Chirurgiczne usunięcie zęba – charakterystyka, usuwanie, przeciwwskazania

Chirurgiczne usuwanie zębów jest zabiegiem, który budzi w pacjentach wiele strachu. Nie każde wie, iż dzisiejsze technologie mają możliwości, dzięki którym ból może być w ogóle nieodczuwalny. W związku z tym nie ma podstaw do strachu przed wyrwaniem zęba. Ile kosztuje chirurgiczne usunięcie zęba? I czy jest całkowicie bezpieczne?

Chirurgiczne usunięcie zęba – charakterystyka

Usuwanie zęba polega na całkowitym usunięciu zęba z zębodołu. W niektórych sytuacjach zwykła ekstrakcja nie jest możliwa i zachodzi konieczność chirurgicznego usunięcia zęba. Ma to miejsce wtedy, kiedy ząb jest pozbawiony korony, a pozostały same korzenie, wtedy gdy korzenie zębowe są mocno zakrzywione oraz w przypadku zębów zatrzymanych. Zabieg chirurgicznego usunięcia zęba wykonywany jest przez chirurga szczękowego, a przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, czasem w znieczuleniu ogólnym. Polega na nacięciu dziąsła, odpreparowaniu zęba od otaczających tkanek i wyciągnięciu go z zębodołu z użyciem różnego rodzaju narzędzi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leczenie kanałowe zęba"

Po skończonym zabiegu chirurg oczyszcza i zszywa ranę. Po zabiegu pacjent powinien zastosować się do wszelkich zaleceń lekarza dotyczących przede wszystkim przestrzegania higieny jamy ustnej (zwłaszcza dbania o czystość miejsca, w którym znajduje się rana) oraz niespożywania przez najbliższą dobę zimnych ani gorących napojów i posiłków. Bardzo często, kiedy znieczulenie przestanie działać, pacjent odczuwa dokuczliwe dolegliwości bólowe, które jednak po zastosowaniu tradycyjnych leków przeciwbólowych ustępują. Przez kilka dni po zabiegu może także utrzymywać się znaczna opuchlizna operowanego miejsca.

8 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami

Każdy z nas doskonale zna powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ każdy spożyty przez nas produkt ma wpływ np. na nasze...

Chirurgiczne usunięcie zęba – usuwanie

Chirurgiczne wyrywanie zęba przeprowadza się tylko wtedy, gdy jest to konieczne i niezbędne. Do takich przypadków zalicza się:

  • choroba próchnicowa – zniszczenie zęba do tego stopnia, że żaden zabieg nie jest w stanie go uratować;

  • choroby przyzębia;

  • zęby zatrzymane – zęby zatrzymane to zęby wykształcone w całości, jednak niewidoczne w jamie ustnej. Należy się ich pozbyć, ponieważ mogą powodować wady zgryzu i krzywe zęby;

  • brak miejsca na wzrost zęba;

  • silny stan zapalny.

Jednak jeżeli istnieje możliwość wyleczenia zęba, to jest ona wykonywana w pierwszej kolejności. Chirurgiczne usuwanie zębów należy do ostateczności.

Chirurgiczne usunięcie zęba – przeciwwskazania

Chirurgiczne usunięcie zęba nie zawsze może być wykonane. Istnieją takie choroby, które uniemożliwiają ten zabieg. Do takich chorób można zaliczyć:

Oprócz wyżej wymienionych chorób nie można wyrywać zębów w czasie trwania miesiączki, podczas gdy kobieta jest w ciąży oraz w przypadku, gdy ząb usytuowany jest niedaleko guza nowotworowego.

Stomatologia oferuje bardzo skuteczne znieczulenia (np. znieczulenie komputerowe), dzięki którym ból będzie całkowicie nieodczuwalny. Warto z nich skorzystać dla własnego komfortu.

Magdalena Pikul, 3 miesiące temu

Usuwanie zębów

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Chirurgiczne usunięcie zęba – charakterystyka, usuwanie, przeciwwskazania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Chirurgiczne usunięcie zęba – charakterystyka, usuwanie, przeciwwskazania
Chirurgiczne usunięcie zęba – charakterystyka, usuwanie, przeciwwskazania

Ząb mądrości - kiedy się pojawia i czy trzeba go usuwać?

nie jest typowym zabiegiem usunięcia zęba. Przed usunięciem zęba lekarz stomatolog powinien zlecić RTG zęba, aby sprawdzić położenie korzenia. Powodem (...) uniemożliwia...

Przeszczepienie szpiku kostnego

Dawca szpiku (WIDEO)

Dawca szpiku (WIDEO) Odtwórz wideo

miesiączki i trzy dni po niej nie mogą poddać się zabiegowi. Po ingerencji chirurgiczne, np. usuwanie zęba, lepiej nie oddawać szpiku. W przypadku (...) , nie są to wszystkie przeciwwskazania....

Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi

Chirurgiczne usuwanie ósemek - przebieg, wskazania

którego lekarz stwierdzi czy rzeczywiście chirurgiczne usunięcie ósemek jest koniecznością. Chirurgiczne usuwanie ósemek przeprowadzane jest tylko wtedy (...) oceni stan danego zęba,...

Krioterapia - charakterystyka, przeciwwskazania, terapia bólu

Zestaw do krioterapii

Zestaw do krioterapii

Urządzenie wykorzystujące dwutlenek węgla.

Implant zęba - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty - zdjęcia

Implanty - zdjęcia

Na zdjęciu dysk, dzięki któremu z odlewu powstaną implanty zębów.