Trwa ładowanie...

Chciała stracić na wadze przed ślubem. Nie dożyła ceremonii

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 15.06.2024 09:45
Zmarła 4 miesiące przed ślubem
Zmarła 4 miesiące przed ślubem (Facebook)

31-letnia Brazylijka desperacko chciała stracić kilka kilogramów przez swoim ślubem. Zdecydowała się więc na inwazyjną operację, choć nie miała ku niej wskazań medycznych.

spis treści

1. Chciała mieć "ciało księżniczki"

31-letnia Laura Fernández Costa za wszelką cenę chciała zredukować masę ciała przed ślubem, choć jej waga wynosiła niespełna 70 kg. W kwietniu zdecydowała się więc na operację wszczepienia balonika żołądkowego, która wykonywana jest z reguły u osób otyłych, niezdolnych do utrzymania diety redukcyjnej, kluczowej dla ich zdrowia. Balonik wypełniony solą fizjologiczną zajmuje znaczną część żołądka i sprawia, że pacjent odczuwa sytość już po zjedzeniu niedużych posiłków.

Operacja odbyła się w klinice Belo Horizonte w Brazylii. Już następnego dnia po zabiegu pacjentka zaczęła wymiotować krwią, więc kilka dni później zgłosiła się do innej kliniki, gdzie usunięto jej balon. W dalszym ciągu odczuwała jednak silny ból, przez który trafiła wkrótce do szpitala. Tam odkryto, że w wyniku zabiegu doszło do perforacji żołądka, a następnie do zakażenia organizmu. 31-latka zmarła następnego dnia, na cztery miesiące przed planowaną ceremonią.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Jak stwierdził jej narzeczony, Laura zdecydowała się na operację, ponieważ chciała mieć "ciało księżniczki". Podkreślił jednak, że nie była osobą otyłą ani nawet z nadwagą.

2. Balon żołądkowy - na czym polega ta metoda?

Wszczepienie balona żołądkowego to alternatywa dla chirurgicznej operacji bariatrycznej polegającej na zmniejszeniu żołądka. Jest to metoda tymczasowa, a balon usuwa się z reguły po kilku miesiącach. W tym czasie pacjent musi rozpocząć pracę nad swoimi nawykami żywieniowymi, czyli zadbać o regularność i odpowiednią kaloryczność posiłków, a także wprowadzenie aktywności fizycznej.

Warto jednak podkreślić, że istnieje wiele przeciwskazań do zabiegu takich jak zaburzenia odżywiania, brak gotowości pacjenta do stosowania się do zaleceń, choroby nowotworowe, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego lub przyjmowanie niektórych leków.

Metoda ta wiąże się też z ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań, takich jak uszkodzenie przełyku czy gardła, perforacja żołądka, niedrożność przewodu pokarmowego, owrzodzenia żołądka czy odwodnienia i zaburzenia elektrolitowe, które mogą doprowadzić do zaburzeń rytmu serca. Tym bardziej należy pamiętać, że jest to poważny zabieg, którego pod żadnym pozorem nie powinno się wykonywać bez określonych jasno przez lekarza wskazań.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze