Trwa ładowanie...

Chlorki w moczu

Chlorki to elektrolity reagujące z innymi pierwiastkami, takimi jak potas, sód czy dwutlenek węgla. W ten sposób utrzymują one równowagę i pH płynów w organizmie. Badanie określające poziom chlorków w moczu przeprowadza się, kiedy pojawia się podejrzenie, że zaburzona została równowaga wodna organizmu lub zakwaszenie środowiska wewnątrz organizmu. Badanie chlorków w moczu stosuje się także przy niewyjaśnionej hipokaliemii (zbyt niskim poziomie potasu), oraz przy diagnozowaniu kwasicy kanalikowo-nerkowej.

spis treści

1. Przygotowanie do badania chlorków w moczu i jego przebieg

Nie należy pić, ani jeść 12 godzin przed oddaniem moczu. Należy skonsultować z lekarzem wszystkie zażywane leki i w razie potrzeby je odstawić. Przykładem leków, które mogą wpłynąć na wynik badania są niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosterydy i diuretyki. Badanie moczu może być w przypadku badania chlorków jednorazowe lub 24-godzinne. Badanie jednorazowe wymaga oddania porannego moczu do jałowego pojemnika. Próbkę moczu należy dostarczyć do laboratorium w przeciągu 2 godzin.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

24-godzinna zbiórka moczu składa się z następujących etapów:

 • pierwszego dnia zbiórki rano, mocz oddaje się do toalety;
 • od tego momentu każdą oddaną porcję moczu należy oddawać do specjalnego pojemnika;
 • drugiego dnia rano, o tej samej godzinie, o której rozpoczęliśmy badanie, należy oddać pierwszą porcję porannego moczu do pojemnika;
 • miesza się zebrany mocz i odlewa próbkę przeznaczoną do badania ogólnego moczu.

Badanie moczu nie może się odbywać w trakcie krwawienia miesiączkowego.

2. Normy poziomu chlorków w moczu

Poziom chlorków w moczu powinien mieścić się w przedziałach:

 • u dorosłych: 110 - 250 mEq/24 godziny;
 • u dzieci: 15 - 40 mEq/24 godziny;
 • u niemowląt: 2 - 10 mEq/24 godziny.

Poziom chlorków w moczu wyższy niż norma może oznaczać:

Obniżony poziom chlorków w moczu sugeruje:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza