Trwa ładowanie...

Cholecystografia – badanie, wskazania

Lek. Mateusz Nawrocki
22.03.2021 14:21
Cholecystografia – badanie, wskazania
Cholecystografia – badanie, wskazania

Cholecystografia należy do badań, które nie są często wykonywane. Popularna dawniej, obecnie cholecystografia stosowana jest rzadko. Zdecydowanie częściej wykonuje się ogólnodostępne badanie USG (ultrasonograficzne).

spis treści

1. Cholecystografia – badanie

Badanie, jakim jest cholecystografia, należy do procedur radiologicznych. Przez większość osób tego typu badania są kojarzone jako potencjalnie niebezpieczne ze względu na promieniowanie rentgenowskie. Dzisiaj cholecystografia nie jest już często wykonywana.

Istnieją badania, które są znacznie prostsze do wykonania, nie obciążają pacjenta i są stosunkowo tanie – mowa o badaniu USG. Jeśli jednak z jakichś wskazań, konieczne jest przeprowadzenie cholecystografii, jak wygląda to badanie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
Obecnie zamiast cholecystografii stosuje się badanie USG
Obecnie zamiast cholecystografii stosuje się badanie USG (123RF)

Konieczne jest podanie środka kontrastującego (doustnie lub dożylne), który dostaje się do żółci i pozwala na dobre uwidocznienie wielu nieprawidłowości lokalizujących się w obrębie pęcherzyka żółciowego. Badanie to jednak ma dość niską wartość diagnostyczną w porównaniu z obecnie innymi stosowanymi metodami.

2. Cholecystografia – wskazania

Wskazaniami do wykonania cholecystografii są nieprawidłowośći lokalizujące się w obrębie pęcherzyka żółciowego. Do najczęstszych schorzeń, które spotykają ten narząd jest kamica pęcherzyka żółciowego.

Przeczytaj także

Na jej wystąpienie narażone są znacznie częściej kobiety niż mężczyźni. Często występuje w starszym wieku, ale zdarzają się również przypadki, kiedy pojawia się w u młodszych osób. Znajdujące się w pęcherzyku żółciowym kamienie w warunkach fizjologicznych nie powinny się tam znaleźć. Jednak z uwagi na dietę czy też niektóre procedury medyczne istnieje zwiększone prawdopobieństwo jej wystąpienia.

Typowym objawem kamicy jest kolka żółciowa. To ostry ból, który bardzo często występuje po obfitym, ciężkostrawnym posiłku. Objawom tym mogą towarzyszyć nudności i wymioty.

Ból, niestrawność, wymioty - to może być objaw kamicy żółciowej
Ból, niestrawność, wymioty - to może być objaw kamicy żółciowej [6 zdjęć]

Nudności, wymioty, pocenie się i ból w nadbrzuszu? Jeśli te dolegliwości pojawiają się po posiłku, to

zobacz galerię

Sposoby leczenia kamicy są różne, jednak w jej zaawansowanych postaciach stosuje się cholecystektomię, czyli operacyjne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Wskazaniem do cholecystografii może być także konieczność uwidocznienia niektórych zmian w budowie, pęcherzyka żółciowego, a także określenie jego nieprawidłowego funkcjonowania.

Chociaż badanie jakim jest cholecystografia nadal funkcjonuje, to jego wartość diagnostyczna mimo postępu medycyny XXI wieku nie jest duża. Obecnie stosowane metody diagnostyczne są szybsze, bezpieczniejsze i tańsze.

Badanie USG (ultrasonograficzne) jest ogólnodostępne zarówno w państwowej jak i prywatnej służbie zdrowia. Warto również zaznaczyć, że cholecystografia jest badaniem diagnostycznym, a nie leczniczym. Koniecznie należy również zauważyć, że podany kontrast, który jest konieczny do przeprowadzenia cholecystografii, u niektórych osób może powodować uczulenie.

Koniecznie należy być ostrożnym przy stosowaniu kontrastu u osób z nieprawidłową funkcją nerek. Jeśli kiedykolwiek wcześniej wystąpiły nieprawidłowe objawy po podaniu kontrastu należy koniecznie o tym pamiętać i przed przeprowadzeniem ewentualnej diagnostyki niezbędne jest zgłoszenie tego faktu lekarzowi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze