Chondroityna – właściwości, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Chondroityna jest organicznym związkiem chemicznym z grupy glikozoaminoglikanów, jedntm z podstawowych substancji budulcowych chrząstki. To także substancja czynna obecna w lekach i suplementach diety. Stosuje się je w przebiegu zwyrodnieniowej choroby stawów u osób dorosłych, ale i mniej poważnych problemów w obrębie układu kostnego. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest chondroityna?
Chondroityna to organiczny związek chemiczny z grupy glikozoaminoglikanów, to jest polisacharydów zbudowanych z aminocukrów oraz kwasu uronowego. Jest zbudowana z N-acetylogalaktozoaminy oraz naprzemiennie występujących reszt kwasu glukuronowego.
Właściwości i działanie chondroityny
W organizmie człowieka chondroityna występuje jako siarczan chondroityna. Stanowi jedną z najważniejszych składowych chrząstki stawowej. Jest budulcem tkanki kostnej, który łącząc się z białkami tworzy proteoglikany, odpowiadające ze wytrzymałość i elastyczność tkanki chrzęstnej.
Wpływa także na likwidowanie tarcia pomiędzy stykającymi się elementami ruchomymi stawu. Głównym działaniem chondroityny jest więc ochrona stawów przed ścieraniem i ich regeneracja.
Siarczan chondroityny jest również substancją czynną leków, zawierają go także różne suplement diety na zdrowe stawy i kości. Ma to związek z tym, że substancja:
- pobudza odbudowę chrząstki stawowej,
- działa przeciwzapalnie,
- zmniejsza dolegliwości bólowe towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej.
Mechanizm działania chondroityny polega na usprawnieniu procesu tworzenia tkanki chrzęstnej poprzez:
- zmniejszanie aktywność enzymów proteolitycznych,
- nasilanie produkcji proteoglikanów i kwasu hialuronowego, które wpływają na proces tworzenia chrząstki.
2. Wskazania do stosowania chondroityny
Chondroityna – lek znalazła zastosowanie w łagodzeniu objawów zwyrodnieniowej choroby stawów u osób dorosłych. Po konsultacji z lekarzem może być używana przez osoby zmagające się z chorobami reumatycznymi.
Jeśli chodzi o suplementację, warto pamiętać, że chondroityna jest substancją endogenną, co oznacza, że organizm potrafi wytworzyć ją samodzielnie. Nie trzeba dostarczać jej z zewnątrz. Kiedy jest to wskazane?
Suplementacja chondroityną polecana jest osobom narażonym na obciążenia stawowe. To zawodowi sportowcy i ludzie, którzy pracują ciężko fizycznie, intensywnie obciążając układ ruchu.
3. Chondroityna - lek na receptę
Na rynku farmaceutycznym dostępne są różne suplementy diety, które zawierają chondroitynę. Ta zwykle jest zwykle dostępna w mieszankach kolagenowych lub w preparatach wraz z innymi substancjami, między innymi z glukozaminą i MSM, zwykle z dodatkiem kolagenu czy kwasu hialuronowego.
Do obrotu w Polsce dopuszczone są także leki na receptę, takie jak:
- Structum, 500 mg, kapsułki, 60 szt.,
- Cartexan, 400 mg, kapsułki twarde, 60 szt.,
- Chronada, 200 mg + 250 mg, kapsułki twarde, 90 szt.
4. Dawkowanie chondroityny
Dawkowanie chondroityny zależy od wieku pacjenta, a także od występujących schorzeń współistniejących. W przypadku suplementacji chondroityną lub mieszanek z glukozaminą, kwasem, hialuronowym czy MSM i kolagenem dawkowanie zależy od zaleceń producenta.
Podczas leczenia zwyrodnieniowej choroby stawów zalecana dawka dobowa chondroityny wynosi od 800 mg do 1200 mg substancji czynnej. Maksymalne stężenie w osoczu występuje średnio po upływie czterech godzin od podania leku
Lek można przyjmować z jedzeniem, popijając odpowiednią ilością płynu, a terapia powinna trwać kwartał. Potem należy odstawić substancję czynną na dwa miesiące.
5. Chondroityna – przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności
Przeciwwskazaniem do stosowania chondroityny jest pojawienie się reakcji nadwrażliwości na chondroitynę. Nie zaleca się stosowania substancji czynnej podczas karmienia piersią.
Stosowanie chondroityny podczas ciąży nie jest zalecane, co ma związek z niedostateczną liczbą badań w zakresie bezpieczeństwa stosowania substancji czynnej w terapii kobiet ciężarnych.
Ostrożność podczas leczenia chondroityną należy zachować również w przypadku osób cierpiących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego i nerek oraz upośledzoną funkcją wątroby i przyjmujący leki przeciwzakrzepowe.
Choć chondroityna jest uważana za bezpieczną, z jej stosowaniem wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:
- ból i zawroty głowy,
- biegunka,
- nudności,
- ból brzucha,
- obrzęk naczynioruchowy,
- rumień,
- obrzęki,
- świąd, wykwity skórne.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.