Trwa ładowanie...

Chirurgia naczyniowa – czym jest, czym się zajmuje, jakie metody leczenia obejmuje?

 Katarzyna Kurek
18.01.2024 17:34
Chirurga naczyniowego zajmuje się m.in. leczeniem żylaków kończyn dolnych
Chirurga naczyniowego zajmuje się m.in. leczeniem żylaków kończyn dolnych (Adobe Stock)

Chirurgia naczyniowa jest bardzo ważną gałęzią medycyny, która pozwala podnosić jakość życia pacjentów z chorobami naczyniowymi. Nierzadko także pomaga ratować życie, zapobiegając skutkom i powikłaniom wielu chorób. Z jakimi problemami można zgłosić się do chirurga naczyniowego? Czy chirurgia naczyniowa obejmuje także leczenie chorób układu limfatycznego?

spis treści

1. Co to jest chirurgia naczyniowa?

Chirurgia naczyniowa, nazywana też angiochirurgią, jest stosunkowo młodą, ale bardzo dynamicznie rozwijającą się gałęzią medycyny. Stanowi wyodrębnioną część chirurgii ogólnej. Specjaliści zajmujący się chirurgią naczyniową diagnozują i leczą choroby naczyń krwionośnych i chłonnych.

Najczęściej pacjenci kierowani są do chirurgów naczyniowych przez innych specjalistów. Z usług angiochirurga można skorzystać w ramach NFZ lub też w prywatnym gabinecie.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Choroby związane z układem krwionośnym i limfatycznym dotyczą znacznego odsetka populacji, gdyż do ich rozwoju przyczynia się zwłaszcza współczesny tryb życia (w tym mała aktywność fizyczna, zła dieta, używki, czy ekspozycja na czynniki stresogenne).

2. Jakie są najczęstsze schorzenia, które wymagają interwencji chirurga naczyniowego?

Chirurgia naczyniowa zajmuje się szeroką gamą schorzeń, związanych przede wszystkim z układem krwionośnym, ale i limfatycznym. Ma na celu ograniczenie niebezpiecznych powikłań i skutków zaburzeń naczyń krwionośnych, m.in. takich jak udar mózgu, czy zawał serca.

Przypadki wymagające chirurgii naczyniowej to m.in.:

Czy chirurgia naczyniowa może być alternatywą dla leczenia farmakologicznego? W niektórych przypadkach, gdy leczenie farmakologiczne nie jest możliwe, chirurgia naczyniowa jest najlepszą metodą terapii.

Domowe lekarstwa - galeria
Domowe lekarstwa - galeria [6 zdjęć]

Przy przeziębieniu, męczącym, nieustannym kaszlu i katarze nie warto od razu udawać się do apteki. Najpierw

zobacz galerię

3. Metody leczenia stosowane w chirurgii naczyniowej

Rodzaje zabiegów w chirurgii naczyniowej są bardzo zróżnicowane. Chirurdzy naczyniowi wykorzystują bowiem szereg procedur leczniczych, od leków i zabiegów małoinwazyjnych, po leczenie operacyjne, rekonstrukcje chirurgiczne, czy amputacje.

Wyróżnić można jednak kilka typowych zabiegów i procedur naczyniowych. Są to przede wszystkim:

Leczenie żylaków kończyn dolnych

Jednym z częstszych problemów, z którym mierzy się chirurgia naczyniowa, są żylaki kończyn dolnych. Czy istnieją nowoczesne metody chirurgicznego leczenia żylaków? Do najchętniej wybieranych metod zalicza się obecnie laserowe usuwanie żylaków oraz skleroterapię (piankowanie żył).

Ponadto w leczeniu żylaków wykorzystuje się fale radiowe, ale też parę wodną (to jedna z najnowszych technologii stosowanych w chirurgii naczyniowej).

4. Jakie są perspektywy rozwoju chirurgii naczyniowej w najbliższej przyszłości?

Wraz z rozwojem technologii chirurgia naczyniowa stale się rozwija i ulega wielu przemianom. Pozwala to specjalistom na coraz bardziej precyzyjne i skuteczne, a jednocześnie mniej inwazyjne leczenie problemów związanych z naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi.

5. Jakie są najważniejsze pytania do zadania przed podjęciem decyzji o zabiegu chirurgii naczyniowej?

Pacjenci często zastanawiają się, jak odpowiednio przygotować się do zabiegu chirurgii naczyniowej. Wiele zależy od rodzaju zabiegu. W przypadku bardziej skomplikowanych procedur, warto dowiedzieć się, gdzie znaleźć doświadczonego chirurga naczyniowego w określonym regionie.

Ponadto przed każdym zabiegiem wskazane jest omówienie z lekarzem przygotowania do zabiegu naczyniowego, rodzaju znieczulenia, przebiegu procedury i ryzyka możliwych powikłań.

Warto także zapytać specjalistę, gdzie znaleźć informacje na temat procesu rekonwalescencji po operacji naczyniowej oraz omówić ewentualną rehabilitację po chirurgii naczyniowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sposoby na obniżenie cholesterolu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze