Trwa ładowanie...

Cholestil – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 16.09.2021 15:16
Cholestil to lek rozkurczowy, który działa na mięśnie gładkie dróg żółciowych.
Cholestil to lek rozkurczowy, który działa na mięśnie gładkie dróg żółciowych. (Adobe Stock)

Cholestil to lek rozkurczowy, który działa na mięśnie gładkie dróg żółciowych. Zawiera pochodną kumaryny, hymekromon, zmniejszający zastój żółci oraz utrudniający tworzenie się złogów cholesterolowych oraz kamieni żółciowych. To dlatego preparat jest wskazany do stosowania u dorosłych z rozpoznaną chorobą dróg żółciowych. Co trzeba wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Cholestil?

Cholestil to lek w postaci tabletek, którego substancją czynną jest pochodna kumaryny o działaniu żółciotwórczym, żółciopędnym i rozkurczowym. To hymekromon. Substancja wykazuje działanie spasmolityczne na mięśniówkę gładką dróg żółciowych i zwieracza Oddiego, zwiększa wydzielanie żółci i przyspiesza jej wydalanie drogami żółciowymi. Prowadzi to do zmniejszenia zastoju żółci i złagodzenia związanych z tym dolegliwości. Utrudnia także tworzenie się złogów cholesterolowych i kamieni żółciowych.

Wskazaniem do stosowania leku Cholestil są:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
  • czynnościowe zaburzenia dróg żółciowych u pacjentów z niepowikłaną kamicą żółciową,
  • stany po operacji dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego,
  • brak łaknienia, zaparcia i nudności spowodowane zmniejszonym wydzielaniem żółci.
  • pomocniczo w objawowym leczeniu stanów skurczowych dróg żółciowych, dyskinez, zaburzeń dyspeptycznych.

Każda tabletka leku Cholestil zawiera 200 mg hymekromonu oraz substancje pomocnicze. To skrobia ziemniaczana, żelatyna, laurosiarczan sodu i stearynian magnezu. Opakowanie zawiera 50 tabletek. Lek jest wydawany na zalecenie lekarza (aby odebrać ten lek w aptece, należy okazać ważną receptę). Nie jest refundowany. Jego cena wynosi około 40 złotych, w zależności od apteki.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające hymekromon to tabletki Cholestil Max, który jest dostępny bez recepty. Preparat zawiera analogiczną dawkę hymekromonu w tabletce, jednak występuje w opakowaniu zawierającym mniejszą porcję leku (30 tabletek). Kosztuje około 20 złotych.

2. Stosowanie i dawkowanie leku Cholestil

Jak stosować lek Cholestil? Zdecydowanie i zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego. Ma postać tabletek, których nie należy dzielić. Przyjmuje się je pół godziny przed posiłkiem, trzy razy na dobę przez okres dwóch tygodni. W przypadku dorosłych stosuje się dawkę od 200 mg do 400 mg (od jednej do dwóch tabletek).

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W przypadku pominięcia dawki leku trzeba ją jak najszybciej przyjąć. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia dawki pominiętej.

Substancja czynna leku, hymekromon, najwyższe stężenie w organizmie osiąga po 2-3 godzinach. Po podaniu doustnym łatwo się wchłania z przewodu pokarmowego, a biologiczny okres półtrwania wynosi około 1 godziny. Wydalany jest z moczem w postaci zmetabolizowanej.

3. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Nie każdy może stosować Cholestil. Przeciwwskazaniem jest:

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią i u dzieci. Z uwagi na brak danych dotyczących stosowania leku u kobiet w ciąży, podawanie go jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy korzyść z zastosowania preparatu u matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu. Niemniej jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Cholestilu nie należy łączyć z morfiną (osłabia działanie hymekromonu) oraz metoklopramidem (osłabienie działania obu leków). To dlatego zawsze przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jakie leki na receptę, leki bez recepty lub produkty ziołowe są już przyjmowane.

Lek należy odstawić w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niewydolności wątroby lub nerek. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej (obrzęk twarzy, języka, gardła, który powodują trudności w oddychaniu) konieczne jest natychmiastowe przerwanie stosowania leku oraz kontakt z lekarzem.

Ze stosowaniem preparatu Cholestil wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Typowym skutkiem ubocznym są biegunki, uczucie pełności lub ucisku w jamie brzusznej oraz reakcje nadwrażliwości. Cholestil jest na ogół dobrze tolerowany, a dolegliwości nie pojawiają się u każdego pacjenta. Lek nie zaburza sprawności psychofizycznej ani nie upośledza zdolności prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze