Przejdź na WP

Chcesz zwalczyć swoje nałogi? Graj w Tetris!

Psychologowie z Uniwersytetu Plymouth w Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytetu Queensland w Australii ustalili, że granie w znaną grę Tetris może zmniejszyć ochotę na używki i jedzenie nawet o 20 proc.!

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

1. Tetris w starciu

W badaniu uczestniczyło 31 osób w wieku 18-27 lat. Ich zadaniem było informowanie psychologów o swoich zachciankach – przez 7 dni za każdym razem, gdy mieli ochotę coś zjeść, zapalić papierosa, napić się alkoholu, pograć w grę czy iść spać, badani musieli wysyłać naukowcom wiadomość. Kiedy uczestnicy zgłaszali swoje potrzeby, psychologowie zalecali 3-minutową grę w Tetris. Wyniki badań są zaskakujące! Okazuje się, że podczas układania klocków w mózgu uaktywniały się te same obszary, które odpowiadają za ludzkie potrzeby.

Gra w Tetris zmniejsza potrzebę sięgnięcia m.in. po narkotyki czy żywność z 70 do 56 proc. Jest to pierwszy dowód na to, że interferencje poznawcze mogą być użyte poza laboratorium, aby zmniejszyć apetyt na substancje chemiczne, jedzenie i inne działania – mówi profesor Jackie Andradre. – Uważamy, że efekt Tetris rzeczywiście istnieje. Nasze pragnienie obejmuje wyobrażanie sobie doświadczenia spożywania danej substancji lub oddawania się konkretnej działalności – dodaje.

Jak to działa? Kiedy gramy w ciekawą grę, procesy psychiczne podtrzymujące obrazowanie skupiają się wokół niej. Ponieważ trudno jest nam jednocześnie skupić uwagę na graniu i myśleć o tym, na co mamy ochotę, Tetris może pomóc wyeliminować bądź zmniejszyć chęć na jedzenie czy daną używkę.

2. Lecznicze właściwości układanki

2 lata temu naukowcy odkryli pozytywne działanie tej popularnej układanki w leczeniu stresu pourazowego – badania wykazały, że Tetris pozwala uwolnić się od traumatycznych wspomnień, nawet tych już utrwalonych. Ponadto układanie kolorowych klocków pomaga zniwelować tzw. "zespół leniwego oka". Badani mieli założone okulary rozdzielające wizję. Jedno oko widziało klocki leżące na dole, drugie – spadające. Okazało się, że aby dopasować bloki, oczy musiały ze sobą współpracować. Dzięki temu wada wzroku była niwelowana.

 

Chcesz zwalczyć swoje nałogi? Graj w Tetris!
Chcesz zwalczyć swoje nałogi? Graj w Tetris! (Zdjęcie Tetris / Shutterstock)

Czy zdawałeś sobie sprawę, że Tetris ma dobry wpływ na zdrowie? Naukowcy przekonują, że nawet 3 minuty gry w tę układankę mogą odciągnąć nasze myśli od zachcianek. Partyjka w Tetrisa zamiast papierosa? Brzmi przekonująco!

Ty także grasz w gry komputerowe? Podziel się swoimi doświadczeniami z innymi forumowiczami

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy