.

4. Captopril a ciąża i karmienie piersią

Leczenie preparatem Captopril nie jest wskazane w ciąży w I trymestrze, zaś II oraz III trymestr ciąży stanowi przeciwwskazanie do rozpoczynania oraz kontynuowania terapii.

Kobiety, które planują ciążę, powinny porozmawiać z lekarzem, który powinien rozważyć zastąpienie preparatu innymi lekami. U pacjentek, u których ciąża nie była planowana, ale została potwierdzona, trzeba jak najszybciej włączyć inny lek.

Captopril jest niebezpieczny dla płodu. Pojawiają się zaburzenia w zakresie czynności nerek, małowodzie oraz opóźnienia dotyczące kostnienia kości czaszki. U noworodków zachodzi ryzyko wystąpienia niedociśnienia tętniczego.

Podczas karmienia piersią wcześniaków oraz noworodków w pierwszych tygodniach życia nie zaleca się kuracji lekiem Captopril, ponieważ zachodzi przypuszczenie, że preparat mógłby wpłynąć negatywnie na układ sercowo-naczyniowy oraz nerki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze