Przejdź na WP

Chirurgiczne usunięcie zęba – charakterystyka, usuwanie, przeciwwskazania

Chirurgiczne usuwanie zębów jest zabiegiem, który budzi w pacjentach wiele strachu. Nie każde wie, iż dzisiejsze technologie mają możliwości, dzięki którym ból może być w ogóle nieodczuwalny. W związku z tym nie ma podstaw do strachu przed wyrwaniem zęba. Ile kosztuje chirurgiczne usunięcie zęba? I czy jest całkowicie bezpieczne?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leczenie kanałowe zęba"

1. Chirurgiczne usunięcie zęba – charakterystyka

Usuwanie zęba polega na całkowitym usunięciu zęba z zębodołu. W niektórych sytuacjach zwykła ekstrakcja nie jest możliwa i zachodzi konieczność chirurgicznego usunięcia zęba. Ma to miejsce wtedy, kiedy ząb jest pozbawiony korony, a pozostały same korzenie, wtedy gdy korzenie zębowe są mocno zakrzywione oraz w przypadku zębów zatrzymanych. Zabieg chirurgicznego usunięcia zęba wykonywany jest przez chirurga szczękowego, a przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, czasem w znieczuleniu ogólnym. Polega na nacięciu dziąsła, odpreparowaniu zęba od otaczających tkanek i wyciągnięciu go z zębodołu z użyciem różnego rodzaju narzędzi.

Po skończonym zabiegu chirurg oczyszcza i zszywa ranę. Po zabiegu pacjent powinien zastosować się do wszelkich zaleceń lekarza dotyczących przede wszystkim przestrzegania higieny jamy ustnej (zwłaszcza dbania o czystość miejsca, w którym znajduje się rana) oraz niespożywania przez najbliższą dobę zimnych ani gorących napojów i posiłków. Bardzo często, kiedy znieczulenie przestanie działać, pacjent odczuwa dokuczliwe dolegliwości bólowe, które jednak po zastosowaniu tradycyjnych leków przeciwbólowych ustępują. Przez kilka dni po zabiegu może także utrzymywać się znaczna opuchlizna operowanego miejsca.

8 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami
8 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami [8 zdjęć]

Każdy z nas doskonale zna powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ każdy...

zobacz galerię

2. Chirurgiczne usunięcie zęba – usuwanie

Chirurgiczne wyrywanie zęba przeprowadza się tylko wtedy, gdy jest to konieczne i niezbędne. Do takich przypadków zalicza się:

  • choroba próchnicowa – zniszczenie zęba do tego stopnia, że żaden zabieg nie jest w stanie go uratować;

  • choroby przyzębia;

  • zęby zatrzymane – zęby zatrzymane to zęby wykształcone w całości, jednak niewidoczne w jamie ustnej. Należy się ich pozbyć, ponieważ mogą powodować wady zgryzu i krzywe zęby;

  • brak miejsca na wzrost zęba;

  • silny stan zapalny.

Jednak jeżeli istnieje możliwość wyleczenia zęba, to jest ona wykonywana w pierwszej kolejności. Chirurgiczne usuwanie zębów należy do ostateczności.

3. Chirurgiczne usunięcie zęba – przeciwwskazania

Chirurgiczne usunięcie zęba nie zawsze może być wykonane. Istnieją takie choroby, które uniemożliwiają ten zabieg. Do takich chorób można zaliczyć:

Musisz to wiedzieć

Oprócz wyżej wymienionych chorób nie można wyrywać zębów w czasie trwania miesiączki, podczas gdy kobieta jest w ciąży oraz w przypadku, gdy ząb usytuowany jest niedaleko guza nowotworowego.

Stomatologia oferuje bardzo skuteczne znieczulenia (np. znieczulenie komputerowe), dzięki którym ból będzie całkowicie nieodczuwalny. Warto z nich skorzystać dla własnego komfortu.

Następny artykuł: Ekstrakcja zęba

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy