Trwa ładowanie...

Chcesz zwalczyć swoje nałogi? Graj w Tetris!

Psychologowie z Uniwersytetu Plymouth w Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytetu Queensland w Australii ustalili, że granie w grę Tetris może zmniejszyć ochotę na używki i jedzenie nawet o 20 proc.! Badania w Londynie ujawniły z kolei, że popularna układanka doskonale łagodzi stres.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

1. Efekt Tetris

W badaniu uczestniczyło 31 osób w wieku 18-27 lat. Ich zadaniem było informowanie psychologów o swoich zachciankach – przez 7 dni za każdym razem, gdy mieli ochotę coś zjeść, zapalić papierosa, napić się alkoholu, pograć w grę czy iść spać, badani musieli wysyłać naukowcom wiadomość. Kiedy uczestnicy zgłaszali swoje potrzeby, psychologowie zalecali 3-minutową grę w Tetris.

Wyniki badań są zaskakujące! Okazuje się, że podczas układania klocków w mózgu uaktywniały się te same obszary, które odpowiadają za ludzkie potrzeby.

- Gra w Tetris zmniejsza potrzebę sięgnięcia m.in. po papierosa czy coś slodkiego z 70 do 56 proc. Jest to pierwszy dowód na to, że interferencje poznawcze mogą być użyte poza laboratorium, aby zmniejszyć apetyt na substancje chemiczne, jedzenie i inne działania – mówi profesor Jackie Andradre, autorka badań. – Uważamy, że efekt Tetris rzeczywiście istnieje. Nasze pragnienie obejmuje wyobrażanie sobie doświadczenia spożywania danej substancji lub oddawania się konkretnej działalności – dodaje.

Jak to działa? Kiedy gramy w ciekawą grę, procesy psychiczne podtrzymujące obrazowanie skupiają się wokół niej. Ponieważ trudno jest nam jednocześnie skupić uwagę na graniu i myśleć o tym, na co mamy ochotę, Tetris może pomóc wyeliminować, bądź zmniejszyć chęć na jedzenie czy daną używkę.

2. Tetris łagodzi stres

Niedawno naukowcy z Londynu odkryli pozytywne działanie tej popularnej układanki w leczeniu stresu pourazowego – badania wykazały, że Tetris pozwala uwolnić się od traumatycznych wspomnień, nawet tych już utrwalonych.

Profesor Anna Cox, autor badań powiedzaiała: "Przestaniesz czuć się źle, jeśli pograsz chwilę na smartfonie. To naprawde pomaga oderwać myśli i zrelaksować się w chwilach napięcia".

Czy zdawałeś sobie sprawę, że Tetris ma dobry wpływ na zdrowie? Naukowcy przekonują, że nawet 3 minuty gry w tę układankę mogą odciągnąć nasze myśli od zachcianek. Partyjka w Tetrisa zamiast papierosa? Brzmi przekonująco!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.