Trwa ładowanie...

Chirurgia urazowa – zastosowanie, charakterystyka, zabiegi

Chirurgia urazowa diagnozuje i leczy szeroki zakres stanów związanych z uszkodzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Chirurgia urazowa obejmuje urazy kości i stawów oraz związane z nimi inne struktury, które umożliwiają poruszanie się, a więc więzadła, ścięgna, mięśnie i nerwy.

spis treści

1. Zastosowanie chirurgii urazowej

Chirurgia urazowa zaopatruje różne urazy ciała. Za uraz uznaje się uszkodzenie ciała spowodowane różnymi czynnikami, np. mechanicznymi czy termicznymi. Urazy, które podlegają chirurgii urazowej, są zazwyczaj określane jako poważne i dotyczą ofiar wypadków samochodowych, pacjentów z ranami kłutymi i postrzałowymi. Chirurgia urazowa leczy również urazy powstałe w wyniku upadków, pobicia, a także uszkodzenia ciała wynikające z potrącenia przez samochód.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Chirurgia urazowa obejmuje wszelkie uszkodzenia ciała powstałe w związku z urazem, a więc uszkodzenia narządów wewnętrznych, złamania i pęknięcia kości, urazy mózgu oraz każdej tkanki miękkiej ciała. Zakres chirurgii urazowej zależy od tego, jak poważny jest uraz.

2. Operacje z chirurgii urazowej

Chirurgia urazowa jest bardzo zróżnicowana. Operacje z chirurgii urazowej są wykonywane przez zespół różnych lekarzy, których specjalizacja zależy od rodzaju urazu. Np. chirurgia urazowa w przypadku poważnego wypadku samochodowego może wymagać udziału w operacji chirurga ogólnego, który naprawi uszkodzone naczynia krwionośne, chirurga ortopedycznego, który złoży połamane kości, ale też innych chirurgów w zależności od potrzeb. Chirurgia urazowa wymaga od lekarzy bardzo szerokiego wykształcenia oraz długiej praktyki w danym zakresie.

3. Zabiegi chirurgiczne

Chirurgia urazowa obejmuje wiele bardzo zróżnicowanych zabiegów. Wśród popularnych zabiegów przeprowadzanych w ramach chirurgii urazowej należy wymienić:

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

  • artroskopię stawów - ten zabieg chirurgii urazowej polega na wprowadzeniu do stawu cienkiego endoskopu (tzw. artroskop) za pomocą małego nacięcia w celu zbadania problemów stawowych. Najczęściej ten zabieg chirurgii urazowej jest wykonywany na stawie kolanowym, ale w ten sposób można również zbadać inne stawy. Leczenie artroskopowe może być wykorzystane np. do diagnozy zapalenia stawów, ale też może wykazać możliwe uszkodzenia chrząstki lub więzadeł. Jest to minimalnie inwazyjny zabieg chirurgii urazowej, który może być wykonany w celu naprawy uszkodzonej tkanki chrzęstnej, uszkodzenia wiązadeł lub tkanki wokół stawu;
  • naprawa złamań kości - chirurgia urazowa jest bardzo często stosowana do naprawy złamanej kości za pomocą metalowych śrub i płytek, które służą do utrzymania kości w miejscu. Chirurgia urazowa stosuje wiele różnych technik, w zależności od lokalizacji, stopnia nasilenia i rodzaju złamań w celu ustabilizowania kości, poprawy ich działania i zachowania funkcji. Czasami w chirurgii urazowej stosuje się przeszczep kostny, gdy kości zostały rozbite lub zmiażdżone;
  • artroplastyka - zabieg chirurgi urazowej polegający na wymianie całego stawu po uszkodzeniu spowodowanym zapaleniem kości i stawów lub reumatoidalnym zapaleniem stawów. Najczęściej ta forma chirurgii urazowej jest wykorzystywana w przypadku kolan i bioder;
  • chirurgia korekcyjna - np. rzepki w kolanach. Ten zabieg chirurgii urazowej koryguje problemy związane z wadami anatomicznymi, które ograniczają funkcje i mogą powodować długotrwałe problemy, jeśli nie zostaną usunięte. Operacja ta jest często wykonywana u niemowląt i dzieci z wrodzonymi deformacjami.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza